Od nápadu až po sériovú výrobu

Z továrenských hál v nemeckom Dolnom Bavorsku, presnejšie v obci Bayerbach bei Ergoldsbach, vychádzajú nepretržite plne elektrické autá. Čo sa skrýva za názvom aCar a čo názov znamená? „Výskumníci na Technickej univerzite v Mníchove spustili projekt Africa Car v roku 2013. Cieľom výskumného projektu bolo vytvoriť elektrické vozidlo, ktoré by bolo možné vyrábať a financovať rozvojovými a rozvíjajúcimi sa krajinami. To sa podarilo dosiahnuť predovšetkým neustálym znižovaním komfortu a použitím pokročilých technických komponentov,“ vysvetľuje Alex Perlik, vedúci kontroly výroby v EVUM Motors.

Vychádzajúc z tejto myšlienky založili dvaja súčasní generálni manažéri Martin Šoltés a Sascha Koberstaedt v roku 2017 spoločnosť EVUM Motors. Obaja sa už aktívne podieľali na projekte Africa Car a nechceli ostať len pri tejto myšlienke. Prevzali základné pojmy z výskumného projektu a skratka Africa Car sa stala základom dnešného aCar. Je to skutočné elektrické vozidlo základnej úrovne, ktoré sa cielene zameriava na šetrenie zdrojov. Prvé sériovo vyrábané vozidlá boli dodané začiatkom roka 2021. Mníchovská spoločnosť zatiaľ obmedzila svoju produkciu len na európsky trh.

Špeciálny koncept

To, že v jej podnikaní je silný sociálny rozmer, pocítite už pri príchode do rušného výrobného areálu. Pracovná atmosféra odráža ich hrdosť na pôvod vozidla aCar a má priateľský, otvorený tón. „To je skvelá vec na našej firme – aj keď prechádzame z výrobcu na priemyselnú spoločnosť, máme veľmi špecifickú spoločenskú a rodinnú atmosféru,“ hovorí s radosťou A. Perlik, ktorý vo svojej úlohe vedúceho výroby a splnomocnenca pre bezpečnosť pozná každého zo svojich približne 100 kolegov z výroby.

Stopercentne elektrická dodávka je postavená na hesle „menej je viac“. Vďaka tomu je toto auto ideálne na komunálne práce na chodníkoch a v parkoch, na lesnícke a poľnohospodárske využitie, ale aj pre obchody a v cestovnom ruchu. aCar pri plnení úloh zvládne dojazd až 200 kilometrov – a ak to nestačí, batériu možno na ďalšiu cestu rýchlo dobiť. „Automobil aCar má obmedzenú rýchlosť 70 km/h. Vozidlo ako toto nie je na jazdu po diaľnici. A na farmárske cesty je to príliš rýchle,“ hovorí s úsmevom A. Perlik o využití aCar. Plne elektrický pohon všetkých kolies umožňuje optimálnu trakciu a s jedným elektromotorom na nápravu generuje vysoký krútiaci moment ihneď po rozjazde – a to všetko s užitočnou hmotnosťou 1,2 tony. Skúšobná jazda v nerovnom teréne cez les pri Bayerbachu dokazuje, že výška vozidla je obzvlášť dôležitá pri jazde po nespevnených cestách. Vozidlo má aj na to tie správne terénne pneumatiky s hrubým dezénom.

Ako ďalej vysvetľuje A. Perlik, aCar je odpoveďou aj na neustále sprísňovanie limitov pevných častíc pre doručovacie služby v intraviláne miest. Vozidlá možno rýchlo a jednoducho nabíjať vysokým a stredným nabíjacím prúdom, čo je ideálne pre infraštruktúru nabíjania v centre mesta. Konštrukcia aCar je navyše úzka a kompaktná, takže sa zmestí na každé parkovacie miesto. K základnému podvozku možno pridať voliteľnú nadstavbu a doplnky prispôsobené použitiu, napríklad ťažné zariadenie. aCar možno takýmto spôsobom flexibilne prispôsobiť.

