Sparrow 1.3 je novinka z oblasti technológie 4.0 vyvinutá izraelským startupom Percepto. Ide o dron, ktorý vystúpi na oblohu jedným kliknutím a dokáže lietať v slnečnom, daždivom aj veternom počasí približne 35 minú s rýchlosťou 65 km/h. Doba nabíjania je 40 minút. Dron Sparrow 1.3 má zabudovanú umelú inteligenciu a jeho konštrukcia je z uhlíkových vlákien. Je vhodný na použitie v širokej škále aplikácií, ako sú inšpekcie na posúdenie straty tepla a detekcia poškodených priemyselných sústav, prípadne výskumné či záchranné činnosti. To všetko vykonáva bez pokynov, plne autonómne, z bezpečnej vzdialenosti a vysoko presným zhromažďovaním údajov.

„Spolupráca s EGP je pre startup ako Percepto jedinečnou skúsenosťou. Vyvíjame a implementujeme systémy, ktoré pomáhajú iným spoločnostiam optimalizovať ich prevádzku a znižovať riziká. Udržateľnosť je misia, ku ktorej môžeme prispieť využitím autonómnych dronov na optimalizáciu výstavby a na podporu prevádzky a údržby,“ hovorí Ariel Avitan, obchodný riaditeľ spoločnosti Percepto.

EGP továrne sú pripravené na vstup do Priemyslu 4.0

Najväčší solárny park Totana je prvým miestom spoločnosti EGP, kde sa využívajú kolaboratívne automatizačné systémy a robotika na pomoc konštrukčným pracovníkom pri výstavbe niektorých oblastí závodu s výhodami z hľadiska bezpečnosti a kvality prác, ako je zvýšená presnosť a rýchlosť vykonávania činností na mieste. Výstavba parku Totana sa riadila heslom udržateľné stavenisko, čo znamená využitie obnoviteľnej energie v procese výstavby prostredníctvom fotovoltického systému. Prinieslo to nielen finančnú úľavu, ale uspokojili sa tým hlavne energetické potreby staveniska.

Inovácie sú spolu s udržateľnosťou jedným zo základných pilierov stratégie spoločnosti EGP. Patria sem napríklad drony na topografický prieskum, inteligentné sledovanie časti zariadení, ako sú solárne panely, transformátory a káble, digitálne platformy a pokročilé softvérové riešenia na monitorovanie kvality práce a podporu všetkých činností na diaľku.

„Vďaka partnerstvu s EGP prispievame k najväčším energetickým výzvam a urýchľujeme náš proces učenia. Projekty, na ktorých pracujeme so spoločnosťou Enel Green Power, nám umožňujú implementovať naše systémy na celom svete, zvýšiť efektivitu našich riešení a zhromaždené údaje premeniť na užitočné informácie,“ hovorí A. Avitan.

Technologické inovácie navyše vedú k zlepšeniu pracovných postupov a zvýšeniu bezpečnosti pracovníkov, čo je jedna z najväčších priorít spoločnosti Enel Green Power, ktorej cieľom je dosiahnuť pri všetkých svojich projektoch prevádzku bez úrazov.

Inovácie a udržateľnosť: recept na úspech

Závod Totana s výkonom 84,7 MW patrí medzi najpokročilejšie z hľadiska technologických inovácií a udržateľnosti. Teraz sa stáva digitalizovaným „laboratóriom“ vďaka týmto novým nástrojom, ktoré umožňujú rýchlejší, presnejší a spoľahlivejší zber údajov a uľahčujú komunikáciu medzi pracovníkmi v podniku i mimo neho. Autonómne riešenie vyvinuté spoločnosťou Percepto umožňuje optimalizovať riadenie procesov a strojov a údržbu z hľadiska bežnej údržby aj preventívnych opatrení. Táto rozvíjajúca sa revolúcia v energetickom priemysle je dôkazom toho, že inovatívne riešenia vo všeobecnosti menia spôsob, akým spoločnosti vyrábajúce elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov obsluhujú svoje elektrárne.

Zdroje

[1] EGP´s Renewable Energy Relies on Technological Innovation. Enel Green Power. [online]. Publikované 10. 4. 2019. Citované 5. 5. 2021.

[2] Enel Green Power Espana starts construction of its largest solar farm in Spain. Endesa. [online]. Publikované 20. 9. 2018. Citované 5. 5. 2021.