Nové technológie a obchodné modely prinášajú revolúciu do budúcnosti priemyslu. Miniaturizácia napríklad robí každodenné predmety inteligentnejšími. Digitalizácia na druhej strane generuje čoraz väčšie množstvo údajov, zatiaľ čo hlboké a strojové učenie poháňa umelú inteligenciu. Štvrtá priemyselná revolúcia nás vedie k takzvanému Priemyslu 4.0 a jeho inteligentným továrňam, ktoré sa vo veľkej miere spoliehajú na automatizáciu.

Aký vplyv majú Priemysel 4.0 a automatizácia na spoločnosti? Ako ovplyvnia existujúce pracovné miesta, ktoré zručnosti budú potrebné a ktoré budú potláčané? Existuje množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré nie sú jasné odpovede. Faktom však je, že vzdelávanie hrá v tom veľkú rolu.

Keďže technológia je v Priemysle 4.0 čoraz zložitejšia, rastú aj zručnosti potrebné na jej riadenie. Honba za novými a mladými talentmi sa práve začala. Zaujímavé je, že sa čoraz viac ukazuje, že nové talenty už nevychovávajú len univerzity, ale aj firmy. Prečo? Pretože nové zručnosti vyžadujú viac času. Vzdelávací systém nie vždy dokáže držať krok s vyvíjajúcim sa trhom práce. Pretože nedokáže poskytnúť firmám vysokokvalifikovanú a na využitie pripravenú pracovnú silu, aj keď vzdelávací systém vysokých škôl je kvalitný. Firmy preto čoraz častejšie vytvárajú interné vzdelávacie programy.

Zručnosti potrebné pre Priemysel 4.0

Automatizácia rozširuje trh práce a s ním aj potrebné zručnosti. Pracovná sila budúcnosti vyžaduje kvalifikáciu, ktorú inteligentná prax potrebuje. Tá súčasná by sa preto mala okamžite pustiť do svojho zvyšovania a rekvalifikácie. Aj keď rastie najmä dopyt v sektore informačných technológií, ukazuje sa, že sú čoraz dôležitejšie tzv. mäkké zručnosti. Spoločnosti už nepotrebujú len dobrých vývojárov, inžinierov alebo IT pracovníkov. Stále viac vyžadujú aj komunikačné, vyjednávacie, vodcovské, manažérske a adaptačné schopnosti. Analýzy ukazujú, že do roku 2030 vzrastie dopyt po mäkkých zručnostiach v rámci Európy vo všetkých odvetviach o 22 %.

Všetky cesty tak vedú k vzdelávaniu. Do roku 2022 bude viac ako polovica súčasnej pracovnej sily potrebovať individuálne školenia na zlepšenie existujúcich zručností alebo získanie nových. Aby spoločnosti zostali konkurencieschopné na celosvetovom trhu, začínajú presadzovať kultúru vzdelávania a kariérneho poradenstva pre svojich zamestnancov, ktoré poskytujú príležitosti na štúdium a profesionálny rast. Zamestnanci budú čeliť novým výzvam a budú dostávať úlohy, ktoré budú v budúcnosti náročnejšie. Mali by teda dostať primeranú prípravu a podporu vo svojom osobnom rozvoji a tréningu.

Zdroj: Prepraring tomorrow´s workforce for the Fourth Industrial Revolution. Deloitte. [online]. Citované 3. 12. 2021. 

-pev-