Keď si ľudia predstavia továreň budúcnosti, často myslia na autonómne sa pohybujúce prepravné vozíky a iné robotické stroje, ktoré efektívne vykonávajú úlohy 24 hodín denne, bez prerušenia alebo obmedzenej potreby prestojov. Je pravda, že vo fabrikách sa nové technologické inovácie nasadzujú v čoraz väčšom rozsahu a prinášajú bezprecedentné zvýšenie produktivity a efektívnosti. Výrobná linka je však len taká silná, aký silný je jej najslabší článok. V typickom závode existuje nespočetné množstvo komponentov, ktoré nie sú na prvý pohľad viditeľné a vnímateľné, no napriek tomu vykonávajú kritické funkcie, najmä pokiaľ ide o bezpečnosť.

Ak spínač, tlačidlo, displej alebo svetlo nefungujú správne, môže to ohroziť odolnosť výrobnej linky a potenciálne aj životy. Bezpečnosť personálu pracujúceho v blízkosti ťažkých strojov je prvoradá a nemožno ju zanedbať. Aj tie najmenšie komponenty musia byť spoľahlivé a musia bezchybne fungovať.

Malé a stredné podniky (MSP) tvoria významný podiel na celkovom počte podnikov na celom svete a považujú sa za chrbtovú kosť zdravej ekonomiky. Dynamický sektor MSP poskytuje zamestnanosť a generuje rast na miestnej úrovni aj z hľadiska hrubého domáceho produktu. Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) tvoria MSP približne 70 % pracovných miest a vytvárajú v priemere 50 – 60 % pridanej hodnoty. V rozvíjajúcich sa ekonomikách sa MSP podieľajú až 45 % na celkovej zamestnanosti a 33 % na HDP. Ich spoločný príspevok k regionálnym a globálnym ekonomikám zdôrazňuje kritickú potrebu udržať tieto podniky v prevádzke čo najefektívnejšie, bezpečne a produktívne.

Jazda na postpandemickej vlne

V súčasnosti sa oživenie po pandémii pre MSP premieta do stabilnejších objednávok a zrýchlenej expanzie. V dôsledku toho investície do automatizácie, digitalizácie a iných inovatívnych technológií naďalej rastú. Mnohé MSP namiesto toho, aby konkurovali veľkým spoločnostiam, ktorých poľom pôsobnosti sú veľké trhy čo do počtu zákazníkov aj teritórií, vytvárajú svoju hodnotu obchodovaním na špecializovaných alebo okrajových trhoch. Ako také sú ich výrobné linky často vysoko špecializované a prispôsobené na mieru. Navyše si často nemôžu dovoliť značné kapitálové investície na automatizáciu celej výrobnej linky alebo robotizovať celé výrobné procesy. Vo všeobecnosti sa prechod na digitalizáciu realizuje pomalšie a na vytvorenie bezproblémového celku sa využívajú nesúrodé systémy a diely od viacerých výrobcov.

Zatiaľ čo inovatívne výrobné metódy môžu priniesť nové úrovne produktivity, pre podnikateľov je dôležité, aby správne pochopili základy, ktoré digitalizácia prináša. V tomto prípade sa „základy“ vzťahujú na menej módne prvky modernej výrobnej linky, ktoré vykonávajú kritické úlohy. Medzi tieto komponenty patria bezpečnostné tlačidlá, kontrolky a výstražné systémy, ktoré sa málokedy dostanú do pozornosti – až kým sa nepokazia.

Kritické bezpečnostné funkcie

Tlačidlo núdzového zastavenia je jedným z najbežnejších komponentov používaných v prevádzke, ale je tiež jedným z najdôležitejších. Tento kritický komponent môže zabrániť poškodeniu zariadenia, zraneniu personálu a v extrémnych prípadoch môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Tento jediný kus zariadenia musí byť 100 % spoľahlivý. Globálni distribútori elektronických komponentov, ako napríklad Farnell, ponúkajú rad tlačidiel na zastavenie od renomovaných výrobcov v rôznych vyhotoveniach a konfiguráciách, aby vyhovovali konkrétnym potrebám prevádzky alebo pracovnej sily. Tlačidlá núdzového zastavenia môžu obsahovať kľúčovú alebo bezkľúčovú aktiváciu, funkcie potiahnutia, uvoľnenia alebo otočenia a uvoľnenia, ako aj zariadenia s osvetlenými tlačidlami pre lepšiu viditeľnosť.

