Za posledné obdobie vzrástol počet objednávok robotov z neautomobilového sektora. Vyplýva to zo správy Asociácie pre pokročilú automatizáciu (angl. Association for Advancing Automation, A3), ktorá uviedla, že v roku 2021 došlo k náhlemu rozmachu v oblasti predaja robotov. Správa tiež uvádza, že do amerických podnikov pribudlo viac robotov ako kedykoľvek predtým. Zodpovedá to spotrebiteľskému správaniu, keď sa v čase pandémie využívali predovšetkým online služby na nákup tovaru. Preto najväčší nárast zaznamenali práve podniky na spracovanie potravín a internetové obchody.

Výrobcovia a dodávatelia robotiky usilovne pracovali na inováciách, ktoré by naplnili rôzne požiadavky podnikov na automatizáciu ich procesov. Za posledný rok predstavili roboty, ktoré sú flexibilnejšie, dokážu zvládnuť väčšiu rozmanitosť aplikácií, ponúkajú komplexnejšie systémy videnia, softvér a programovanie robotov a ktoré sú jednoduchšie pre nováčikov v tejto oblasti.

Šesťosové roboty naďalej prosperujú

Jedným z najpopulárnejších typov robotov v priemysle je šesťosový robot s kĺbovým ramenom. Šesť osí umožňuje robotu pohybovať sa v rovinách x, y a z, vďaka čomu sa môže nakláňať, skláňať a vybočovať. Medzi ďalšie výhody šesťosových robotov patrí mobilita, jednoduché premiestňovanie a montáž, ako aj široký horizontálny a vertikálny dosah.

Nové šesťosové roboty s kĺbovým ramenom pre baliace aplikácie ponúkajú dlhší dosah, väčšiu flexibilitu a viac možností pre robotickú paletizáciu. V procese balenia sa šesťosové roboty najčastejšie používajú na balenie tovaru do škatúľ, kartónovanie, depaletizáciu a paletizáciu a dokonca aj na nakladanie do kamiónov.

Spoločnosť Kawasaki Robotics prišla s modelom šesťosových robotov série R RS013N. Nový robot RS013N ponúka 13 kg nosnosť, široký pracovný rozsah, malé rozmery a krytie IP67, vďaka čomu nastavuje priemyselný štandard pre roboty s malým až stredným užitočným zaťažením. Konštrukcia robota zahŕňa novú štruktúru ramena a pohonnej jednotky a odľahčenú hlavnú jednotku, ktorá umožňuje pohyb vo vysokej rýchlosti. Podľa Kawasaki je dosah RS013N 1 460 mm najväčší vo svojej triede. Vnútorná ethernetová kabeláž robota umožňuje jednoduché pripojenie k systému videnia alebo iným periférnym zariadeniam a jeho možnosti montáže na podlahu, strop a stenu poskytujú flexibilitu inštalácie pri takmer akomkoľvek usporiadaní.

Ďalšia nová technológia šesťosových robotov, ktorú predstavila spoločnosť Stäubli, zahŕňa tri nové roboty pre rozsah stredného užitočného zaťaženia: TX2-140, TX2-160 a TX2-160L. TX2-140 má dosah 1 510 mm, TX2-160 1 710 mm. Oba majú nosnosť 40 kg. TX2-160L, verzia TX2-160 s dlhým ramenom, má dosah až 2 010 mm a nosnosť 25 kg. Nové modely rozširujú existujúcu generáciu TX2 spoločnosti, čím sa celkový počet zvyšuje na deväť modelov.

Stroje sú vhodné pre pracovné podmienky vyžadujúce čisté prostredie, majú kompaktný dizajn a vyznačujú sa veľkým a efektívnym pracovným priestorom. Napájacie káble sú vedené vnútri krytu, ktorý je utesnený podľa noriem triedy ochrany IP65. Okrem aplikácií v čistých priestoroch možno roboty použiť aj v štandardných aplikáciách.

Kolaboratívne roboty na balenie ponúkajú väčší dosah, užitočné zaťaženie a flexibilitu

Za posledných niekoľko rokov sa veľká časť záujmu o robotickú technológiu sústredila na relatívne novú kategóriu kolaboratívnych robotov. Na rozdiel od tradičných priemyselných robotov sú navrhnuté tak, aby fungovali spolu s ľudským pracovníkom bez oplotenia, sú mobilné, vďaka čomu ich možno premiestňovať z jednej časti závodu do druhej, dajú sa jednoducho programovať, sú cenovo dostupnejšie ako bežné priemyselné roboty a môžu byť nasadené tak, aby zvládali celý rad opakujúcich sa nízkorýchlostných aplikácií.

