Dôvodom spoločného postupu v rámci jednotnej akademickej platformy je nevyhnutná realizácia zmien stojacich pred slovenskou spoločnosťou. Všetky odvetvia čaká hľadanie pracovnej sily s významnými schopnosťami presne zosúladenými s rozvojom moderných technológií, vďaka ktorým bude možné dosiahnuť výrazne vyššiu produktivitu, efektívnosť a samoriadiace procesy. V rámci uvedených tém a znalostí je preto žiaduce, aby sa lídri v týchto oblastiach na Slovensku spoločne stretávali a vzájomne koordinovali svoje aktivity, ktoré budú následne navonok prezentované ako jednotná akademická platforma.

Platforma je ďalším krokom a pokračovaním zjednotenia viacerých prúdov v odbore kybernetika, ktorý zlúčil a nahradil doterajšie odbory automatizácia, kybernetika a mechatronika, kde logicky vzniká potreba definovania poľa pôsobnosti a potrieb ďalšieho rozvoja. Hnacou silou motivujúcou prijatie intenzívnejšej automatizácie a digitalizácie výroby a procesov je zistenie, že presadzovanie nízkej miery práce už nie je úspešnou stratégiou. Ďalšie udržanie konkurencieschopnosti a flexibilnosti je možné iba s využitím najnovších technológií, pričom kybernetika je základným prvkom úspechu tohto prechodu.

Okrem samotného stretnutia akademických pracovníkov z oblasti sa v rámci diskusií rozoberal aj švédsky model celoživotného vzdelávania INGENJÖR 4.0, prezentovaný zástupcami Industry4UM Petrom Prónayom a Martinom Morháčom. Tento model sa ako jeden z najrozvinutejších v Európe javil pre zúčastnených odborníkov ako najvhodnejší na štart obdobného projektu na Slovensku. Vykonali sa aj prvé kroky k jeho potenciálnemu uplatneniu a posúdeniu jeho obsahu a vhodnosti pre slovenský priemysel.

Hlavným výstupom tohto stretnutia bola najmä spoločná deklarácia o vzájomnej spolupráci v odbore kybernetika, podpísaná akademikmi z technických univerzít a fakúlt z Košíc, Prešova, zo Žiliny, z Trnavy a Bratislavy. Táto deklarácia je prvotným impulzom a bude podporená celoslovenským memorandom na úrovni univerzít, podpísaným ich právnymi zástupcami, rektormi. V deklarácii sa okrem iného hovorí, že jej signatári budú spolupracovať na podpore rozvoja kybernetiky vo vzťahu k možnostiam využiteľnosti jednotlivých obsahových častí, akými sú oblasti zberu informácií, komunikácie a spracovania dát, poznatky príbuzných a technických vied v témach teórie informácií, teórie automatického riadenia, teórie systémov, strojového učenia, umelej inteligencie a softcomputingu, optimalizácie a operačného výskumu, merania a spracovania signálov, inteligentnej robotiky a mechatroniky, modelovania a simulácie systémov, riadiacich systémov procesov v oblasti algoritmického, softvérového a technického vybavenia, vizuálnych systémov, virtuálnej, rozšírenej a zmiešanej reality, číslicových a vnorených systémov.

Slovenským akademikom nie je ľahostajná súčasná situácia v oblasti vzdelávania a vidia aj narastajúcu nutnosť prípravy trvalého konceptu celoživotného vzdelávania. Vznik tejto platformy je preto prvým krokom a signálom uvedomenia si závažnosti stavu v našej spoločnosti a snahou o jeho riešenie, ktoré však musí byť nevyhnutne podporené najmä priemyslom, vládou a tretím sektorom.

O ďalšom vývoji a aktivitách novej slovenskej platformy na podporu inteligentného priemyslu budeme odbornú verejnosť informovať aj prostredníctvom hlavného mediálneho partnera tejto iniciatívy ATP Journal.

doc. Ing. Ján Vachálek, PhD.
vedúci oddelenia aplikovanej informatiky, robotiky a elektrotechniky
Ústav automatizácie, merania a aplikovanej informatiky
Strojnícka fakulta STU, Bratislava
jan.vachalek@stuba.sk