A ak aj budú mať tí Mayovia pravdu, tak nech. Každá ­zmena k lepšiemu je predsa pozitívna. Bolo by naivné myslieť si, že ako ľudstvo sme v rokoch minulých neomylne smerovali k tomu najlepšiemu, čo sa dá pre nás na planéte Zem ­vymyslieť. Možno nás to bude niečo stáť, možno sa budeme musieť zriecť mnohých vecí, ktoré sa stali samozrejmosťou. No ruku na srdce, koľko z týchto „nenahraditeľných“ vecí robia náš život skutočne šťastnejším, radostnejším? Tým v žiadnom prípade nechcem povedať, že treba prestať vyrábať veci každodennej potreby.

Aj keď budeme spotrebúvať menej, svetová populačná krivka bude, pravdepodobne, stále rásť a to neumožní výrazne zredukovať výrobné kapacity na jednotlivých kontinentoch. O to, že bude treba to isté množstvo tovaru vyrobiť s menším objemom energie, s vyšším príspevkom na ochranu životného prostredia, s menším množstvom spotrebovaného materiálu a vygenerovaného odpadu, za kratší čas a s vyššou pridanou hodnotou, sa ­postarajú aj v roku 2012 automatizačné a riadiace technológie.

Trendy hovoria jasnou rečou: ethernet na všetkých úrovniach, prepájanie automatizačných a informačných podnikových sietí, využívanie štandardných bezpečnostných riešení známych z IT aj v automatizácii, riadenie spotreby energií a bezpečnosti, oveľa užšie prepojenie pracovníkov prevádzky a údržby z hľadiska vykonávaných činností a postupov a unifikácia údajov medzi jednotlivými úrovňami v podniku. A mohli by sme pokračovať ďalej – cloud computing, virtualizáca, mobilné riešenia a to všetko s veľkým dôrazom na jednoduchosť používania z ­pohľadu koncového zákazníka. ­Vynasnažíme sa, aby ste vďaka ATP Journalu vedeli o všetkom podstatnom, čo sa bude v oblasti priemyselnej automatizácie a informačných technológií v tomto roku diať.