Spoločnosť ABB rozšírila svoje portfólio kolaboratívnych robotov uvedením šesťosového GoFa™ CRB (Collaborative RoBot) 15000, ktorý zvládne užitočné zaťaženie až do 5 kg. ABB udáva, že robot umožňuje jednoduchú automatizáciu bez potreby hĺbkových programovacích zručností alebo predchádzajúceho školenia. Medzi ďalšie vlastnosti kolaboratívneho robota patrí dosah 950 mm a práca rýchlosťou až 2,2 m/s. Robot váži 27 kg a má kompaktnú pôdorysnú plochu 165 mm2, čo umožňuje jeho ľahké presúvanie na iné miesto. Odporúčané aplikácie zahŕňajú manipuláciu s materiálom, obsluhu strojov, montáž komponentov a balenie. GoFa je vybavený robotickým riadením OmniCore, ktoré ponúka vysokú úroveň flexibility, konektivity a výkonu. OmniCore možno jednoducho prepojiť s najnovšími digitálnymi technológiami vrátane širokej škály priemyselných zberníc a pokročilých systémov videnia.

Spoločnosť Universal Robots uviedla na trh vylepšenú verziu kolaboratívneho robota UR10e s nosnosťou 12,5 kg. UR10e si zachováva rovnaký pôdorys 190 mm ako model predchádzajúcej generácie, ponúka dosah 1 300 mm a váži 33,5 kg. Podľa spoločnosti môže byť UR10e teraz použitý v paletizačných aplikáciách a pri manipulácii s materiálom, ako je balenie ťažkých predmetov.

Vylepšený UR10e tiež poskytuje kompatibilitu plug-and-play s produktmi z ekosystému hardvérových a softvérových možností Universal Robot UR+, čo používateľom umožňuje rýchlo a jednoducho začať s aplikáciami kolaboratívnych robotov.

Nové roboty SCARA ponúkajú jednoduchú integráciu a programovanie

Jedným z populárnych robotov pre aplikácie typu pick-and-place je štvorosový robot SCARA. Tieto roboty sú namontované v pevnej polohe s ramenom nastaveným v osi z; sú obľúbené pri vyberaní a umiestňovaní vďaka vysokej rýchlosti a presnosti. Ďalšie aplikácie pre roboty SCARA zahŕňajú úlohy triedenia, dávkovania, montáže a vkladania.

Spoločnosť Fanuc rozšírila rad robotov SCARA, aby ponúkla viac možností dosahu a užitočného zaťaženia tým spoločnostiam, ktoré chcú automatizovať procesy montáže, balenia, vyberania a umiestňovania. Nové modely zahŕňajú SR-3iA, SR-6iA, SR-12iA a SR-20iA, ktoré ponúkajú nosnosť 3, 6, 12 a 20 kg. Čo sa týka dosahu, modely sa pohybujú od 400 do 1 000 mm. Ako uvádza výrobca, SR-3iA a SR-6iA majú kompaktný pôdorys a priestorovo úspornú konštrukciu s ohľadom na maximálnu efektivitu. O modeloch SR-12iA a SR-20iA s vyšším užitočným zaťažením sa hovorí, že ponúkajú flexibilitu s veľkým vertikálnym zdvihom a sú vhodné pre náročné podmienky.

Všetky modely sú vybavené ovládačom Fanuc R030iB Compact Plus, ktorý okrem iných softvérových programov obsahuje funkciu iRVision® a funkciu sledovania dopravníka iRPickTool. Vďaka používateľskému rozhraniu SCARA iRProgrammer môžu operátori nastaviť a naprogramovať robot na tablete alebo PC.

Možnosti sú nekonečné

Za posledné obdobie pribudlo naozaj niekoľko vylepšení v oblasti robotiky, avšak nie všetky možno spomenúť v jednom článku. Automatizácia balenia už nie je trendom, stala sa normou. Ak stále nepoužívate nástroje robotizácie, môže sa ľahko stať, že nebudete schopní držať krok s konkurenciou. Na výber je široká škála veľkostí robotov, možností montáže, užitočného zaťaženia a dosahu. Koncové uchopovače, technológie strojového videnia a inovatívny softvér zlepšujú schopnosti robotov na balenie a paletizáciu.

Zdroje

[1] Mohan, A. M.: New Advances in Robotics for Packaging. Packaging World. [online]. Publikované 23. 8. 2021. Citované 17. 8. 2022. 

[2] Mohan, A. M.: Six-Axis Robots Continue to Thrive. Packaging World. [online]. Publikované 5. 8. 2022. Citované 17. 8. 2022. 

[3] Mohan, A. M.: Cobots for Packaging Offer Greater Reach, Payload & Flexibility. Packaging World. [online]. Publikované 9. 8. 2021. Citované 17. 8. 2022. 

[4] ABB uvádí na trh kolaborativní robot GoFa™ s nosností do 5 kg. ABB. [online]. Publikované 24. 2. 2021. Citované 17. 8. 2022. 

[5] Mohan, A. M.: New SCARA Robots Offer Ease of Integration, Programming. Packaging World. [online]. Publikované 12. 8. 2021. Citované 17. 8. 2022. 

-pev-