Na rekonštruovaných blokoch 7 a 8 firma inštalovala nový kompaktný regulátor turbíny SandRA CTC, ktorý uviedla na trh v roku 2019. „Ide o jednoduché a cenovo dostupné riešenie, ktoré zvýši spoľahlivosť prevádzky riadenej technológie a zníži prevádzkové náklady. Pritom zachováva rýchlosť, výkon a možnosti komunikácie rozsiahlejšieho a spravidla drahšieho riešenia,“ dopĺňa Miroslav Košař, stratég segmentu Vodná energetika spoločnosti ZAT.

Kompaktné systémy firmy ZAT sú v súčasnosti výhodným riešením na reguláciu vodnej turbíny v malých aj vo veľkých vodných elektrárňach. Možno ich totiž nasadiť na akýkoľvek typ turbín. Obdobným príkladom využitia kompaktných riešení na malých vodných zdrojoch je pred dvoma rokmi zmodernizovaná elektráreň Veľké Kozmálovce, ktorá zabezpečuje zásobu chladiacej vody pre jadrovú elektráreň Mochovce.

Česko-slovenský projekt

Vodná elektráreň Gabčíkovo bola postavená v 90. rokoch minulého storočia. Už pri jej výstavbe sa uplatnili české riadiace systémy. Spoločnosti ŠKODA Controls, následne ZAT, dodali analógové regulátory budenia, ktoré sa postupne vymieňajú za nové moderné riešenia. Elektráreň má v prevádzke osem blokov. Systémy ZAT sú aktuálne nasadené na piatich blokoch na reguláciu budenia a na štyroch blokoch na reguláciu turbíny. Riadia výrobu elektrickej energie aj výkon dodávaný do rozvodnej siete a zároveň udržujú napätie na požadovanej hodnote.

IoT technológie a digitálne dvojča

Voda je z pohľadu energetiky stále globálne najvýznamnejším obnoviteľným zdrojom energie, celosvetovo vodné elektrárne dodávajú elektrinu zhruba pre jednu miliardu ľudí. S výraznou podporou Európskej únie aj jednotlivých štátov bude mať aj v budúcnosti významný podiel v energetickom mixe. „V oblasti automatizácie uspejú firmy, ktoré ponúkajú moderné a jednoduché riešenia. Práve IoT technológie, napríklad bezdrôtový zber, analýza a vizualizácia dát, dnes hrajú významnú úlohu pri poskytovaní nadstavbových služieb pre prevádzkovateľov či obsluhu vodných diel,“ upresňuje I. Tichý. Získané dáta podľa neho môžu prevádzkovatelia vodných elektrární využívať pri komplexnom prehľade o celej vodnej kaskáde, prediktívnej údržbe technológií či na manažérske riadenie, čím sa výrazne zefektívni výroba elektriny.

Ďalšou novinkou na trhu je možnosť nasadenia tzv. digitálneho dvojčaťa. Tieto modely možno využívať na simulovanie prevádzkových stavov technológie a pri jej optimálnej prevádzke. „Porovnaním správania skutočného zariadenia s modelom potom možno včas diagnostikovať potrebu servisu zariadenia skôr, než dôjde k závažnej poruche,“ dopĺňa M. Košař.

Dlhoročné skúsenosti

ZAT vyvíja, vyrába a dodáva riadiace systémy do oblasti vodnej energetiky takmer 40 rokov. Realizuje dodávky pre malé vodné elektrárne, kde prevádzkovatelia často požadujú čiastkové riešenia, napríklad riadenie jednotlivých prevádzkových súborov, ako aj pre veľké vodné diela s požiadavkou výmeny riadenia celých blokov. V roku 2019 napríklad firma ako generálny dodávateľ zrealizovala kompletnú výmenu systému kontroly riadenia, elektrických ochrán a významnej časti elektrosystémov na vodnej elektrárni Lipno I. „Po rekonštrukcii je vodná elektráreň Lipno I bezobslužná a riadená zo 140 km vzdialeného dispečingu v Štěchoviciach,“ uzatvára I. Tichý.

Spracované podľa tlačovej správy spoločnosti ZAT, a. s.