Manuálna kontrola tepelných elektrární je časovo náročná a pre pracovníkov potenciálne nebezpečná. Použitím autonómnych dronov na tieto kontroly môžu energetické spoločnosti zvýšiť efektivitu a bezpečnosť pracovníkov a znížiť prípadné prestoje elektrárne. Okrem toho používanie automatizovaných dronov na kontrolu tepelných elektrární pomocou dronov a dokovacej stanice umožňuje častejšie a dôkladnejšie kontroly a tiež zlepšuje bezpečnosť okolia elektrárne počas noci.

V roku 2017 Pampa Energía, najväčšia argentínska energetická spoločnosť, používala drony na kontrolu závodu a odvtedy sa rozšírila na flotilu deviatich rôznych dronov, ktoré im pomáhajú pri inšpekciách a údržbe. Pri kontrolách využívajú na snímanie a analýzu fotografií predovšetkým drony Mavic 2 Enterprise Advanced a Matrice 200. Tieto drony im umožňujú rýchlo pokryť veľké plochy a zachytiť desiatky tisíc fotografií, ktoré sa potom spoja do ortomozaiky, aby sa vytvorila presná reprezentácia tepelnej elektrárne.

Výzvy, ktorým Pampa Energía čelí s manuálnymi kontrolami

Ako dopyt po energii v Argentíne rástol, neustále monitorovanie a preventívna údržba tepelnej elektrárne Genelba sa stala kritickou pre zabezpečenie nepretržitej prevádzky. S celkovým výkonom 1 253 MW, čo predstavuje 2,9 % inštalovaného výkonu v krajine, si elektráreň vyžadovala časté kontroly na zachovanie bezpečnosti a účinnosti. Ako sa však závod rozširoval a zväčšoval, manuálne kontroly boli časovo čoraz náročnejšie.

Dostupní inšpektori už nedokázali pokryť celú elektráreň za jednu zmenu, čo spôsobilo značnú medzeru v harmonograme plánovaných inšpekcií. Ďalším problémom boli ťažkosti pri vykonávaní obhliadok na celej ploche závodu, pretože areál tepelnej elektrárne patrí k jedným z najväčších v krajine. Pracovníci museli neustále nastavovať svoju základňovú stanicu, vymieňať batérie dronov a prenášať dáta manuálne, a preto sa aj vykonávanie bezpečnostných obhliadok v celej fabrike stalo oveľa zložitejším a časovo náročnejším.

Optimalizácia inšpekcie tepelných elektrární s riešením Drone-in-a-Box

V rámci svojej stratégie digitálnej transformácie sa Pampa Energía snažila optimalizovať inšpekčné trasy v elektrárni Genelba. Namiesto najímania ďalších zamestnancov, pilotov dronov, sa rozhodli preskúmať využitie autonómnych dronov FlytBase na súčasné plánovanie údržby, inšpekcie a zabezpečenie závodu. Výhodou riešenia DiaB je, že počas dňa sa tieto autonómne drony používajú na monitorovanie a údržbu výrobných zariadení a počas noci sa rovnaké zariadenia používajú na zabezpečenie okolia tepelnej elektrárne.

Aké výsledky riešenie DiaB prinieslo?

FlytBase umožňuje pracovníkom plánovať a vykonávať opakované kontroly pozdĺž vopred stanovenej trasy, pričom technológia umožňuje zastavenie dronu na konkrétnom bode záujmu na vykonanie hĺbkovej kontroly. Diaľkové ovládanie kamery dronu umožňuje efektívne približovanie na detekciu porúch alebo abnormalít v elektrárňach. V porovnaní s manuálnymi kontrolami FlytBase vedie k rýchlejším a efektívnejším cyklom kontroly, čím sa výrazne znížil čas a úsilie potrebné na kontrolu veľkých plôch.

Vzhľadom na to, že v tepelnej elektrárni je potenciál vzniku nebezpečných situácií v dôsledku vysokého tlaku alebo teploty, je nevyhnutné zaistiť bezpečnosť pracovníkov pri zachovaní plynulej prevádzky elektrárne. Vďaka schopnosti autonómne posielať drony kliknutím na tlačidlo alebo na základe vopred nastavených parametrov môžu teraz pracovníci ľahko pristupovať k ťažko dostupným alebo nebezpečným oblastiam bez toho, aby museli poslať špeciálnych pracovníkov do nebezpečnej oblasti.

Pokročilé možnosti zachytávania videa a obrazu poskytujú operátorom jasný a presný pohľad na závod v reálnom čase. Okrem toho funkcia synchronizácie cloudových médií umožňuje operátorom pohodlne nahrávať médiá z SD karty dronu priamo do vopred nakonfigurovaného súkromného cloudového úložiska bez akéhokoľvek prerušenia pracovného toku. Archivované údaje možno ukladať, organizovať a zdieľať medzi rôznymi zainteresovanými stranami priamo z ovládacieho panela FlytBase, čím sa zvýši prevádzková efektivita a prehľad o dianí v závode.

Cesta vpred s autonómnym riešením

Keďže sa nasadenie autonómnych dronov v Pampa Energía v elektrárni Genelba ukázalo ako úspešné pri zvyšovaní prevádzkovej efektívnosti a znižovaní rizika nehôd, spoločnosť plánuje rozšíriť technológiu Drone-in-a-Box na niekoľko ďalších elektrární, čím zaistí bezpečnejšiu a efektívnejšiu prevádzku pri maximalizácii návratnosti investícií.

Video ukazuje bežnú inšpekciu vykonávanú v tepelnej elektrárni Genelba.

Zdroj

[1] How Drone In A Box Will Transform Autonomous Deployment. Heliguy. [online]. Publikované 17. 3. 2022. Citované 9. 8. 2023. 
[2] How Pampa Energía is Leveraging the Drone-in-a-Box Solution to Optimize its Thermal Power Plant Inspections. FlytBase. [online]. Publikované 16. 3. 2023. Citované 9. 8. 2023. 

-pev-