V samých začiatkoch firmy Lapauw vyvíjal a vyrábal žehliace stroje. V priebehu rokov sa tento celosvetovo pôsobiaci podnik rozrástol a dnes má tri prevádzky a 140 zamestnancov – dve lokality sa nachádzajú v belgickom Kortrjik-Heule a jedna prevádzka je vo Francúzsku neďaleko Paríža.

Široké produktové portfólio

Odhliadnuc od žehliacich strojov sa dnes spoločnosť zaoberá výrobou priemyselných práčok, podávajúcich zariadení pred operáciou žehlenia, strojov na skladanie bielizne, ako aj dezinfekčných zariadení v rozličných variantoch. Niektoré typy dokonca možno inštalovať v stene nemocničnej budovy, pričom z jednej strany sa nakladá a z druhej vykladá. Kapacita týchto strojov sa pohybuje od 50 do 400 kg. Najväčšie zariadenie v ponuke váži jedenásť ton a objem jej bubna je 3 300 litrov. Iba 10 % celkovej produkcie firmy je určených pre domáci belgický trh, zvyšok ide na export. „V súčasnosti predávame významný počet strojov do Ruska, východoeurópskych krajín a Českej republiky. Nedávno sme takisto dodali pomerne zložitú linku zloženú z práčok do luxusného hotela Jumeirah v Dubaji,“ poznamenáva Yves Lapauw.

Výborný výsledok

Po starostlivom zvážení sa Lapauw pred troma rokmi rozhodol, že svoje vlastné riadiace systémy postupne nahradí technológiou spoločnosti B&R. Z hľadiska servisovateľnosti to bolo rozhodne správne rozhodnutie, pretože stroje sa predávajú do celého sveta. „Na dôvažok technológia riadiacich systémov prežíva razantný vývoj a Lapauw musel vyvíjať obrovské úsilie, aby držal krok s konkurenciou,“ hovorí Yves Nechelput, obchodný riaditeľ belgickej pobočky spoločnosti B&R. S prestavbovými prácami na najkomplexnejšom stroji skladajúcom plachty sa už začalo. Komplexnosť tohto zariadenia spočíva v tom, že musí vedieť zaobchádzať s rôznymi materiálmi.

Medzi ne sa radí bavlna aj flexibilnejšia zmes polyesteru a bavlny. Navyše plachty môžu mať rôzny profil a rozličnú hrúbku. Vysoká rýchlosť, s ktorou stroj pracuje (jedna plachta každé tri sekundy), je ďalším sťažujúcim faktorom. A napokon musia byť všetky záhyby zloženej plachty poriadne posadené na vrchu poslednej zloženej plachty. Tento proces musí byť nanajvýš precízny, pretože dovolená tolerancia je iba maximálne 1,5 mm. Kľúčovým aspektom je, aby bol konečný výsledok perfektný a stroj pracoval bez porúch, najmä v hoteloch a nemocniciach, kde sa perú, žehlia a skladajú tisíce plachiet. Lapauw ponúka hotelom zariadenie na podávanie plachiet s kapacitou 850 plachiet za hodinu a nemocniciam ešte rýchlejší model, ktorý zvládne od 1 200 do 1 600 plachiet za hodinu.

Integrované riešenie pre vyššiu efektivitu

Viac ako 80 % žehliacich strojov sa predáva v štandardnom vyhotovení. V posledných rokoch sa však zaznamenal narastajúci dopyt po komplexných riešeniach žehlenia. Takéto riešenie obsahuje zariadenie na podávanie plachiet, žehliace zariadenie so žehliacimi valcami rôznych veľkostí a stroj na skladanie bielizne s plynovým, parným alebo elektrickým vykurovaním. Zariadenie na podávanie plachiet je vybavené štandardným prístrojom Power Panel a 5,7-palcovou VGA dotykovou obrazovkou z ponuky B&R. Frekvenčné riadenie sa vykonáva prostredníctvom Power Panela a zbernice CAN. Frekvenčné riadenie sa okrem iného využíva na reguláciu rýchlosti strojov, správny tok plachiet a v prípade potreby na korektúru vstupných hodnôt. Vzhľadom na to, že pomalšia verzia zariadenia na podávanie plachiet disponuje vyššou presnosťou, je osadená servoriadením na podávanie plachiet do žehliaceho zariadenia.

Obe ramená podávača sú osadené servopohonmi ACOPOS od B&R. V rýchlejšom a menej presnom modeli podávača sa tento proces zabezpečuje prostredníctvom frekvenčného riadenia. Systém ovládania ventilov a senzory spolu komunikujú pomocou Powelinku so vstupno-výstupným systémom takisto od firmy B&R. V dlhodobej perspektíve je snaha spojiť riadiace systémy všetkých zariadení a strojov v linke žehlenia aj prania. Lapauw dnes využíva jednotný koncept riadenia. Plynom vyhrievané žehliace zariadenia s modulačnými horákmi sú vybavené najnovším modelom Power Panel a displejom s veľkosťou 10,4 palca. Power Panel komunikuje po zbernici CAN s deviatimi meničmi frekvencie a prostredníctvom X2X linky so vstupno-výstupným systémom X20. Počet vstupov a výstupov sa pohybuje v rozpätí od 15 do 80 v závislosti od zložitosti dodávaného žehliaceho zariadenia. Najväčšou výzvou pre stroj na skladanie plachiet je skutočnosť, že každý druh plachty má vlastné parametre.

Zamerané na iné odvetvia

Napriek tomu, že Lapauw pôsobí na trhu už niekoľko desaťročí, nepretržite sa snaží o optimalizáciu. „Pozorne sledujeme najnovšie trendy a vývoj u našich zákazníkov a siahneme po každej vhodnej príležitosti na trhu. Dobrým príkladom je zariadenie na dezinfekciu. Dlhé roky sme ich predávali nemocniciam a súkromným práčovniam, ktoré v prevažnej miere pracovali pre nemocnice. Pred nejakým časom sme ich však začali dodávať aj do potravinárstva, kde sa využívali pri spracovaní klobás a salám. Požiadavky na pracie zariadenia sa takisto menia. Kedysi sa naše stroje používali výhradne len na pranie bielizne. Dnes nájdu uplatnenie aj pri farbení textílií alebo pri tzv. kameňovom praní (stone-washing) rifľoviny. Našu poprednú pozíciu si môžeme upevniť len tak, že budeme kontinuálne reagovať na takýto vývoj. Tento cieľ chceme dosiahnuť pri ďalšej generácii,“ dodáva Dominique Lapauw.

Spracované z Automotion 3/2008, časopisu spoločnosti B&R.