Od konca deväťdesiatych rokov 20. storočia sa prístupy v oblasti inšpekcie a údržby v priemysle celosvetovo posúvali od normatívnych, časovo založených (plánovaných preventívnych), smerom k prístupom založeným na riziku. Tento trend sa jasne potvrdil snahou zvýšiť výrobný čas, znížiť neplánované prestoje z dôvodu korektívnej údržby, zabrániť odstaveniu z dôvodu poruchy zariadenia a/alebo znížiť nežiaduce účinky na bezpečnosť procesu.

Na tieto trendy reaguje aj nová európska norma EN 16991: 2018 Rámec inšpekcie založenej na riziku (angl. Risk-Based Inspection Framework – RBIF) [1], ktorú vypracovala technická komisia CEN/TC 319 Údržba. Norma poskytuje základné prvky posúdenia priemyselných aktív (angl. Asset) na základe hodnoty rizika podľa prístupu, ktorý bol vyvinutý a predstavený v európskom dokumente predbežnej normalizácie CWA 15740: 2008 [2]. Tento dokument bol aktualizovaný v roku 2011 a od roku 2014 pokračoval jeho ďalší vývoj aj v rámci príslušného projektu EÚ RIMAP (Risk-Based Inspection and Maintenance Procedures for European Industry – Postupy inšpekcie a údržby založené na riziku pre európsky priemysel), [3], [4].

Norma je určená pre manažérov a inžinierov, ktorí zavádzajú politiku RBIM (inšpekcia a údržba založené na rizikách) v priemysle, ako je energetika, petrochémia, chémia, výroba ocele a iné relevantné odvetvia. Tento dokument je určený na použitie v spojení s príslušnými medzinárodne uznávanými postupmi, národnými predpismi a politikou RBI spoločnosti. Cieľom dokumentu je poskytnúť spoločný odkaz na formulovanie politiky RBI a vypracovanie zodpovedajúcich programov/plánov riadenia inšpekcie a údržby.

Základ metodológie RBIM je opísaný v projekte EÚ RIMAP [5]. V tomto projekte bola potvrdená metodológia nezávislá od priemyslu pre chemický, petrochemický, energetický a oceliarsky priemysel, zhrnutá v príslušných pracovných knihách RIMAP [5]. Hlavným cieľom tejto európskej normy a predchádzajúceho projektu RIMAP je podporovať vytváranie a uplatňovanie programov inšpekcie a údržby založených na rizikách v priemyselných podnikoch dokumentovaným a efektívnym spôsobom a súčasne udržiavať alebo zlepšovať bezpečnosť, ochranu zdravia a životného prostredia.

Koncepcia RBIF sa zameriava predovšetkým na statické tlakové zariadenia (napríklad na nádrže, potrubia), ale je tiež uplatniteľná pri dynamických/rotačných zariadeniach (napríklad čerpadlách, turbínach, ventiloch) a pretlakových zariadeniach, prípadne môže byť rozšírená aj na iné typy zariadení. Zameriava sa predovšetkým na zariadenia alebo systémy v etape prevádzky, ale môže sa použiť aj v etape návrhu na analýzu alebo určenie stratégií údržby/inšpekcie či v etape predĺženia životnosti hmotného majetku. Použitie RBIF v priemysle bude zohľadňovať aj všeobecný vývoj v priemysle a postupoch údržby (napr. Priemysel 4.0).

1. Koncepcia RBI

Prístup založený na riziku uplatňuje multidisciplinárnu technickú analýzu, aby sa zabezpečilo splnenie cieľov súvisiacich s požiadavkami na ochranu zdravia, bezpečnosti, podnikania a životného prostredia. Tieto ciele sa musia splniť implementáciou optimalizovaných programov inšpekcie, monitorovania a údržby na základe vhodnej metodiky založenej na rizikách, ktorá sa týka týchto bodov:

  • plánovanie produktov primárnej práce posudzovania RBI a manažérskeho prístupu takým spôsobom, aby sa riadili riziká na úrovni systému a/alebo zariadenia, berúc do úvahy riziká týkajúce sa zdravia, bezpečnosti a životného prostredia (HSE) a/alebo hospodárskeho/podnikateľského hľadiska;
  • definovanie rámca RBI, ktorý spĺňa požiadavky dobrej technickej praxe a priemyselných referenčných noriem pri skladovaní a manipulácii s nebezpečným materiálom alebo látkami;
  • zosúladenie s platnými právnymi alebo normatívnymi nariadeniami a smernicami.

