Obr. WEMO využíva servopohony ACOPOS P3 od B&R s cieľom rýchlejšieho a presnejšieho umiestnenia.

Po desaťročnom vylepšovaní mechaniky svojich robotických riešení WEMO zistila, že rastúce nároky na produktivitu vyžadujú intenzívnejšie zameranie na kontrolu digitálnej produkcie. Spoločnosť presunula svoju pozornosť na témy, ktoré by sa dali zoskupiť pod pojem Industry 4.0. „Pre nás Industry 4.0 naozaj nikdy nebola bláznivá alebo prázdna fráza,“ vysvetľuje Olof Stahl, jeden z troch bratov na čele spoločnosti. „Videli sme to ako pokračovanie toho, čo sme už nazývali inteligentná automatizácia.“

Výzva: jednoduchosť

„Nie je to o potrebe vybaviť celé továrne elektroinštaláciou na neurčité použitie,“ vysvetľuje O. Stahl, „ale skôr o aplikácii komplexných technológií tak, aby všetko bolo jednoduchšie a rýchlejšie a aby bol poskytnutý transparentnejší prehľad.“ Vytvárať inteligentnejšie a komunikatívnejšie výrobné zariadenia je pre WEMO cieľ a cesta k nemu sa začína výzvou v podobe zberu dát, s ktorými sa už pracuje v rôznych periférnych systémoch, a v ich integrovaní do centrálneho kontrolného systému.

Podmienka partnerstva

O. Stahl poukazuje na dôvernejšie partnerstvá so zákazníkmi aj dodávateľmi, ktoré sú nevyhnutné na dosiahnutie úrovne efektivity a produktivity v Industry 4.0. „Keď sme sa presunuli od výroby robotickej mechaniky k robotickej komunikácii so zvýšeným dôrazom na softvér,“ hovorí, „zameranie na konektivitu a partnerstvo sa stalo pilierom nášho technologického rozvoja.“

Do roku 2002 spoločnosť WEMO identifikovala B&R ako dodávateľa, ktorý by mohol poskytnúť najlepšie riešenia v podobe riadiacich systémov, I/O uzlov a zberníc pre ich robotické systémy. Viac ako dekádu predtým, ako bol spustený nemecký projekt Industrie 4.0, WEMO a B&R už pracovali na riešeniach inteligentnej robotiky a integrovaných systémov. „Spoločnosť B&R bola veľmi vnímavá voči tomu, čo sme považovali za budúcnosť technológie,“ hovorí O. Stahl. „Načúvali a odpovedali – a to bolo pre nás veľmi dôležité.“

Okrem spoločnej vízie ponúka B&R obzvlášť atraktívnu koncepciu s modulárnym dizajnom, ktorý umožňuje rozšírenie systémov krok za krokom. Dnes sa WEMO spolieha na technológiu B&R, komunikáciu založenú na POWERLINK a openSAFETY, riadenie pohybu využívajúce pokročilé servopohony ACOPOS P3 a mobilné panely na ručné ovládanie operátorom. Ďalšou výhodou bola ich silná celosvetová prítomnosť v čase, keď sa spoločnosť WEMO rozhodla zvýšiť svoj export.

Integrovaná komunikácia

Keď B&R vstúpila do hry, roboty spoločnosti WEMO už využívali výrobné údaje prostredníctvom I/O jednotiek. Prepojenie periférnych zariadení so spoločným dátovým tokom však zostalo výzvou. Táto úloha bola vyriešená prostredníctvom dvoch technologických konceptov: WIAP 4.0 (WEMO Integrated Automated Systems) a WIPS (WEMO Intuitive Programming System), kde je architektúra stroja založená na hardvéri a softvéri od B&R.

V roku 2015 čelila WEMO výzve a využila všetky odborné znalosti z Industry 4.0. Zákazník požiadal o zložitú výrobnú inštaláciu, v rámci ktorej by sa malo spojiť niekoľko samostatných strojov v jedinom priemyselnom informačnom procese. Úlohou bolo vytvoriť výrobnú bunku, v rámci ktorej by objednávky zo systému ERP ovplyvňovali pohyb viacerých robotov, ako aj mechanické nastavenia, vstrekovacie procesy, vibračné prívody, frézky a kamerové jednotky. Vďaka komunikačnej zbernici POWERLINK dokázala WEMO integrovať komunikáciu v celej výrobnej bunke vrátane jej hlavného prvku: robota WEMO. Dokázala tak poskytnúť vyššiu produktivitu, inteligentnejšiu produkciu a úspešný projekt – všetko založené na systémoch a softvéri B&R, ktoré spájajú rôzne zariadenia do jedinej informačnej slučky. Vďaka oddanosti B&R otvorenej komunikácii sú rôzne jednotky tretích firiem schopné vzájomne reagovať a byť monitorované bez ohľadu na značku.

Praktické výhody zahŕňajú kratší čas inštalácie, rýchlejšie prepínanie medzi pracovnými úlohami a zabezpečenie bezporuchového nastavenia prevádzky. „Cieľom bolo spojiť systémy, ktoré sú už v prevádzke, s už existujúcimi údajmi tak, aby fungovali,“ hovorí O. Stahl. „Museli sa integrovať a použiť údaje z viacerých výrobných jednotiek.“

Pohľad do budúcnosti

O. Stahl tvrdí, že jednou z výziev je prispôsobenie sa trhu s neustálymi cenovými súťažami. Pre neho to znamená nikdy sa pri podnikaní nespoliehať na staré technológie. Druhou výzvou je to, čo O. Stahl nazýva transparentnosť pripojenia. Chce dokázať, že pomocou komplexnej technológie možno nárast automatizácie urobiť používateľsky prívetivejší a že sa to dá dosiahnuť so ziskom priamo na pôde továrne. „Myslím, že spolu s B&R sme dokázali, že to je bezpochyby možné.“

www.br-automation.com