Základom transformácie priemyselnej výroby sú generatívne predtrénované transformátory (GPT) a veľké jazykové modely (LLM). Tieto modely UI sú schopné porozumieť, generovať a vylepšovať ľudský text a možno ich využiť na optimalizáciu rôznych aspektov výroby. Od automatizácie úloh, ktoré vyžadujú vysokú úroveň jazykového porozumenia, až po generovanie prehľadov z veľkého množstva údajov, GPT/LLM transformuje výrobný priemysel.

Dôležitosť vlastných riešení GPT/LLM vo výrobe nemožno preceňovať. Vlastné riešenia umožňujú podnikom prispôsobiť tieto modely UI ich špecifickým potrebám a zabezpečiť tak presnejšiu a efektívnejšiu aplikáciu UI. Využitím sily vlastných riešení GPT/LLM vo výrobe môžu podniky optimalizovať svoje procesy, zlepšiť kvalitu produktov a prijímať informovanejšie rozhodnutia.

Čo je GPT/LLM?

Generatívne predtrénované transformátory a veľké jazykové modely sú pokročilé modely UI, ktoré spôsobili revolúciu v tom, ako interagujeme so strojmi. Tieto modely sú založené na metódach strojového učenia, ktoré im umožňujú generovať text identický ľudskej reči, vďaka čomu sú neuveriteľne všestrannými nástrojmi v rôznych odvetviach vrátane výroby.

GPT/LLM obsahujú algoritmus, ktorý je trénovaný na veľkom množstve textových údajov, vo väčšine prípadov z dostupných zdrojov na internete, ako aj ďalších zdrojov, ako sú vedecké výskumy, knihy a pod. Algoritmy analyzujú vzťahy medzi rôznymi slovami a menia ich na pravdepodobnostný model. Potom možno zadať algoritmu „výzvu“ (napríklad položením otázky) a poskytne odpoveď na základe vzťahov medzi slovami vo svojom modeli.

Výhody používania GPT/LLM v priemysle

Interpretáciou a učením sa z obrovského množstva zložitých, neštruktúrovaných údajov (snímače, obrázky, videozáznamy, telemetria, LiDAR atď.) generovaných v reálnom čase pripojenými zariadeniami, továrňami a pracovníkmi sú LLM schopné identifikovať vzory a anomálie, ktoré by ľudia mohli prehliadnuť. To môže viesť ku kritickým poznatkom, ktoré výrazne zvýšia prevádzkovú efektivitu, zlepšia kontrolu kvality a pod.

LLM sú výnimočne dobré pri predpovedaní budúcich scenárov na základe historických údajov. V kontexte výroby možno túto schopnosť využiť na predpovedanie potenciálnych porúch zariadení a proaktívne plánovanie údržby, čím sa znížia prestoje a zlepší sa celková efektivita výroby.

Výhody používania GPT/LLM v priemyselných odvetviach sú početné. Ďalšou z kľúčových výhod je schopnosť automatizovať úlohy, ktoré vyžadujú vysokú úroveň jazykového porozumenia. Môže to zahŕňať generovanie popisov produktov či vytváranie návrhov e-mailov alebo obsahu pre webové stránky. Automatizáciou týchto úloh môžu podniky ušetriť čas a zdroje, čo im umožní sústrediť sa na iné dôležité aspekty svojich činností.

Vlastné riešenia GPT/LLM vo výrobe možno použiť aj na zlepšenie komunikácie a spolupráce. Mohli by sa napríklad použiť na preklad dokumentov alebo komunikácie medzi pracovníkmi z rôznych krajín, čím by pomohli prekonať jazykové bariéry a zvýšiť efektivitu.

Prípadové štúdie

Niekoľko spoločností úspešne implementovalo GPT/LLM do svojich výrobných procesov a získalo tak značné výhody. IBM je v popredí integrácie UI do výroby. Spoločnosť implementovala inteligentný výrobný systém, ktorý využíva pokročilé technológie ako GPT/LLM, priemyselný internet vecí (IIoT) a cloud computing na optimalizáciu ich výrobných procesov. To viedlo k zvýšeniu efektívnosti a flexibility ich činností a zlepšeniu kvality produktov. Napríklad ich algoritmy poháňané UI dokážu rýchlo spracovať a analyzovať údaje zo strojov a zariadení, aby identifikovali vzory a trendy, čo im pomáha pochopiť, ako fungujú ich výrobné procesy.

Phillips, popredná elektronická spoločnosť, implementovala robotom riadený výrobný systém vo svojom závode v Holandsku. Roboty sú naprogramované tak, aby vykonávali širokú škálu úloh, vďaka čomu sú ideálne pre výrobné procesy, ktoré vyžadujú vysokú flexibilitu a prispôsobivosť. Integráciou GPT/LLM so snímačmi IIoT a dátovou analytikou vytvorila spoločnosť flexibilnejšie a pohotovejšie produkčné prostredie.

