Výskum potvrdzuje, že v zariadeniach IoT sa UI udomácňuje čoraz viac, pričom 49 % respondentov už používa UI vo svojich aplikáciách IoT, čo vzhľadom na preukázané prínosy UI pre podniky nie je prekvapujúce. Zaujímavé je, že strojové učenie (ML) sa ukázalo ako najpoužívanejšia technológia (28 %), i keď autori prieskumu predpokladali o niečo vyšší výsledok najmä preto, že používatelia IoT majú často ML a UI integrované v ich zariadeniach s cieľom vytvárať prediktívne riešenia údržby.

Z uvedeného je zrejmé, že vo výsledkoch prieskumu jasne vidno hlavný trend – IoT s využitím UI. To dokazuje začiatok procesu budovania skutočného IoT ekosystému. Využívanie UI v IoT riešeniach je spojené s rastúcou snahou výrobcov dostať sa do vedenia v oblasti IoT riešení a rastúcim počtom respondentov, ktorí sa považujú za inovátorov. Z prieskumu tiež vyplýva, že niektorí technici (51 %) váhajú s prijímaním UI z dvoch hlavných dôvodov: po prvé, ide o novú technológiu, ktorú nepoznajú, a za druhé, vyžadujú špecializovanú odbornosť v oblasti implementácie UI do aplikácií IoT. Nemožno si v tejto súvislosti nevšimnúť, že v mnohých závodoch v súčasnosti chýbajú znalosti a zručnosti v oblasti UI a ML, takže ľahšie pochopíme, prečo u viac ako polovice technikov narážame na neochotu. Nie je to nevyhnutne strach z neznámeho, skôr nedostatok vedomostí na ich implementáciu.

Bezpečnosť sa aj v minulých prieskumoch javila ako veľký problém, čiže s pribúdajúcimi aplikáciami IoT bude táto oblasť v budúcnosti prioritou. Vývojári IoT riešení musia zvážiť bezpečnosť, aby chránili údaje spoločnosti. Je zaujímavé, že iba 35 % účastníkov prieskumu uviedlo bezpečnosť ako svoj najväčší problém. Ešte zaujímavejšie však je, že ide o zníženie zo 40 % respondentov, ktorí v štúdii z roku 2018 považovali bezpečnosť za najväčší problém. Na druhej strane je problematika bezpečnosti stále výrazne vyššia ako pripojiteľnosť a schopnosť vzájomnej spolupráce, a to vzhľadom na typ údajov zozbieraných od „vecí“ (strojov) a ľudí, ktoré môžu byť citlivé a osobné, a teda vyvolávajú veľké obavy. Mnohí zo zákazníkov spoločnosti Farnell, ktorí iniciujú nové projekty internetu vecí, považujú jeho bezpečnosť za najvyššiu prioritu a zameriavajú sa na implementáciu zabezpečenia hardvéru a softvéru s cieľom chrániť používateľov pred akýmkoľvek potenciálnym ohrozením. Vlastníctvo zhromaždených údajov je ďalším dôležitým aspektom bezpečnosti, ktorému musíme porozumieť. Nie je prekvapením, že 70 % respondentov dáva prednosť údajom zozbieraným okrajovým zariadením oproti tomu, aby ich vlastnil poskytovateľ IoT riešení.

Veľká časť vývojárov navrhuje kompletné riešenia typu cloud – cloud a bezpečnostné riešenia. Mnoho technikov (46 %) uprednostňuje tento prístup, najmä ak sú interné odborné znalosti obmedzené alebo je rozhodujúci čas uvedenia na trh. Čoraz viac technikov je teraz otvorenejších myšlienke integrovať riešenia, ako sú SmartEdge Agile a SmartEdge IIoT Gateway, aby poskytovali kompletné riešenia IoT. V roku 2019 nakúpilo zariadenia tretích strán o 12 % viac respondentov ako v roku 2018.

Kľúčovým trendom je tiež to, že rastúci rozsah hardvéru, ktorý je k dispozícii na podporu rozvoja internetu vecí, stále prináša nové príležitosti. 33 % respondentov tvrdilo, že technologické inovácie prinášajú startupy, čo predstavuje nárast o 7 % v porovnaní s rokom 2018. Z hľadiska distribúcie je to významný výsledok, pretože tieto startupy ťažia zo širokého spektra a dostupnosti modulárnych riešení a jednodoskových počítačov na trhu. K tomu treba pripočítať, že v porovnaní s rokom 2018 (50 %) sa zvýšil aj počet respondentov, ktorí využívajú hardvér dostupný na bežnom trhu (54 %).

Tento rok vidíme, že v rámci IoT a UI sa rozširujú príležitosti, čo bude pokračovať aj v budúcnosti. To podporí prístup k čoraz väčšiemu počtu hardvérových a softvérových riešení, ktoré vývojárom umožnia uviesť produkty na trh rýchlejšie ako kedykoľvek predtým a bez potreby odborných znalostí. V dôsledku toho budeme svedkami vstupu nových účastníkov na scénu IoT, čo zase dáva ďalším vývojárom príležitosť inovovať a ponúkať riešenia, ktoré prekonávajú výzvy a zlepšujú životy ľudí.

Využívanie inteligentných zariadení v našom každodennom živote neustále narastá. Mnohí z nás sa obracajú na UI v domácnosti pomocou príkazov, napríklad „Alexa, zahrajte [vložte obľúbenú skupinu] na Spotify“ alebo „Ahoj Google, ako dlho sa majú pripravovať pečené zemiaky?“ Alexa od Amazonu a Google Home sú bežným dôkazom rozšíreného zavádzania internetu vecí v spotrebiteľskom priestore. Napriek tomu sa v prieskume v roku 2019 zaznamenala mierna zmena zamerania mimo domácej automatizácie. Počet respondentov, ktorí to považovali za najúčinnejšiu aplikáciu v oblasti internetu vecí v nasledujúcich piatich rokoch, sa znížil z 27 % na 22 %. Zdalo by sa, že ako priemysel veríme, že zameranie sa presunie zo spotrebiteľského priestoru na priemyselnú automatizáciu a inteligentné mestá. Z respondentov posledného prieskumu 22 % a 16 % považuje priemyselnú automatizáciu a inteligentné mestá za rastúce záujmy. S tým sa dá len súhlasiť, pretože hodnota, ktorú môžu IoT údaje priniesť do prevádzky, je fenomenálna. Je to niečo, čo vidíme v priemysle, kde sa čoraz viac prevádzok premieňa na úplne alebo čiastočne zautomatizované pracoviská, kde rastie využitie robotickej výroby a kde sa zvyšujú investície do prediktívnej údržby, aby sa skrátili prestoje výroby.

Počas roka 2020 sa tieto údaje pravdepodobne zmenia, zahrnuté budú nové technológie a zvýši sa aj naše všeobecné povedomie o úlohe, ktorú môže hrať UI vo výrobe. Prieskum Farnell IoT sa uskutočnil v období od septembra do decembra 2019 a zúčastnilo sa na ňom 2 015 respondentov zo 67 krajín Európy, Severnej Ameriky a APAC. Odpovede boli prevažne od technikov pracujúcich na IoT (59 %), ako aj od zákazníkov nakupujúcich komponenty týkajúce sa riešení IoT, nadšencov a tvorcov.

www.farnell.com