Všeobecné požiadavky RBIF:

  • ciele a kritériá rizík musia byť jasne definované;
  • posúdenie a použitý postup musia byť v súlade s platnými právnymi požiadavkami a predpismi;
  • na posúdenie je k dispozícii primeraná úroveň vstupných informácií;
  • posúdenie musí vykonávať multidisciplinárny tím, v ktorom sú pracovníci s požadovanou spôsobilosťou a kvalifikáciou;
  • posúdenie integrity a bezpečnosti a použité postupy musia dávať výsledky, ktoré sú:
    a) realistické, ale s konzervatívnym uvažovaním neistôt a predpokladov;
    b) zobraziteľné v matici rizík, kontrolovateľné a v súlade s cieľmi a použitými kritériami rizika, ktoré podporujú plánovanie a rozhodovanie RBI o cieľovom systéme alebo zariadení;
  • posúdenie musí odrážať skutočný stav v závode a musí byť stále aktualizované;
  • riadenie zmien sa musí vykonávať podľa prijatej a uznávanej normy, napr. EN ISO 9001;
  • v prípade, že sa používajú počítačové modely alebo nástroje, musia sa validovať a logika ich rozhodovania musí byť zdokumentovaná a schválená manažérmi rizík.

Proces RBI je rozdelený na hlavnú úroveň aplikácie RBI a na úroveň stratégie inšpekcie a údržby. Hlavná úroveň aplikácie RBI je znázornená na obr. 1 a zohľadňuje nasledujúce faktory:

  • úroveň rizika;
  • príležitosť na odstránenie príčin porúch;
  • riziko pracovníkov v priebehu vykonávania inšpekcie a údržby;
  • riziko nových príčin porúch pri snahe odstrániť existujúce riziká.

Kde nie je možná zmena stratégie inšpekcie a údržby, môžu byť zavedené technické (napr. robotika) alebo organizačné (napr. školenia) opatrenia na zníženie rizika a zabránenie vnášania akýchkoľvek nových porúch.

Rozhodovací strom slúži na tri dôležité účely:

  • zabezpečiť systematické hodnotenie potrieb inšpekčných a údržbárskych činností;
  • zabezpečiť konzistentnosť hodnotenia medzi rôznymi jednotkami, systémami zariadení a podobnými jednotkami na rôznych miestach;
  • zjednodušiť dokumentáciu dosiahnutých záverov.

Po určení stratégie inšpekcie a údržby sa metóda, intervaly a rozsah inšpekcie stanovia tak, aby riziká zostali prijateľné a náklady boli optimalizované (princíp riadenia rizík ALARP – angl. As Low as Reasonable Practicable). Treba zosúladiť danú stratégiu so stratégiou manažérstva majetku organizácie (angl. Asset management) a aktualizovať ju. To sa dosiahne stanovením opatrení na zníženie rizík pre objekty, ktoré presahujú prípustné medze (akceptovateľnosť rizika), a podľa možnosti aj pomocou preventívnych opatrení, ako je napríklad inšpekcia a údržba aj tých objektov, ktoré sú na základe posúdenia rizík pod stanovenými medzami. Musí sa určiť aj účinnosť alternatívnych opatrení na zníženie rizika, ako aj náklady na tieto opatrenia.

Celkový proces RBIF navrhnutý v tejto norme na základe CWA 15740: 2008 [1] je vo všeobecnosti kompatibilný s inými prístupmi založenými na riziku a sleduje podobné ciele (napr. prevencia pred závažnými priemyselnými haváriami). Zatiaľ čo princípy sú do značnej miery podobné, použitie rôznych prístupov v tom istom závode, prípade alebo systéme môže mať za následok rozdiely vo výsledkoch.

Literatúra

[1] EN 16991: 2018 Risk-Based Inspection Framework. CEN, Brussels 2018.

[2] EUROPEAN COMMITTEE FOR STANDARDIZATION. CWA 15740: 2008 Risk-Based Inspection and Maintenance Procedures for European Industry (RIMAP). CEN, Brussels 2008.

[3] JOVANOVIC. A. (2004). Overview of RIMAP project and its deliverables in the area of power plants. Int. J. Press. Vessels Piping. 2004, 81 (10 – 11), pp. 815 – 824.

[4] JOVANOVIC. A. (2000). Extending the concept of Risk-based Inspection (RBI) to Risk-based Life, Management (RBLM). State-of-the-art Resource Document prepared for and under a subcontract of JRC, Petten, May 2000, EU DGIII (EUR report), Luxembourg, pp. 174.

[5] RIMAP, Risk-Based Inspection and Maintenance Procedures for European industry, EU FP5-GROWTH project, Project ID: G1RD-CT-2001-03008 (available on CORDIS).

[6] PAČAIOVÁ, H. – MARKULIAK, Š. – NAGYOVÁ, A.: Význam rizika v manažérskych systémoch. Košice: BEKI Design, s. r. o., 2016. ISBN 978-80-553-2618-4.

doc. Ing. Juraj Grenčík, PhD.
Žilinská univerzita v Žiline, KDMT SjF
Univerzitná 1, 010 26 Žilina
Tel.: +421 41 513 2553
juraj.grencik@fstroj.uniza.sk

prof. Ing. Hana Pačaiová, PhD.
Technická univerzita v Košiciach, KBaKP SjF
Letná 9, 042 00 Košice
Tel.: +421 903 719 474
hana.pacaiova@tuke.sk