Obr. Vstupné dopravníky z etiketovačky

Plniace linky

V pivovare je päť samostatných plniacich liniek – linka na plnenie sklenených fliaš, linka na plnenie plechoviek, linka na plnenie PET fliaš, linka na plnenie sudov a špeciálna linka na napĺňanie pivom do 500 a 1000 litrových cisterien (tzv. tankov), ktoré sa prevážajú priamo do krčiem a prevádzok, kde sa pivo prečerpá z cisterny do špeciálneho chladiaceho zariadenia. Tankové pivo je čerstvé, stále chladené a čapuje sa pomocou vzduchu a nie CO2, vďaka čomu má príjemnú nebublinkovú chuť. Určené je iba pre veľkoobjemové prevádzky s veľkou spotrebou.

Linka plnenia do fľašiek

Na linke s momentálnou maximálnou kapacitou 42 000 fliaš za hodinu sa plní pivo do sklenených nových aj vratných obalov (rôzne druhy a veľkosti). Vratné fľaše prichádzajú na linku v prepravkách na paletách na vstupný paletový dopravník. Ten privádza fľaše k depaletizačnej sekcii, kde sa automaticky skladajú prepravky z palety dole a zoraďujú na dopravníku. Za tým nasleduje vykladač, kde sa fľaše vyberajú z prepraviek, kladú na akumulačný stôl a zoraďujú na dopravník, ktorý ich privádza do umývačky.

Odtiaľ vychádzajú úplne čisté prepláchnuté a zbavené etikiet. Následne prechádzajú kontrolným zariadením, ktoré zisťuje zostatok tekutiny, lúhu alebo nečistôt vo fľaši a nevyhovujúce kusy kontinuálne vyraďuje z ďalšieho spracovania. Čisté zoradené fľaše pokračujú k plniacemu zariadeniu, kde sa napĺňajú pivom resp. ciderom a uzatvárajú. Za plničom sú kontrolné zariadenia na zisťovanie naplnenia a uzatvorenia fliaš. Za tým nasleduje pasterizácia, odkiaľ fľaše putujú k etiketovačke.

To, aké pivo sa kedy plní, stanovuje logistické oddelenie v týždenných plánoch. Za etiketovačkou sa nachádza zariadenie na kontrolu správneho nalepenia etikiet na fľašiach a kontrolu vytlačenia správneho dátumu. Následne sa fľaše vkladajú do umytých prepraviek a ďalším zariadením sa kontroluje plnosť prepraviek. Tie prepravky, ktoré úspešne prejdú kontrolou, sa paletizujú a transportujú do skladu.

Variátorové vs. nové motor-prevodovky

Na linke sa pred modernizáciou nachádzali pôvodné 18 rokov staré variátorové prevodovky. Vyznačovali sa vysokou spotrebou elektrickej energie, značnými prevádzkovými a servisnými nákladmi, takmer nulovou dostupnosťou náhradných dielov a nebolo možné ich automaticky regulovať. Preto v závode pristúpili k výmene. K základným požiadavkám na nové prevodovky patrilo špeciálne vyhotovenie pre potravinársky priemysel, čo znamená znížená náchylnosť zachytávania nečistôt, hladký povrch – aseptické vyhotovenie a pod. Od spoločnosti Danfoss dostal pivovar ponuku na úsporné zariadenia s tretinovou spotrebou. Na linke je niekoľko identických dopravníkov a po skúšobnej výmene prvých troch zariadení bolo možné adekvátne porovnať prevádzku novej techniky s pôvodnou. Po roku testovania na základe priaznivých skúseností s prvými troma zariadeniami sa vymenili motor-prevodovky na najkritickejších miestach, teda všade tam, kde boli nasadené pôvodné variátorové prevodovky. Momentálne je v prevádzke dovedna trinásť nových motor-prevodoviek.

Nové motor-prevodovky VLT® OneGearDrive

Motor-prevodovky Danfoss VLT® OneGearDrive sa vyznačujú jedným mechanickým prevodom. Inštalovaný je špeciálny motor s permanentným magnetom s rozsahom otáčok od 0 do 250 Hz (štandardný motor má 50 Hz), ktoré sa regulujú elektronicky frekvenčným meničom. Vďaka tomu je celá motor-prevodovka rozmerovo menšia s nižšou hmotnosťou, nižšími tepelnými stratami a náchylnosťou na poruchu. Frekvenčný menič okrem plynulej regulácie otáčok poskytuje aj zaznamenávanie motohodín prevádzky motor-prevodovky. Nachádza sa v rozvádzači, ale v prípade požiadavky je k dispozícii aj verzia s inštaláciu priamo na motore.

Nové motor-prevodovky si nevyžadujú prakticky žiadnu údržbu. Prvý krok, ktorý v rámci údržby bude potrebné vykonať, bude výmena oleja po 4-5 rokoch prevádzky. Doteraz sa na linke menil olej raz za rok.

Po inštalácii novej techniky sa vynorilo niekoľko technických otázok najmä v súvislosti s rýchlosťou dopravníkov. Prvé spustenie dopravníkov po výmene bolo spojené s natavením a dolaďovaním rýchlostí pre rôzne druhy fliaš.

Modernizácia v konečnom dôsledku priniesla výraznú úsporu elektrickej energie (oproti pôvodným variátorovým prevodovkám je len tretinová), oveľa nižšiu poruchovosť, možnosť automatickej regulácie rýchlosti (pred modernizáciou sa rýchlosť nastavovala mechanicky) prostredníctvom frekvenčných meničov a tiež sa podarilo drasticky zmenšiť sklad náhradných dielov.

Na vlne neutíchajúcej modernizácie

Heineken Slovensko patrí k najinovatívnejším pivovarom na Slovensku a veľmi často je prvý, ktorý prichádza s novinkami v sortimente. Podobnú filozofiu vyznáva aj v hurbanovskom pivovare, kde sa snaží o neustále technické napredovanie. V najbližšom období bude v závode prebiehať niekoľko modernizačných projektov. Na plniacich linkách sa chystá postupná výmena automatizačných riadiacich systémov a výmena kontrolných zariadení na kontrolu kvality obalov a kvality naplnenia za novšie presnejšie a spoľahlivejšie systémy. Na linke plnenia do plechoviek sa plánujú vymeniť manipulačné roboty, na linke plnenia do fľašiek sa zavŕši inštalácia automatického mazania dopravníkov. Dni má zrátané aj vzduchový kompresor, ktorý nahradí nové úspornejšie zariadenie. Zmeny nastanú tiež v exteriéri. Vonkajšie osvetlenie okolo závodu je už po dobe svojej morálnej životnosti a vymení ho moderná technológia na báza LED, ktorá prinesie 80%-nú úsporu spotreby elektrickej energie.