Spoločnosť Vamec srl má sídlo v blízkosti mesta Bologna, v regióne, ktorý je preslávený svojou motoristickou tradíciou. V meste Modena sa narodil Enzo Ferrari, domov značiek Maserati a Lamborghini je len kúsok odtiaľ a v susedstve sa nachádza Imola, legendárny okruh Formuly 1 a domov tímu F1 Torro Rosso.

Steny kancelárie firmy Vamec zdobia fotografie mladých motokárových hviezd, bývalých zákazníkov firmy, ktorí sa stali šampiónmi F1, vrátane takých mien ako Michael Schumacher a Ayrton Senna.

Vamec má pretekanie v krvi. Vincenzo Vannini, zakladateľ firmy, bol v mladosti vášnivým pretekárom, ktorý sa prvýkrát postavil na štart v roku 1968. Potom, ako sa stal prípravárom a mechanikom pre rôzne medzinárodné tímy, založil v roku 1994 firmu Vamec s cieľom vyrábať zákazkové komponenty pre šport, ktorý sa predtým spoliehal na diely, ktoré sa používali v motocykloch, traktoroch a kosačkách.

O 20 rokov neskôr, spolu s Vincenzovými synmi Matteom a Fabiom, ktorí majú na starosti dielňu, resp. obchodno-administratívne záležitosti, sa firma Vamec stala svetovým lídrom vo vývoji a výrobe komponentov, doplnkov a vybavenia navrhnutého špeciálne na pretekanie. Napríklad rad karburátorov Tryton používajú domáce aj medzinárodné pretekárske tímy.

V ostatných rokoch sa motokáry posunuli o niekoľko úrovní vyššie a stali sa súťažným a profesionálnym športom a bránou do sveta motoristického športu, po ktorom jazdci túžia. Potenciálne odmeny pre talentovaných mladých vodičov, ktorí sa dostanú až do F1, sú pre každého jasné. Je to pokus o získanie slávy a bohatstva, do ktorého sú mnohí pripravení poriadne investovať.

Aj spoločnosť Vamec investovala, kúpila si niekoľko obrábacích strojov CNC vďaka čomu do svojho katalógu výrobkov pridala nové komponenty vrátane rozličných dielov na motory a podvozky, stojany do boxov, prípravky a nástroje, ktoré dodávajú tímom a jednotlivcom po celom svete. Nedávno spoločnosť vyrobila aj súčiastky do motorov na motocyklové závody série Moto 3 a dokonca prerobila diely historického monopostu Ferrari F1, ktorý vlastní fanatik motoristického športu z Kalifornie.

Cieľom spoločnosti Vamec je podľa jej zakladateľa byť čo najbližšie k zákazníkovi. Tento prístup je stratégiou znalca, veď koniec koncov Vincenzo vie, čo znamená závodiť a riadiť tím. Je mu jasné, akú hodnotu má dobrá podpora. „Existuje veľa spoločností, ktoré vyrábajú a predávajú štandardné náhradné diely, ale my chceme vybudovať naše vzťahy tak, aby sme našim zákazníkom dokázali pomôcť čo najviac,“ hovorí.

Mnoho rokov kupovala firma Vamec obrábacie stroje CNC od známeho výrobcu z Ďalekého východu, až kým v roku 2013 Vincenzo neobjednal vtedajšiu novinku, univerzálne obrábacie centrum Haas UMC-750. „Nemohli sme uveriť hodnote, ktorú toto univerzálne obrábacie centrum ponúkalo,“ povedal. „O strojoch Haas sme počuli samé dobré veci, tak sme si stroj objednali aj napriek tomu, že bol novinkou a čakacia doba bola pomerne dlhá.“

Medzitým si vo firme pozreli aj iné stroje Haas, aby sa presvedčili, či ponúkajú podobnú hodnotu a výkon. Spoločnosť sa rýchlo rozhodla investovať do vysokorýchlostného vertikálneho obrábacieho centra VF-2SS, hlavne na jednorazovú, 3-osovú prácu. „Všetky naše ostatné stroje boli plne vyťažené, tak sme potrebovali ďalšie,“ hovorí Matteo. „A opäť sme zistili, že cena a deklarovaný výkon stroja VF-2SS boli veľmi atraktívne. Hneď po jeho inštalácii sme, pár zákaziekpresunuli zo susedného japonského stroja. V programe sme museli urobiť niekoľko veľmi malých zmien, aby fungoval s ovládaním Haas, ale bolo to priamočiare. A keď sme vyrobili prvý diel, nemohli sme uveriť vlastným očiam! Haas to urobil lepšie ako stroj, ktorý bol oveľa drahší. Povrchová úprava bola lepšia a časy cyklov kratšie.“

O niečo neskôr, v júli 2013, nám doručili aj centrum UMC-750 a čoskoro, ako hovorí Matteo, na centre vyrábali 70 – 80 rozličných dielov, väčšinou jedinečných. „Premýšľanie v piatich osiach bolo pre mňa úplne nové,“ spomína si, „takže zo začiatku som na to išiel pomaly. Nie je to tým, že by sa stroj ťažko ovládal, práve naopak, ovládanie je rovnaké ako na VF-2SS, takže to mi bolo hneď jasné. Časť postupu CADCAM je inakšia a jej pochopenie mi trvalo o niečo dlhšie. Naše nároky na presnosť a schopnosti sa samozrejme budú iba zvyšovať, ale teraz, keď máme prístup k dostupným a veľmi kvalitným strojom ako UMC, sme vo veľmi dobrej pozícii.“

Aj napriek úspešným snahám firmy o diverzifikáciu zostávajú motokáry aj naďalej hlavným jadrom jej aktivít. Spoločnosť má po celom svete impozantný zoznam 250 klientov, krajiny ako USA a Brazília v poslednom čase ponúkajú najväčšie možnosti rastu podnikania.

„Motokáry sa zmenili z nízkonákladového amatérskeho športu na technologicky moderný a veľmi dobre financovaný šport,“ hovorí Matteo. „Je to úplne niečo iné ako to, v čom pred mnohými rokmi začínal môj otec.” Naozaj, už je to už niečo úplne iné ako keď Senna a Schumacher začínali svoje kariéry. Dnes motokáry riadi Medzinárodná automobilová federácia (FIA), čo znamená, že nové produkty musia byť homologizované. To samozrejme znamená dodatočné náklady, podobne ako napr. americké firmy vyrábajúce lieky sú pod dohľadom FDA.

„Stroje Haas nám našťastie poskytnú technológiu na to, aby sme mohli robiť to, čo chceme robiť, rýchlo a rentabilne,“ dodáva Matteo. „Stroje navyše nemusíme kupovať na lízing ani si nemusíme požičiavať veľkú sumu od banky; sú cenovo dostupné a spoľahlivé.“

Matteo síce vyštudoval elektroniku, ale postupne si vypestoval vášeň pre mechaniku, najnovší karburátor Vamec je jeho vlastný návrh. Je samoukom a je výborným príkladom toho, ako šikovní a usilovní ľudia môžu byť veľmi dôležití pre zdravie a úspech ekonomiky priemyselnej krajiny, za predpokladu, že majú prístup k správnej technológii.

Slávne dedičstvo Talianska v motoristickom športe a vysokovýkonných cestných autách siaha ďaleko do histórie, na jeho začiatku stáli vášniví a talentovaní ľudia. S obrábacími strojmi CNC značky Haas v dielni dokáže najmladšia generácia, do ktorej patria Matteo a Fabio Vannini, zabezpečiť pre motoristický priemysel krajiny aj dlhú a slávnu budúcnosť.

www.haasCNC.com