Atraktívne vychytávky

„Popri výkone je samozrejme dôležitý aj vzhľad. A nepoviem žiadne tajomstvo, keď prezradím, že kupujúcich rovnako očaria rôzne vychytávky v našom aute,“ hovorí A. Perlik. Okrem prídavného kúrenia k nim patrí aj zabudovaná 32 V zásuvka v zadnej časti auta, takže elektrické nožnice na živý plot alebo píly budú aj po vybití batérie po zapojení do zásuvky plne funkčné. Zaujímavé je, že zákazníci EVUM vnímajú aj posuvné okná ako jeden zo špeciálnych trikov. „Mnohým sa zalesknú oči a spomenú si na VW chrobák,“ dodáva. „Celkový koncept vozidla je jednoducho správny.“

Odolná elektrifikácia

EVUM Motors pristupuje k svojim dodávateľom veľmi pragmaticky. „Naši vývojári pôsobia v automobilovom sektore už dlho a využívajú osvedčených dodávateľov, ktorí dodávajú vysokokvalitné produkty a sú známi ako spoľahliví partneri,“ pokračuje A. Perlik. Podľa EVUM Motors sem patria aj univerzálne nabíjacie zásuvky CHARX od spoločnosti Phoenix Contact. V závislosti od preferencií kupujúceho je vozidlo aCar vybavené nabíjacím prívodom AC alebo CCS.

V tejto súvislosti mníchovská spoločnosť zvažovala kompatibilitu s verejnou nabíjacou infraštruktúrou a využitie široko používaného štandardu nabíjania. „Napríklad s nabíjacou zásuvkou CCS môže byť aCar využívaný oveľa všestrannejším spôsobom. V prípade potreby vám napríklad umožní využiť rýchle nabíjanie,“ hovorí o prianiach svojich zákazníkov A. Perlik. S univerzálnym nabíjacím CCS CHARX možno dosiahnuť nabíjací výkon 250 kW a dokonca až 500 kW v režime boost. EVUM Motors predáva autá aj súkromným osobám, ktoré už možno používajú elektrické vozidlo. Tí môžu jednoducho odpojiť svoje súkromné vozidlo a pripojiť aCar k domácej nabíjačke. Vďaka rýchlemu a presnému meraniu teploty pomocou snímačov PT1000 priamo na jednosmerných napájacích kontaktoch a snímačov PTC na striedavých kontaktoch je nabíjacia zásuvka chránená pred prehriatím.

Ďalšou veľkou výhodou pre zákazníkov je podľa spoločnosti EVUM Motors trieda ochrany nabíjacích zásuviek od spoločnosti Phoenix Contact – neprepúšťajú striekajúcu vodu, prach a nečistoty. Použitím optimalizovaného tesniaceho systému majú nabíjacie zásuvky CCS triedy ochrany IP6K7 a IP6K5 v súlade s ISO 20653 a IP6K6K a IP6K9K v prednej časti protiľahlej plochy. To znamená, že nabíjacia zásuvka CCS je úplne chránená nielen pred vlhkosťou, nečistotami, prachom a kontaktom, ale aj v prípade, ak ju zasiahne vysokotlakový alebo parný prúd z čistiaceho zariadenia. To je potrebné pri použití vozidla v lesnom a poľnohospodárskom prostredí na blatistom a prašnom povrchu (obr. 3).

A. Perlik chváli, aká jednoduchá je inštalácia univerzálnych nabíjacích zásuviek CHARX. Vďaka kompaktnému vyhotoveniu, jednotným rozmerom a identickým skrutkovacím bodom nabíjacích zásuviek CCS a pre AC nabíjanie je inštalačný priestor vždy rovnaký a nie sú potrebné žiadne zmeny na podvozku. „Videli sme to aj predtým pri montáži. Nabíjacia zásuvka má jednoduchý dizajn a dá sa ľahko integrovať. Pocit z krytu je super. Už na prvý pohľad môžete povedať, že nabíjacie otvory sú vysoko kvalitné a odolné – sú to jednoducho kvalitné produkty, a preto sa perfektne hodia k našim vozidlám.“ (obr. 4).

Na otázku, čo prinesie budúcnosť pre EVUM Motors, je, prirodzene, odpoveď rovnaká ako tá, ktorú v súčasnosti dávajú všetci v odvetví e-mobility – rast. „Som rád, že môžeme poskytnúť také skvelé vozidlo na komplexné využitie u našich zákazníkov, mať s ním úspech a dodávať ho v množstvách, ktoré naši zákazníci potrebujú,“ konštatuje na záver A. Perlik.

www.phoenixcontact.sk