Obr. Slávnostné predstavenie nového kolaboratívneho robota (zľava): Peter Laurinčík, UR16e, Pavel Bezucký a Dávid Gurčík

V úvode stretnutia predstavil MTS jej riaditeľ Peter Laurinčík. Spoločnosť navrhuje a dodáva výrobné technológie pre najvyspelejšie závody na svete. Zároveň je dodávateľom špičkových zariadení, komponentov a služieb na výrobu technicky vyspelých produktov v ľudských podmienkach. V rámci komponentov pre svoje riešenia už niekoľko rokov spolupracuje so špičkovými a praxou overenými výrobcami. V roku 2018 zaradila spoločnosť do svojho portfólia aj kolaboratívne roboty spoločnosti Universal Robots, ktorej sa zároveň stala distribútorom pre Slovensko.

Po premiére na tohtoročnom veľtrhu v Hannoveri sa prišiel nový robot UR16e predstaviť aj na Slovensko. Do praxe ho spoločne uviedli Pavel Bezucký, obchodný riaditeľ spoločnosti Universal Robots pre región Čechy, Slovensko a Maďarsko, a Dávid Gurčík, produktový manažér divízie robotiky v MTS.

Celý rad kolaboratívnych robotov s označením E je navrhnutý tak, aby rástol spolu s potrebami firiem. Predstavuje odrazový mostík k vyššej kvalite výrobkov a produktivite, čo im pomáha udržať náskok pred konkurenciou. Rad E je vybavený intuitívnym programovaním a takmer nekonečným zoznamom možností pre doplnky. Pracovný dosah nového robota je 900 mm, manipulačné zaťaženie 16 kg a na jeho umiestnenie v prevádzke potrebujete plochu s priemerom len 190 mm. Podľa Pavla Bezuckého nájde tento robot uplatnenie napríklad pri obsluhe strojov, manipulácii s materiálom, balení či uťahovaní skrutiek a matíc.

Počas našej redakčnej návštevy na tomto podujatí sme si k mikrofónu pozvali riaditeľa spoločnosti MTS Petra Laurinčíka.

Čoraz častejšie sa nielen medzi odborníkmi na konferenciách či výstavách, ale aj v praxi skloňujú výrazy ako digitalizácia, kolaboratívna robotika, umelá inteligencia a pod. Vnímate náznaky medzi vašimi zákazníkmi, že sa o tieto témy zaujímajú?

Určite áno, to môžem jednoznačne potvrdiť. Ako firma sa snažíme tiež v tejto oblasti orientovať a vzdelávať sa, aby sme našim zákazníkom vedeli ponúknuť moderné riešenia, ktoré ich dokážu posunúť vpred a hlavne pre nich vytvoria konkurenčnú výhodu.

V čom vidíte technologický rozdiel medzi riešeniami, ktoré ste ponúkali pred pár rokmi a dnes?

Veľký rozdiel je v oblasti zberu a vyhodnocovania údajov. Linky, ktoré sme dodávali v minulosti, boli z tohto hľadiska podstatne jednoduchšie. Samozrejme míľovými krokmi sa posunulo aj nami dodávané programové vybavenie a možnosti, ktoré moderné programovacie nástroje ponúkajú.

V roku 2018 ste začali spolupracovať so spoločnosťou Universal Robots. Registrujete teda za posledné dva roky nejaký nárast dopytu po nasadzovaní kolaboratívnych robotov do priemyselnej praxe?

Už pred rokom 2018 sme vnímali požiadavky našich zákazníkov po tomto type robotiky. Po dôslednom prieskume trhu a ponuky v tejto oblasti sme sa jednoznačne rozhodli pre spoluprácu s Universal Robots. Správnosť tohto rozhodnutia sa nám potvrdila tým, že za posledné dva roky registrujeme výrazný nárast dopytu práve po riešeniach tejto spoločnosti. Aby som bol konkrétny, kolaboratívne roboty najčastejšie nasadzujeme do aplikácií manipulácie s materiálmi – presun z bodu A do bodu B, paletizácia, obsluha CNC strojov, zváranie, ako aj v rámci rôznych skrutkovacích aplikácií pre výrobcov z automobilového priemyslu. V dohľadnom čase nás čakajú aj aplikácie do potravinárskeho priemyslu, na ktorých už intenzívne pracujeme.

Berie kolaboratívna robotika ľuďom prácu?

Naša skúsenosť je skôr taká, že firmy, ktoré nasadili kolaboratívne roboty, mali nedostatok pracovníkov, ktorí by mohli nimi požadované činnosti vykonávať. Vo všeobecnosti však možno povedať, že ľudia majú „na viac“, ako len vykonávať monotónne manuálne práce. Skôr by sa malo vedenie firiem snažiť kreatívnejšie využiť potenciál svojich zamestnancov a tie únavné, neustále sa opakujúce práce prenechať napríklad kolaboratívnym robotom. Osobne by ma mrzelo, keby sme dodávali technológie, ktoré pripravia ľudí o zamestnanie. Z globálneho hľadiska sa však treba na to pozerať aj tak, že ak výrobné spoločnosti pôsobiace na Slovensku nebudú nasadzovať moderné technológie, stratia konkurencieschopnosť a investori môžu z našej krajiny odísť, čo by v konečnom dôsledku znamenalo stratu veľmi veľkého počtu pracovných miest pre slovenskú ekonomiku.