Hlavnou motiváciou fakulty bolo, aby študentom boli v rámci výučby ponúkané najnovšie technológie a umožnili im pracovať s tým, čo neskôr stretnú v praxi. „Ďalším dôvodom bol aj podnet technologických firiem, ktoré prišli s tým, že by uvítali, keby naši študenti poznali softvér EPLAN,“ vysvetľuje Ing. Branislav Bátora PhD., odborný asistent v Ústave elektroenergetiky.

Vedeniu fakulty sa teda podarilo proaktívne vytvoriť celý predmet, ktorý sa venuje projektovaniu v elektronike prostredníctvom nástroja EPLAN. Vďaka tomuto predmetu majú študenti k dispozícii celý semester, štyri hodiny počas trinástich týždňov, teda veľkorysú časovú dotáciu. Môžu sa tak pomerne dôkladne zoznámiť s nástrojom.

Možnosť získania certifikácie už počas štúdia

Samotní študenti kvitujú, že im absolvovanie predmetu pomáha aj v lepšom uplatnení v praxi. Tí najlepší, ktorí splnia aj kritériá hodnotenia predmetu, môžu získať navyše platnú certifikáciu od spoločnosti EPLAN.

„Certifikát predstavuje pre študentov veľkú motiváciu, pretože získať ho po ukončení školy nie je úplne lacná záležitosť,“ vysvetľuje B. Bátora. Certifikát však nezískava automaticky každý študent, ktorý absolvuje predmet. Dostávajú ho študenti na základe hodnotenia predmetov, ktoré sa v škole pohybuje na škále 0 – 100 bodov. Treba získať aspoň 50 bodov, aby však bola motivácia pre študentov vyššia, certifikát získajú tí, ktorí získajú 70 bodov a viac. „Musia preukázať znalosti v zápočtovom teste: musia nájsť riešenie projektu, s ktorým sa dosiaľ nestretli, ale znalosti, ktoré počas semestra získali, stačia na jeho vyplnenie,“ upozorňuje B. Bátora.

Benefit netkvie iba v certifikácii. Počas výučby tento softvér najviac pomáha pri tvorbe záverečných prác. Študenti väčšinou pracujú na nejakom návrhu a potrebujú vytvoriť projektovú dokumentáciu. EPLAN je veľmi dobrý nástroj, ktorý im pri práci pomáha. „Riešili sme bakalárske alebo diplomové práce, ktoré sa zameriavali na návrh rozvádzačových prvkov či riadenia regulácie alebo iných technológií. Tam študenti využili nástroje EPLAN,“ potvrdzuje B. Bátora. Niektorí študenti spomínaný certifikát využívajú a nájdu si stáž či brigádu, počas ktorých získavajú praktické skúsenosti.

Podpora výučby expertmi firmy EPLAN

Samotný EPLAN začína spolupracovať už aj na príprave výučby. V učebniach je totiž samozrejme potrebná aj technologická softvérová podpora pri zavádzaní nových licencií. Okrem pomoci s inštaláciou a poskytnutím výhodných študentských licencií poskytuje EPLAN aj študijné materiály. „Pri kurzoch používame dáta EPLAN-u, len sme ich prispôsobili potrebám a dynamike priebehu kurzu. Máme prístup k databáze EPLAN Data Portal, odkiaľ máme možnosť sťahovať makrá, elektrotechnické informácie o prístrojoch a podobne,“ vysvetľuje B. Bátora. On sám aj iní vyučujúci aktívne využívajú pravidelné kurzy, kde sú vyučujúcim odovzdávané najnovšie poznatky o vývoji softvéru a zaisťuje sa tým, že študenti tieto informácie získajú z prvej ruky.

O úspechu nového študijného predmetu vypovedá už len fakt, že pôvodná kapacita kurzu bola pri zápise nedostačujúca a dnes je jeho kapacita rovno zdvojnásobená, pričom ešte nepokrýva plne záujem študentov. Hlavný podnet prišiel od priemyselných firiem, z praxe, ale aj univerzita nepopiera záujem, aby študenti a absolventi poznali technológie, ktoré potom môžu v praxi uplatniť.

www.eplan-sk.sk