S ohľadom na zložitosť procesu aj špecifickú výrobu v malých sériách sa v DWD rozhodli využiť zvárací systém vyvinutý dánskou spoločnosťou RO-Buddy pre rameno kobota UR10 od Universal Robots (UR). Celá pracovná stanica sa tak zmestí na bežný zvárací stôl.

Programovanie robota UR10 zvládne po krátkom tréningu úplne každý. Vo zváracom systéme RO-Buddy bola táto výhoda zúročená vďaka platforme URCaps. URCaps je softvérová nadstavba medzi zváracím zariadením a samotným kobotom UR, ktorá umožňuje programovanie a ovládanie celého systému priamo prostredníctvom ovládacieho tabletu Universal Robots. Programovanie pohybov horáka je intuitívne a rýchle, čo používateľovi dovoľuje manuálne učiť robotické rameno rôzne pohyby. Celé riešenie bolo navrhnuté tak, aby bolo možné kolaboratívny robot v prípade potreby ľahko od zváracieho stroja odpojiť a využiť ho na iné činnosti vo výrobe.

Zamestnanci firmy DWD sa naučili kolaboratívny robot programovať aj napriek tomu, že s tým nemali žiadne predchádzajúce skúsenosti. O ešte väčšie zjednodušenie sa postarali výrobní inžinieri: pridali päť fyzických tlačidiel, pomocou ktorých obsluha len vyberie príslušný program pre najbežnejšie zvary, a robot sa pustí do práce.

„Jednoduché programovanie a konzistentná kvalita zvaru boli tým, čo nás presvedčilo o obstaraní kobota UR10 s RO-Buddy,“ vysvetľuje Robert Mróz, spolumajiteľ firmy. O výhodách automatického zvárania sa zástupcovia firmy presvedčili pri ukážke pripravenej distribútorom Universal Robots a systému RO-Buddy. Pod vedením špecialistov na zváranie mali zástupcovia firmy možnosť kobot naprogramovať a zvariť ukážkové konštrukčné prvky. Na robotické zváranie zvolili inžinieri DWD Group metódu MIG. Pri programovaní robota možno nastaviť všetky parametre a pokročilé funkcie pre každú časť daného zvaru. MIGomat (poloautomatický zvárací stroj) v kombinácii s robotom UR10 zaisťuje pevné a esteticky bezchybné zvary. Pre tento úkon je teda efektívnejšou a rýchlejšou alternatívou k metóde TIG.

Integráciou robotického zváracieho systému dosiahla skupina DWD oveľa lepšiu organizáciu výroby a vysokú kvalitu zvárania. Robot sa bude firme hodiť aj do budúcnosti, pretože jej nebudú hroziť výpadky výroby pre nedostatok zváračov. „Veríme, že investícia do celého robotického riešenia, sa nám rýchlo vráti,“ hovorí R. Mróz a zároveň dodáva, že už krátko po obstaraní kobota vidí veľa výhod vrátane zrýchlenia celej výroby pri zachovaní najvyššej kvality zvárania.

Akú zvoliť metódu zvárania pre výrobu?

Čo je zváranie TIG?

Metóda TIG využíva pri procese zvárania volfrámovú elektródu (Tungsten = volfrám). Pri tejto metóde horí elektrický oblúk medzi netaviacou sa elektródou a základným zváracím materiálom. Táto metóda sa využíva napr. pri zváraní rúrok, zložitejších konštrukcií alebo veľmi tenkých materiálov.

Čo je zváranie MIG?

Ide o zváranie v ochrannej atmosfére inertného plynu (Metal Inert Gas). Pri tejto metóde vzniká oblúk medzi nepretržitým zváracím drôtom a zvarencom. MIG sa používa na jednoduché a rýchle zváranie oceľových konštrukcií, hliníka a medi.

Zváranie MIG

 Zváranie TIG

Výhody

  • Rýchlosť

  • Čistota

  • Jednoduchá obsluha

  • Presnosť

  • Presné zvary

  • Možnosť zvárať aj veľmi tenké materiály

  • Nízke prevádzkové náklady

Nevýhody

  • Potreba zabezpečiť stabilné výrobné prostredie

  • Výpary sú škodlivé (nutné odsávanie)

  • Nie celkom vhodné na zváranie tenkých častí

  • Je potrebný špeciálne zaškolený pracovník

  • Povrch musí byť pred zváraním dôkladne vyčistený

  • Cena výroby (pomalšia metóda)

Chcete sa o robotickom zváraní dozvedieť viac?