„S touto novou generáciou UI máme jedinečnú šancu urýchliť inovácie v celom priemyselnom sektore,“ uviedol Satya Nadella, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft. „Vďaka našej dlhoročnej spolupráci so spoločnosťou Siemens môžeme spojiť pokrok v oblasti umelej inteligencie v rámci Microsoft Cloud s ich odbornými znalosťami a skúsenosťami z priemyslu. Pracovníci vo výrobe aj špecialisti môžu využívať nové nástroje s umelou inteligenciou, akým je napríklad Siemens Industrial Copilot.“

„Spoločne s Microsoftom chceme zákazníkom pomôcť so zavádzaním generatívnej umelej inteligencie,“ dodal Roland Busch, generálny riaditeľ koncernu Siemens AG. „Tá môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob návrhu, vývoja a prevádzky v podnikoch. Vďaka širšiemu sprístupneniu spolupráce medzi človekom a strojom môžu technickí špecialisti urýchliť vývoj programu, zvýšiť inovácie a riešiť nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.“

Nová éra spolupráce medzi človekom a strojom

Siemens Industrial Copilot umožní používateľom rýchlo vytvárať, optimalizovať a odladiť zložitý automatizačný program a výrazne tak skrátiť čas simulácie. Úlohy, ktoré predtým trvali týždne, sa tak skrátia na minúty. Kopilot prijíma informácie o automatizácii a simulácii procesov z otvorenej digitálnej obchodnej platformy Siemens Xcelerator a rozširuje ich o Microsoft Azure OpenAI Service. Zákazníci si ponechajú plnú kontrolu nad svojimi údajmi a nepoužívajú ich na trénovanie základných modelov umelej inteligencie.

Siemens Industrial Copilot sľubuje vyššiu produktivitu a efektivitu v rámci celého životného cyklu priemyselného podniku. S využitím prirodzeného jazyka môže pracovníkom údržby pomáhať s podrobnými pokynmi k opravám a technikom ponúknuť rýchly prístup k simulačným nástrojom.

Vízia: Kopilot pre všetky priemyselné odvetvia

Siemens aj Microsoft predpokladajú, že by kopiloti s umelou inteligenciou mohli pomáhať odborníkom v rôznych priemyselných odvetviach vrátane výroby, infraštruktúry, dopravy a zdravotníctva. Sú už napríklad plánované pre výrobné odvetvia, ako je automobilový priemysel, výroba spotrebného obalového tovaru alebo strojárstvo.

Spoločnosť Schaeffler AG, popredný dodávateľ pre automobilový priemysel, je medzi prvými, ktorí generatívne UI využívajú vo fáze projektovania. Technickí špecialisti potom môžu generovať spoľahlivý kód na programovanie priemyselných automatizačných systémov, ako sú roboty. Spoločnosť tiež plánuje začleniť Siemens Industrial Copilot nielen do vlastnej prevádzky s cieľom výrazne znížiť prestoje, ale neskôr aj pre svojich klientov.

„Týmto spoločným pilotným projektom vstupujeme do novej éry produktivity a inovácií. Siemens Industrial Copilot nám pomôže pracovať efektívnejšie, obmedzí opakujúce sa úlohy a otvorí dvere kreativite. Sme radi, že môžeme na tomto projekte so spoločnosťami Siemens a Microsoft spolupracovať,“ uviedol Klaus Rosenfeld, generálny riaditeľ skupiny Schaeffler Group.

Generatívna umelá inteligencia uľahčuje virtuálnu spoluprácu

Teamcenter pre Microsoft Teams je všeobecne dostupný od decembra 2023, aby sa virtuálna spolupráca v tímoch posunula na ďalšiu úroveň. Táto nová aplikácia využíva najnovší pokrok v oblasti generatívnej umelej inteligencie na prepojenie funkcií od návrhu až po výrobu produktov, napríklad pracovníkov z výroby s tímami tvorby projektov. Prepája softvér Siemens Teamcenter na správu životného cyklu výrobku (PLM) s platformou Microsoft Teams, aby zamestnancom z výrobných prevádzok uľahčila prístup k údajom. Milióny pracovníkov, ktorí dnes nemajú prístup k nástrojom PLM, sa tak budú môcť ľahšie zapojiť do procesu návrhu a výroby v rámci svojej každodennej práce.

Spracované podľa tlačovej správy spoločnosti Siemens.

-tog-