V inteligentnej továrni sa používajú aj riešenia od sesterskej spoločnosti Rittal German Edge Cloud (GEC: priekopník digitálnej transformácie vo výrobnom priemysle a partner
cloudovej automatizácie pre softvérové spoločnosti). Systém informačných obrazoviek s aktualizáciou údajov v reálnom čase zaisťuje transparentnosť v celom výrobnom procese a v prípade potreby umožňuje rýchly zásah. Cyklus analýz, upozornení a „živých“ informačných obrazoviek využíva údaje na tvorbu zistení a optimalizácií.

Na ploche 24 000 metrov štvorcových v budove závodu Rittal Haiger pracuje viac ako 250 sieťovo prepojených high-tech strojov a systémových komponentov, ktoré každý deň vyrobia zhruba 8 000 kompaktných rozvádzačov AX a malých rozvádzačov KX. Stroje a manipulačné systémy komunikujú nielen medzi sebou, ale aj s nadradenými riadiacimi systémami prostredníctvom komunikačných sietí kompatibilných s koncepciou Priemyslu 4.0. Logistické povinnosti v rámci továrne automaticky preberá dvadsať bezobslužných dopravných systémov. Automatizované a sieťovo prepojené sú aj balenie, označovanie a nakoniec odovzdanie globálnemu distribučnému centru – to je základ, ktorý umožňuje zákazníkom spoločnosti Rittal využívať všetky výhody digitálneho dvojčaťa.

Transparentné výrobné procesy v Inovačnom centre Rittal

Transparentnosť systému musí byť zaistená počas celého výrobného procesu, aby bola zachovaná plynulá prevádzka v takom náročnom prostredí. German Edge Cloud vyvinul riešenie Virtual Factory, ktoré v továrni Rittal zaisťuje, že všetky dôležité kľúčové údaje a parametre sú zmapované v systéme „živých“ informačných obrazoviek. V reálnom čase tak možno sledovať priebeh výroby z hľadiska množstva, času cyklov, prepravných objednávok bezobslužného dopravného systému, ako aj informovania o úzkych miestach, problémoch a poruchách prostredníctvom alarmov. Vďaka tomu môže prevádzkový personál kedykoľvek rýchlo reagovať alebo zasiahnuť.

„Nedávno sme napríklad zaznamenali prerušenie baliacej linky. Vďaka systému živých informačných obrazoviek to bolo opravené do minúty. Prevádzkový vedúci a vedenie podniku môžu okamžite vidieť, na ako dlho sa linka automaticky zastavila, či existujú nejaké otvorené prepravné objednávky pre bezobslužný dopravný systém a na akej úrovni sú množstvá za deň a za zmenu,“ hovorí Moritz Heide, vedúci údržby systémov a prípravy práce v továrni Rittal v Haigeri. „To nám dáva väčšiu transparentnosť a úplnú kontrolu nad všetkými jednotkami a systémami vo výrobe, čo zase vedie k výraznému zvýšeniu účinnosti.“

Systém informačných obrazoviek fungujúci v reálnom čase je založený na cloudovej aplikácii ONCITE edge od German Edge Cloud. To umožňuje monitorovať a podporovať výrobu poskytovaním údajov a analýzou aktuálneho a plánovaného stavu výroby. V prípade akýchkoľvek odchýlok alebo problémov sa na obrazovkách zobrazujú výstražné oznámenia. ONCITE je tak aktívnou súčasťou riadenia výroby a môže byť integrovaný aj do plánovania dodávateľského reťazca. Aby spoločnosť Rittal mohla prezerať stavy zásob a zobrazovať informácie o dostupnosti objednávok, je ako ďalší krok naplánované prepojenie SAP ERP so systémom ONCITE.

S riešením Data Analytics vytvárame v súčasnosti základ prediktívnej údržby, ďalší kľúčový komponent na ceste k samočinnej kontrole výroby.

Bernd Kremer,
vedúci ONCITE Industrial v German Edge Cloud

Čerpanie prehľadov z údajov a automatizácia procesov

Výrobný podnik Rittal okrem toho používa riešenie na analýzu údajov tiež vytvorené v German Edge Cloud. Na to bol vytvorený program zahŕňajúci analýzy, upozornenia a informačné obrazovky. Hodnoty a údaje zo snímačov, napríklad z baliacej linky, pochádzajú zo živých informačných obrazoviek. Na analýzu údajov sa používajú napríklad regresné analýzy.

Na tomto základe môžu odborníci na procesy tvoriť vzájomné vzťahy a súvislosti, napríklad medzi teplotou a pravdepodobnosťou porúch. Z nich možno odvodiť výstražné upozornenia, napr. Ak v situácii X stúpne kedykoľvek teplota nad Y, zobrazí sa upozornenie na živej informačnej obrazovke.