Vlastné riešenia GPT/LLM vo výrobe

Výrobný priemysel je komplexný ekosystém s nespočetným množstvom procesov, systémov a pracovných tokov. Pri optimalizácii týchto činností rastie potreba vlastných riešení, ktoré dokážu riešiť jedinečné výzvy a požiadavky každej spoločnosti.

Vlastné riešenia GPT/LLM vo výrobe sú navrhnuté tak, aby vyhovovali špecifickým potrebám. Môžu byť prispôsobené tak, aby zvládali jedinečné výrobné procesy, spravovali špecifické typy strojov alebo riešili konkrétne prevádzkové výzvy. Prispôsobenie týchto modelov UI umožňuje presnejšie a efektívnejšie uplatnenie UI vo výrobnom sektore.

Ako vyvíjať vlastné riešenia GPT/LLM vo výrobe?

Vývoj vlastných riešení GPT/LLM vo výrobe zahŕňa niekoľko krokov. Po prvé, je dôležité pochopiť špecifické potreby a výzvy výrobného podniku. To by mohlo zahŕňať vykonanie dôkladnej analýzy výrobných procesov, identifikáciu oblastí, v ktorých možno zvýšiť efektivitu, a určenie problémov, ktoré by sa dali vyriešiť pomocou UI.

Po identifikácii potrieb je ďalším krokom trénovanie modelov GPT/LLM pomocou relevantných údajov – údajov z výrobných procesov, o kontrole kvality, o výkonnosti strojov a ďalších. Modely sa potom dolaďujú, aby sa zabezpečilo, že dokážu presne predpovedať výsledky, dávať odporúčania alebo automatizovať procesy podľa potreby. Modely sú po zaškolení a doladení integrované do systémov výrobnej jednotky. To by mohlo zahŕňať vývoj vlastného softvéru alebo rozhraní, ktoré umožnia modelom UI interakciu s existujúcimi systémami a strojmi.

Výhody a potenciálne výzvy

Existujú aj potenciálne výzvy, ktoré treba zvážiť. Vývoj vlastných riešení GPT/LLM vyžaduje značné investície času a zdrojov. Vyžaduje si to aj prístup k relevantným údajom na trénovanie modelov, ktoré nemusia byť vždy ľahko dostupné. Okrem toho môže byť integrácia modelov UI do existujúcich systémov zložitá a môže znamenať výrazné zmeny súčasných pracovných postupov.

Napriek týmto výzvam potenciálne výhody vlastných GPT/LLM riešení vo výrobe z nich robia hodnotnú investíciu. Keďže sa výrobný priemysel neustále vyvíja a stáva sa komplexnejším, potreba týchto riešení bude len rásť. Využitím GPT/LLM môžu výrobcovia zostať na vrchole a zabezpečiť, aby boli pripravení čeliť výzvam budúcnosti.

Úloha GPT/LLM pri formovaní budúcnosti výroby

GPT/LLM bude hrať kľúčovú úlohu pri automatizácii a rozširovaní rôznych úloh vo výrobnom procese. Tým sa nielen zvýši efektívnosť a produktivita, ale zníži sa aj riziko ľudskej chyby. Okrem toho schopnosť GPT/LLM analyzovať obrovské množstvo údajov a poskytovať cenné poznatky zlepší rozhodovanie vo výrobe.

Integrácia GPT/LLM s ďalšími pokročilými technológiami, ako je priemyselný internet vecí a cloud computing, vytvorí flexibilnejšie a pohotovejšie produkčné prostredie. Výrobcom to umožní rýchlo sa prispôsobiť zmenám na trhu a uspokojiť meniace sa potreby svojich zákazníkov.

Budúcnosť výroby s GPT/LLM je jasná. Keďže sa tieto technológie umelej inteligencie naďalej vyvíjajú a čoraz viac sa integrujú do výrobného procesu, spôsobia revolúciu v tomto odvetví a vytvoria nové príležitosti pre rast a inovácie. Treba však poznamenať, že hoci GPT/LLM ponúka mnoho výhod, nedokáže vyriešiť všetky problémy. Je to nástroj, ktorý treba používať rozumne a zodpovedne. Je tiež dôležité mať na pamäti, že hoci GPT/LLM dokáže generovať ľudský text, v skutočnosti nerozumie obsahu, ktorý generuje. To znamená, že niekedy môže robiť chyby alebo generovať nevhodný obsah, a preto je dôležité vždy kontrolovať jeho výstup.

Zdroje

[1] Harnessing the power of large language models for manufacturing. World economic forum. [online]. Publikované 10. 7. 2023. Citované 13. 12. 2023. 

[2] Unlocking the Potential of AI in Manufacturing with LLMs. NextPlus. [online]. Publikované 5. 8. 2023. Citované 13. 12. 2023.

[3] Custom GPT/LLM Solutions in Manufacturing: 5 Powerful Benefits. Launchpod. [online]. Publikované 25. 6. 2023. Citované 13. 12. 2023. 

[4] ChatGPT and large language models: what´s the risk? National Cyber Security Centre. [online]. Publikované 14. 3. 2023. Citované 13. 12. 2023.