Približne 8 000 kilometrov na východ od Moskvy v sibírskej divočine Linde stavia jeden z najväčších svetových závodov na spracovanie zemného plynu. Závod Amur má rozlohu 800 hektárov, čo zodpovedá približne 1 120 futbalovým ihriskám. Keď bude plne v prevádzke, bude zamestnávať približne 200 operátorov, ktorých úlohou bude riadiť závod a kontrolovať všetky jeho procesy. Výzva spočíva v príprave pracovníkov vopred na obrovský rozsah úloh, ktoré budú musieť zvládnuť.

3D závod

Návrhári používajú CAD nástroje na budovanie závodov na spracovanie plynu. Linde potom spolupracuje so špecialistami na virtuálnu realitu (VR) na premene týchto prvotných návrhov na preskúmateľné 3D svety. Dlho pred dokončením závodu sa operátori vybavení náhlavnými súpravami VR môžu zoznámiť s vnútorným fungovaním závodu a procesnými tokmi, a tak sa pripraviť na neobvyklé alebo nepravidelné situácie. „Môžu sa pripravovať vo virtuálnej verzii svojho budúceho pracovného prostredia,“ hovorí Nanna Thiele, programová manažérka digitalizácie.

Tradičné školenie v učebni je passé

Benjamin Krebs, systémový inžinier, zorganizoval v priebehu rokov veľké množstvo školení. Doteraz prebiehalo školenie operátorov vo fyzických učebniach. Napriek tomu rýchlo rozpoznal potenciál technológie VR. Predtým mohli operátori začať uvádzať teóriu do praxe až po postavení závodu. „Teraz vďaka VR posúvame proces školenia dopredu,“ vysvetľuje N. Thiele. To znamená, že operátori už budú zaškolení v čase, keď Linde odovzdá závod zákazníkovi.

Operátori môžu využiť školiacu platformu VR na oboznámenie sa so závodom a nacvičenie rôznych scenárov, s ktorými sa môžu stretnúť pri práci. Navyše to môžu robiť odkiaľkoľvek na svete. „Školiteľ nemusí cestovať do tréningového strediska a operátori nemusia cestovať do závodu skôr, ako ich potrebujú,“ dodáva N. Thiele. Všetok potrebný hardvér – laptop, náhlavná súprava VR a ovládač – možno zabaliť do špeciálne upraveného pevného puzdra a poslať do ktoréhokoľvek kúta sveta. „Nazývame to náš závod v škatuli,“ hovorí N. Thiele. Odhliadnuc od logistických výhod, štúdie ukazujú, že vďaka technológii VR je proces učenia 15-krát efektívnejší ako školenie v učebni.

Sila ponorenia je to, čo dáva VR jeho výhodu – pocit skutočného skúmania závodu a interakcie s okolím sa spájajú, aby prekonali konvenčné metódy učenia. VR spája vizualizáciu, priestorovú orientáciu a interakciu s objektmi. „Je to trochu ako učiť sa jazdiť na bicykli,“ tvrdí N. Thiele. „Cvičením a opakovaním sa zručnosť upevňuje. Nie je to niečo, na čo ľahko zabudnete."

Herný duch

B. Krebs má na starosti vývoj tréningových scenárov VR, preto sa inšpiroval svetom počítačových hier. Implementoval do školení systém odmeňovania, to znamená, že bonusové body získavajú tí, ktorí riešia problémy rýchlejšie ako ich kolegovia. „Takéto odmeňovanie naozaj fungovalo,“ hovorí B. Krebs. „Každý chce zrýchliť a zlepšiť svoj výkon. Toto riešenie je veľkou motiváciou,“ dodáva N. Thiele. Ďalším plusom je, že všetky úlohy a aktivity sú merateľné. „Dokážeme presne analyzovať, čo operátor robí na platforme VR, aké kroky vykonáva a či sa zlepšuje,“ uzatvára B. Krebs.

Virtuálne značky

Softvér VR nie je v súčasnosti schopný automaticky vykresľovať objekty ako potrubia so správnym povrchom (textúrou), tie sa pridali do VR prostredia pomocou digitálnych značiek. Virtuálne značky obsahujú špecifické podrobnosti, ako je farba, textúra a funkcia.

Zdroj: All eyes on the future. Linde. [online]. Citované 7. 1. 2022. 

-pev-