Na základe toho prevádzkovatelia regionálnych distribučných sústav (RDS) Západoslovenská distribučná, a. s., (ZSD), Stredoslovenská distribučná, a. s., (SSD) a Východoslovenská distribučná, a. s., (VSD) v spolupráci s prevádzkovateľom PS a Ministerstvom hospodárstva SR (MH SR) uvoľnili tzv. stop stav na pripájanie nových zdrojov do ES a zvyšovanie inštalovaného výkonu existujúcich zdrojov v ES.

Aby sa zamedzilo nekontrolovanému rozvoju zdrojov, čo by malo vplyv na prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť ES, boli prevádzkovateľom PS stanovené hraničné hodnoty voľného inštalovaného výkonu zdrojov, ktoré možno pripojiť do ES z hľadiska jej priepustnosti aj z hľadiska jej flexibility.

Z hľadiska priepustnosti ES možno do sústavy pripojiť celkový voľný inštalovaný výkon zdrojov s hodnotou 1 837 MW. Regionalita, resp. miesta pripojenia zdrojov v RDS, majú nezanedbateľný vplyv na bezpečnosť prevádzky ES najmä vzhľadom na úzke miesta v PS. Na základe uvedeného je celkový voľný inštalovaný výkon z hľadiska priepustnosti rozdelený na jednotlivých prevádzkovateľov RDS a PS (graficky zobrazené na obrázku).

Z hľadiska flexibility ES možno z celkového voľného inštalovaného výkonu zdrojov v súčasnosti do ES pripojiť 407 MW fotovoltických elektrární (FVE) a veterných elektrární (VTE), ktoré majú najvýznamnejší vplyv na potrebu podporných služieb. Dostatočnosť podporných služieb má zásadný vplyv na celkovú hodnotu inštalovaného výkonu FVE a VTE. Aby sa zamedzilo nekontrolovanému pripájaniu FVE a VTE, časť voľného inštalovaného výkonu pre FVE a VTE je rovnomerne rozdelená pre jednotlivých prevádzkovateľov RDS (obr. 1). V prípade vyššieho dopytu bude hodnota voľného inštalovaného výkonu FVE a VTE z úrovne prevádzkovateľa PS navýšená, maximálne však do výšky 407 MW sumárne za celú ES.

Uvedené uvoľnenie zohľadňuje globálny vplyv týchto zdrojov na sústavu z pohľadu SEPS. Prevádzkovatelia RDS však budú posudzovať pripojenie každého zdroja podľa lokálnych vplyvov na bezpečnosť prevádzky RDS a budú posudzovať, či možno zdroj pripojiť v požadovaných lokalitách, pričom každá požiadavka bude posudzovaná s ohľadom na technické možnosti sústavy v zmysle platnej legislatívy.

Aby sa zabezpečila transparentnosť, bola v spolupráci medzi SEPS, MH SR a jednotlivými prevádzkovateľmi RDS vytvorená spoločná webová platforma umiestnená na webovom sídle spoločnosti SEPS (www.sepsas.sk), na ktorej možno získať informácie o pridelených aj vyčerpaných a voľných inštalovaných výkonoch na pripájanie nových zdrojov do ES a na zvyšovanie inštalovaného výkonu existujúcich zdrojov pripojených do ES.

Na spoločnej webovej platforme je tiež umiestnený dokument Usmernenie, v ktorom sú uvedené všetky podrobné informácie týkajúce sa uvoľnenia tzv. stop stavu, stanovenia voľných inštalovaných výkonov, ako aj postup prideľovania a kontroly napĺňania týchto inštalovaných výkonov. Čerpanie stanovených inštalovaných výkonov sa bude sledovať podľa výšky schváleného inštalovaného výkonu zdroja daným prevádzkovateľom sústavy, či už ide o pripojenie nového, alebo zvýšenie inštalovaného výkonu existujúceho zdroja bez ohľadu na to, akú rezervovanú kapacitu bude výrobca požadovať voči prevádzkovateľovi sústavy.

SEPS bude v spolupráci s prevádzkovateľmi RDS a MH SR každoročne analyzovať vplyv pripájania nových zdrojov na bezpečnosť prevádzky sústavy z pohľadu flexibility (dostatočnosť podporných služieb v ES) a na tri roky dopredu bude avizovať prípadné obmedzenia, ako aj návrhy opatrení na ich odstránenie, aby sa umožnilo plnenie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na roky 2021 – 2030.

Spracované podľa tlačovej správy SEPS, a. s.