Za ambicióznym projektom stojí švajčiarsky startup Climeworks a islandská firma Carbix. Spoločnostiam trvalo len štyri roky, kým posunuli svoj koncept priameho zachytávania a skladovania vzduchu z pilotného na komerčný.

Najväčšie zariadenie svojho druhu je schopné ročne zachytiť až 4 000 ton oxidu uhličitého. Toto množstvo zodpovedá emisiám, ktoré vyprodukuje približne 790 áut počas jedného roka. Z globálneho hľadiska ide len o kvapku v mori. Priame zachytávanie oxidu uhličitého je jednou z mála technológií, ktoré umožňujú extrakciu oxidu uhličitého z atmosféry. Vedci ju považujú za nevyhnutnú pre obmedzenie globálnych klimatických zmien, ktoré sa budú každoročne zhoršovať aj vplyvom horúčav, lesných požiarov, záplav a stúpajúcej hladiny morí.

Zariadenie Orca, ktoré svojím názvom odkazuje na islandský výraz pre energiu, pozostáva z ôsmich zberných kontajnerov s ročnou kapacitou záchytu 500 ton CO2 na jeden kontajner. Ich súčasťou sú ventilátory na nasávanie vzduchu a prvotriedne filtre na zachytávanie CO2. Kontajnery sú usporiadané okolo centrálnej výrobnej haly, v ktorej sa nachádza všetka elektrika, ako aj riadiaca jednotka, čo umožňuje prevádzkovať a ovládať zariadenie na diaľku.

Izolovaný uhlík sa v ďalšej fáze spracovania mieša s vodou a čerpá hlboko pod zem, kde sa pomaly mení na kameň. Celé zariadenie je stopercentne ekologické, pretože ventilátory a filtre sú napájané obnoviteľnou energiou z neďalekej geotermálnej elektrárne.

Dôležitým aspektom bolo, aby sa Orca hladko integrovala do krásnej islandskej krajiny. Zvolili preto zemité farby a prírodné materiály, ktoré jej dodávajú prirodzený nádych.

Príliš nákladná technológia

Priame zachytávanie oxidu uhličitého zo vzduchu je začínajúca a bohužiaľ veľmi nákladná technológia. Participujúce firmy však dúfajú, že sa im podarí znížiť ceny vďaka rozširovaniu, pretože stále viac spoločností a spotrebiteľov sa snaží znížiť svoju uhlíkovú stopu. K významným partnerom sa radí Microsoft, Swiss Re, Shopify a viac ako 8 000 súkromných osôb.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) je v súčasnosti po celom svete v prevádzke 15 zariadení tohto druhu. Dokopy dokážu zachytiť viac ako 9 000 ton CO2 ročne. To je síce impozantné číslo, avšak v porovnaní s faktom, že len v roku 2020 boli celosvetové emisie CO2 na úrovni 31,5 miliardy ton, je prakticky zanedbateľné.

Podstatne zaujímavejšie vyzerá projekt americkej ropnej spoločnosti Occidental. Tá v súčasnosti vyvíja najväčšie zariadenie na priame zachytávanie oxidu uhličitého, ktoré má v ovzduší v blízkosti niektorých jej texaských ropných polí zachytiť až 1 milión ton oxidu uhličitého ročne.

Niektorí odborníci tvrdia, že takéto zariadenia sa môžu stať jedným z hlavných nástrojov v boji proti klimatickým zmenám. Iní zase poukazujú na to, že ide o drahú technológiu a môže trvať celé desaťročia, kým bude možné, aby fungovala vo veľkom rozsahu. Jedno je však isté, klimatické ciele sa nedosiahnu bez rozsiahleho odstránenia CO2 z atmosféry. Tento systém predstavuje dôležitý míľnik v boji proti klimatickej kríze.

Virtuálnu prehliadku čističky vzduchu Orca si môžete pozrieť tu.

Zdroj

[1] The world´s largest climate-positive direct air capture plant: Orca! Climeworks. [online]. Citované 24. 1. 2022. 

[2] Orca, World´s Largest Direct Air Capture and CO2 Storage Plant. Energy Industry Review. [online]. Publikované 16. 9. 2021. Citované 24. 1. 2022. 

-pev-