Spoločnosť AT-Industry má viac ako 30-ročnú históriu a ponúka komplexný projektový a výrobný program pre partnerov z potravinárskeho, farmaceutického a chemického priemyslu, stavebníctva a ďalších odvetví. Poskytuje kompletné dodávky technológií na manipuláciu so sypkými a tekutými materiálmi, od projekcie cez výrobu až po realizáciu a uvedenie do prevádzky. Svojim partnerom zabezpečuje aj sťahovanie technológií, retrofit riadenia alebo výmenu elektrotechnických celkov.

Eplan je výhodou pri sériovej výrobe aj výrobe jednoúčelových zariadení

Dnes sa technológie a inovácie v podobe softvérových riešení dostávajú pomaly do každej sféry a nie je to inak ani v projektovaní elektrických zariadení. „Schematické listy dostávajú modernejší vizuál, pracuje sa s QR kódmi, doplňujú sa vyhodnotenia, ktoré pomáhajú pri výrobe, inštalácii alebo servise, softvérové nástroje sa prepájajú s ohľadom na dynamickejšiu prácu a zjednotenie podkladov,“ vysvetľuje Ing. Mgr. Martin Mierka, PhD., vedúci oddelenia elektroprojekcie v spoločnosti AT-Industry. Spolupráca so spoločnosťou Eplan má v AT-Industry už viac ako 19-ročnú tradíciu.

Podľa M. Mierku sú produkty a riešenia tejto spoločnosti o triedu popredu oproti konkurencii. „Keď človek postupne napĺňa knižnice, vytvára formuláre či šablóny, tak časom mu začne Eplan nesmierne uľahčovať prácu aj napriek tomu, že nevyrábame len typizované zariadenia, ale stretávame sa aj so zákazkami na jednoúčelové, netypizované zariadenia,“ konštatuje M. Mierka. Aj keď viacerí projektanti z AT-Industry už v minulosti pracovali aj s inými softvérovými nástrojmi, tie podľa nich nedosahujú takú pridanú hodnotu a nezahŕňajú také možnosti a výhody, akými disponujú riešenia spoločnosti Eplan.

3D návrh, digitálne dvojča

Za najväčšie benefity softvérových nástrojov Eplan považuje M. Mierka návrh rozvádzačov v 3D. „Urýchľuje to prácu, znižuje riziko kolízií a pri prerábkach poskytuje informáciu, koľko miesta v rozvádzači ešte máme. K dispozícii je aj prepojenie PID diagramov so schémami, teda dynamické skoky medzi technológiou a jej zapojením či prepojenie na ERP systémy firmy, čo nám urýchľuje objednávky komponentov,“ vymenúva benefity M. Mierka. Z ďalších prínosov možno spomenúť aj sledovanie revízií projektu, čo umožňuje dohľadať, aké zmeny nastali a prečo.

Medzi riešenia s vysokou pridanou hodnotou patrí aj Eplan Data Portal, kde jeho jednotlivé artikle významným spôsobom šetria čas projektantov „Z výrobného hľadiska sa nám urýchlila práca na montážnych doskách, ako aj na označovaní prístrojov, vodičov a káblovaní rozvádzačov,“ dopĺňa M. Mierka. Za takmer dve desaťročia spolupráce so spoločnosťou Eplan, keď sa do softvérových riešení pridávalo množstvo funkcionalít a rozšírení, museli aj pracovníci AT-Industry upravovať postupy projektovania, objednávania komponentov aj postupy výroby. „Samozrejme, vždy nám to prinieslo časovú úsporu,“ konštatuje M. Mierka. 

„Eplan pravidelne pridáva do svojich riešení množstvo funkcionalít a rozšírení, a preto sme museli aj u nás upravovať postupy projektovania, objednávania komponentov aj postupy výroby. No vždy nám to vo finále prinieslo časovú úsporu.“

Ing. Mgr. Martin Mierka, PhD., vedúci oddelenia elektroprojekcie, AT-Industry, spol. s r. o.

Zavedením technológie digitálneho dvojčaťa sa jednoznačne znížila chybovosť pri realizácii. Stávalo sa totiž, že rozmery jednotlivých komponentov nebolo možné v 2D zobrazení zachytiť úplne presne a pri reálnej montáži sa zistilo, že niektoré z nich sa kvôli nepresnému priestorovému návrhu nedali osadiť. „Tiež sme sa stretávali s kolíziami medzi komponentmi na dverách a na montážnej doske alebo po pridaní konektora nám prekážali žľaby. Elektrikárom sa zlepšil prehľad o projekte, čím sa zrýchlilo umiestňovanie a zapájanie prvkov,“ vysvetľuje prínosy digitálneho dvojčaťa M. Mierka.

Rozširovanie licencií a školenia projektantov

Spoločnosť AT-Industry postupne od roku 2022 licenčne rozširovala softvérové riešenia Eplan, čo malo za následok nastavovanie procesov, štandardizáciu a samozrejme školenie projektantov, ako s novými nástrojmi pracovať. „Tie novšie verzie sú veľmi intuitívne, ponúkajú aj podporu a nástroje na uľahčenie práce, takže postupne si každý na nové trendy zvykol,“ konštatuje M. Mierka. Jedno múdre príslovie hovorí: „Keď zaspíš dobu, ujde ti vlak.“

Sebavzdelávanie je v oblasti projektovania elektrických zariadení nevyhnutné. Pracovníci AT-Industry sa pravidelne zúčastňujú školení, webinárov alebo konferencie Projektanti s cieľom načerpať informácie o novinkách. „Chodievame aj na veľtrh SPS/IPC do nemeckého Norinbergu, kde sme spoznali riešenia spoločnosti Eplan – Smart Mounting a Smart Wiring, ktoré sme vďaka veľtrhu začali v našej výrobe používať,“ vysvetľuje M. Mierka.

Predajom softvéru sa to nekončí

V súčasnosti je často dôležitejšou fázou ako samotný predaj softvérového riešenia následná zákaznícka podpora či možnosť konzultovať funkcionalitu a nastavenia softvéru s kompetentnými odborníkmi. „Ja osobne mám pozitívne skúsenosti s riešením našich otázok alebo problémov. Vždy som dostal odpoveď, respektíve usmernenie, ako postupovať. Či už to bolo formou Eplan helpdesku, alebo diskusie na konferencii alebo veľtrhu,“ hovorí M. Mierka.

Perspektíva ďalšieho rozširovania riešení Eplan

Zavádzanie moderných softvérových nástrojov a ich efektívne využívanie prináša spoločnostiam v mnohých prípadoch viaceré prínosy – od vyššej efektivity a kvality práce samotných zamestnancov až po zvyšovanie spokojnosti koncových zákazníkov. „Samozrejme, že najlepšie by bolo, keby sme so softvérom Eplan pracovali len my a konkurencia by sa trápila s tými inými softvérovými riešeniami,” hovorí s úsmevne M. Mierka. „Realita je taká, že v priemyselnej automatizácii si neviem predstaviť fungovanie na inom softvérovom riešení ako na Eplane,“ uzatvára M. Mierka. Spoločnosť AT-Industry plánuje v ďalšom období vyskúšať aj ďalšie riešenia, ako napr. Eplan Fluid – inžiniersky nástroj určený najmä na návrh a automatickú dokumentáciu schém fluidných systémov vrátane hydrauliky, pneumatiky, chladenia a mazania.

Ďakujeme spoločnosti AT-Industry, spol. s r. o., za možnosť realizácie reportáže a Martinovi Mierkovi za poskytnuté informácie.