Spoločnosť Eaton má komplexný rad tlačidiel na bezpečné vypnutie a núdzové odstavenie, ktoré možno namontovať na prednú časť zariadenia alebo priamo na podlahu továrne. Samokontrolné kontaktné prvky zaisťujú prevádzkovú bezpečnosť aj v prípade chybnej inštalácie alebo prevádzky nadmernou silou. Tlačidlá núdzového zastavenia od spoločnosti Eaton sú ideálne vhodné na použitie v náročnom prostredí vďaka odolnému vyhotoveniu, ktoré ponúka vysoký stupeň ochrany (IP67, IP69K) a široký rozsah okolitej teploty. V konečnom dôsledku je tlačidlo núdzového odstavenia kritickým komponentom na zabezpečenie dôkladnej ochrany ľudí, strojov a systémov.

Svetelné stĺpce, nazývané aj signalizačné stĺpiky, sú ďalším príkladom vybavenia, ktoré len zriedka upúta pozornosť, no plní životne dôležitú funkciu tým, že umožňuje vizualizovať stav. Inteligentné využitie svetla v kombinácii s dobre navrhnutým systémom automatizácie umožňuje rozhraniu človek – stroj (HMI) poskytnúť vizuálnejší prístup k odstraňovaniu problémov. Svetelné stĺpce často používajú signálne svetlá na presné zobrazenie miesta, kde sa vyskytol problém. Systémy semaforov alebo signalizačné svetlá môžu byť tiež použité na poskytovanie ľahko pochopiteľných a intuitívnych vizuálnych podnetov pre pracovníkov prevádzky, aby informovali o stave výroby a akýchkoľvek potenciálnych rizikách, najmä v hlučnom prostredí. Ako príklad svetelných stĺpcov možno spomenúť SL7-100-L-RG-24LED Signal Indicator Tower od spoločnosti Eaton a JT028-RYGBC-CD Stack Light od Mallory. Pokiaľ ide o zisťovanie porúch, svetelné stĺpce môžu ušetriť drahocenný čas pri identifikácii a lokalizácii potenciálneho problému, čím sa zvyšuje bezpečnosť prevádzky a efektívnosť vykonávaných údržbových prác.

Svetelné stĺpce v spojení so zvukovým poplašným systémom môžu ešte viac zvýšiť bezpečnosť. Opäť platí, že tieto zariadenia nie sú vo všeobecnosti spojené s futuristickými výrobnými linkami, ale napriek tomu plnia životne dôležitú funkciu. Distribútori disponujú značnou škálou možností, ktoré pomôžu zlepšiť bezpečnosť ťažkých strojov a zabezpečia, že pomoc môže byť rýchlo nasmerovaná tam, kde je to v prípade núdze potrebné. Medzi popredné riešenia na vnútorné a vonkajšie použitie patrí nástenný klaksón 57005268 od Werma Signaltechnik GmBH.

Ako sa celková koncepcia prevádzky stáva sofistikovanejšou, na trh vstupujú nové technologické riešenia zaisťujúce bezpečnosť, ktoré dopĺňajú odskúšané a testované komponenty, ako sú alarmy a tlačidlá. Napríklad bezpečnostné svetelné závesy, ktoré vytvárajú virtuálnu bariéru okolo nebezpečného priestoru, v podstate fungujú ako senzory priblíženia a možno ich použiť ako alternatívu k mechanickým bariéram. Používajú svetlo na vytvorenie virtuálnej bariéry okolo objektu alebo oblasti. Po spustení môžu okamžite a automaticky aktivovať bezpečnostné funkcie, ako sú alarmy alebo vypnutie zariadenia, čím sa znižuje riziko pre personál vykonávajúci údržbu na pohyblivých strojoch.

Nenápadní hrdinovia modernej továrne

V ideálnom prípade mnohé bezpečnostné komponenty nebude potrebné v modernom závode nikdy uviesť do akcie. No keď je to už potrebné, tak musia pracovať spoľahlivo. Pre majiteľov tovární je dôležité, aby si boli istí, že všetko vybavenie je certifikované, testované a aktuálne. Situácie, keď ľudia a stroje pracujú vedľa seba, prinášajú neodmysliteľné riziká a vyžadujú používanie zariadení, ktoré dokážu ochrániť pracovníkov pred nebezpečnými postupmi, urýchliť hľadanie chýb a zabezpečiť rýchle a efektívne vypnutie v prípade núdze.

Je dokázané, že väčší podiel priemyselnej automatizácie zvyšuje produktivitu, hoci môže priniesť aj zvýšené riziko. Technológia pomohla modernej továrni stať sa prepojenejšou, a teda dosiahnuť zlepšenie rýchlosti a priepustnosti. Ak budete uvažovať o továrni budúcnosti, neprehliadnite niektorých nenápadných hrdinov, ktorí musia byť súčasťou výrobných liniek, a zabezpečte produktívne a bezpečné pracovné prostredie.

Cliff Ortmeyer
globálny vedúci technického marketingu spoločnosti Farnell
www.farnell.com