Čo ak je šéf hlúpy? Znie to divne, ale aj tak podporujte jeho nápady. Má hlúpe nápady a keď ich zrealizuje, znemožní sa oveľa skôr. Takže situácia sa vyrieši rýchlejšie. Ak jeho nápady upravíte tak, aby fungovali, nikdy vám neodpustí, že ste ich zmenili.

Čo ak je šéf mimoriadne schopný? Podporujte jeho nápady. Veľa sa naučíte. Šéf bude postupovať rýchlo hore a zoberie vás v závetrí so sebou.

Čo ak mám normálneho šéfa? Takého, čo sa snaží, ale občas nie je zorientovaný. Najskôr si treba uvedomiť, že k vášmu šéfovi chodia hlavne zlé správy. Jeho nadriadení sa na neho obracajú najmä ­vtedy, keď niečo nefunguje alebo keď sa niečo neplní, príp. keď ­niečo chcú. O vás a vašom oddelení sa šéf dozvedá, keď sa ­neplní plán alebo keď sú problémy. Prečo by mal potom mať o vás ­pozitívnu mienku? Musíte mu ju vybudovať.

Šéfovia majú najradšej správy, ktoré sú pre nich dobré. Aké to sú? Sú to také, čo podporujú jeho ciele. Tu sa zastavíme. Aké ciele má váš šéf? Viete to? Alebo aspoň tušíte? Chce kariérny postup? Chce iba dožiť bez problémov do penzie? Priamo vám to asi nepovie. No trochu si ho všímajte a určite sa niečo ­dozviete. Ako mu teda pomôcť? Dobré správy. Cielene zásobujte šéfa dobrými správami. Väčšina z vás si povie – ja poctivo pracujem a šéf to má vidieť. Veď mu vyplňujem kopu hlásení a tabuliek. Nevidí, nemá na to čas. Ak máte pravidelné porady, pripravte si jednu vec, čo sa vám podarila a predneste ju šéfovi. Buďte pripravený na neočakávané stretnutie s vedúcim.

Ak mu hneď poviete niečo povzbudivé (pravdivé!), bude oveľa ústretovejší voči vašej nasledujúcej požiadavke. Alebo aspoň nestihne klásť zlé otázky. Jednoduché formulovanie. Zamestnanci často očakávajú, že šéf ­rozumie ich problémom, chápe ich alebo vycíti, čo chcú. Zabudnite na to. Vy ste ten najlepší odborník na to, čo potrebujete. Ak vy nedokážete formulovať svoju požiadavku tak jednoducho, aby to aj šéf pochopil, prečo by sa mal namáhať? On má dosť iných a ­dôležitejších starostí. Vy chcete, aby vám schválil investíciu, povolil nejakú akciu, podporil vás pri projekte.

Preto venujte čas tomu, čo a ako hovoríte (píšete) šéfovi. Ryby sa chytajú na to, čo chutí rybám a nie rybárovi. Rešpekt. Rešpektujte, že šéf vie o veciach a súvislostiach, o ­ktorých vy netušíte. Aj preto je šéf. Preto niektoré, pre vás výhodné ­riešenia nemusia byť z jeho pohľadu dobré. Šéf má zodpovednosť, širší ­záber, právo rozhodnúť. Rešpektujte to. Na druhej strane máte ­právo požiadať ho o vysvetlenie, prečo váš projekt nebol schválený. Spýtajte sa ho na priority. Čo je ako dôležité. A v akom poradí. Toto šéfovia nemajú veľmi radi. Všetko je dôležité, všetko treba urobiť. Že je to nereálne? Problém budete mať vy. Vy nedokážete všetko splniť a šéf už má proti vám argument.

Ak ho bude chcieť použiť. Preto sa snažte zistiť priority. Je to výhodné pre vás. Užitočné techniky na šéfa. Naučíme sa dve. Technika – stať sa ­neviditeľný. Túto techniku používame, keď chceme dosiahnuť niečo nepríjemné. Alebo máme šéfa, čo sa najskôr opýta: Kto to povedal? A nie: Kde je problém? Skryjeme sa do masy. Požiadavku nastolíme ako tím alebo kolektív, alebo za celú dielňu. Vtedy má šéf problém odstrániť „problémového“ jednotlivca. Podsunúť mu svoj nápad ako jeho. Toto je náročné na potlačenie svojho ega. Vy predsa máte nápad a slávu má získať niekto iný? Ak vám tak záleží na výsledku, že ste ochotný zabudnúť na seba, je to vhodná technika.

Ako na to? Napríklad: „Šéfe, ten nápad, čo si naznačil minulý týždeň, funguje veľmi dobre.“ Rozum mu hovorí, že si nič také nepamätá. No jeho ego kŕmené iba zlými správami zúfalo potrebuje niečo pozitívne. Taký tlak nevydrží a povie: „No, ale vám to trvalo“. Alebo niečo podobné. Táto technika je užitočná, hlavne keď potrebujete niečo schváliť. Najskôr iba medzi rečou spomeniete šéfovi klimatizáciu. Potom mu pripomeniete, že ten jeho nápad s klimatizáciu je celkom dobrý a výpočty (tie, samozrejme, urobíte vy) to potvrdzujú. No a nakoniec zabezpečíte realizáciu „šéfovho“ nápadu. Šéf má zásluhy, vy klimatizáciu. Ak chcete prežiť slušný život aj v práci, dá sa to. No neplytvajte energiou len na nadávanie, čo všetko je zlé a čo všetko sa nedá. Trochu sa snažte a uvidíte, že sa to začne zlepšovať. Stojí to za to.

 

Ing. Ľuboš Polakovič

lubos.polakovic@lotescentrum.com