IO-Link je prvá celosvetovo štandardizovaná technológia (štandard IEC 61131-9) pre komunikáciu so senzormi a akčnými členmi. Komunikácia IO-Link je typu „point-to-point“, vyžaduje IO-Link master, ktorý môže mať niekoľko portov. Zariadenie IO-Link sa k IO-Link master pripája štandardným trojžilovým netieneným káblom, s maximálnou dĺžkou 20m, bežne používaným pre senzory a akčné členy. Produkuje a spracúva signály (binárne stavy, analógový vstup/výstup), ktoré sú prenášané rozhraním IO-Link v digitálnej forme.

Ako otvorené rozhranie môže byť IO-Link integrovaný do všetkých bežných priemyselných zberníc a automatizačných systémov. IO-Link, na úrovni priemyselnej zbernice, umožňuje centralizovanú diagnostiku porúch a lokalizáciu, až na úroveň senzora či akčného člena. Rýchly automatický prenos nameraných hodnôt, diaľkové nastavenie parametrov, automatická konfigurácia senzora a podrobná kontrola funkcie sú nesporné výhody využitia rozhrania IO-Link. Veľkou výhodou je spätná kompatibilita s klasickým spínaným výstupom. Hoci je senzor vybavený IO-Link, je stále ho možno použiť s tradičnými binárnymi signálmi podľa štandardu IEC 61131-2.

IO-Link zvyšuje výkonnosť a flexibilitu nových optických vidlicových senzorov série OGU

Optické vidlicové senzory OGU di-soric sú teraz rýchlejšie, výkonnejšie a presnejšie. Inovatívne komunikačné rozhranie IO-Link prinieslo štyri voliteľné režimy, ktoré umožňujú použiť ten istý model senzora v širokom spektre aplikácií. Prvý z režimov je „štandardný“ (prednastavený vo výrobe). Už v tomto režime je reprodukovateľnosť snímača 0,02 mm. Ide o hodnotu, ktorú nedokáže dosiahnuť žiadny podobný senzor momentálne dostupný na trhu. Ak je podstatná rýchlosť, v režime „rýchlosť“ je spínacia frekvencia zvýšená o 60% (až na 8000 Hz), čo zabezpečí rýchle a spoľahlivé sledovanie procesov. Režim „výkon“ predstavuje viac vysielacieho výkonu a zvýšenú funkčnú rezervu pri znečistení optiky. Odolnosť voči znečisteniu znamená aj menej problémov pri čistení a menej čistiacich cyklov.

Režim „vysoké rozlíšenie“ ponúka zlepšenie o 30%, čo umožňuje spoľahlivé zisťovanie najmenších častí. Nové optické vidlicové senzory OGU dosahujú, z hľadiska rozlíšenia a reprodukovateľnosti, takmer rovnakú úroveň ako laserové vidlicové senzory, čo ich posúva do aplikácií, donedávna vyhradených len pre laserové senzory. Nastavenie spínacieho bodu pomocou potenciometra je spätne kompatibilné s predošlou sériou senzorov. Optické vidlicové senzory di-soric sa v minulosti osvedčili ako výnimočne robustné, účinné a spoľahlivé zariadenia. Teraz, vďaka IO-Link, sú výkonnejšie, flexibilnejšie a všestrannejšie. To ich predurčuje pre použitie v inteligentných návrhoch systémov konceptu Priemysel 4.0 (Obr. 1, Obr. 2)

PDF č.1 

Video č.1

Všetko v jednom vďaka IO-Link: Ultrazvukové senzory US série multi I/O

Inovatívne ultrazvukové snímače od di-soric série multi I/O s rozhraním IO-Link majú viacero prínosov pre výrobcov a prevádzkovateľov zariadení. V spojení s IO-Link mastrom sa bežný ultrazvukový senzor stáva inteligentným zariadením. Ultrazvukové senzory sa uplatňujú pri konštrukcii zariadení, kde indukčné, kapacitné a optické senzory dosiahli svoje limity. V aplikáciách v náročnom (znečistenom) prostredí, s problematickými svetelnými podmienkami alebo s objektmi, ktoré sú transparentné, reflexné, extrémne tmavé. S ultrazvukovými senzormi s IO-Link prináša di-soric úplne nové riešenia v oblasti univerzálnych ultrazvukových senzorov.

Je to napríklad prvý ultrazvukový senzor s analógovým výstupom a IO-Link výstupom v jednom zariadení, ktorý poskytuje rýchlu inštaláciu, jednoduché učenie a nárast možných aplikácií. Ultrazvukový snímač možno použiť podľa potreby buď ako meracie zariadenie alebo ako spínacie a meracie zariadenie. Keď sa senzor používa ako hladinový monitor, môže monitorovať oveľa viac ako len to, či sa nedosiahla definovaná minimálna úroveň plnenia. Je schopný súčasne kontrolovať, či bola kritická úroveň prekročená alebo nebola dosiahnutá, vystaviť varovný výstup, dokonca riadiť spustenie a ukončenie plnenia. Multifunkčný ultrazvukový senzor môže byť použitý aj pre pokročilé meracie a monitorovacie úlohy pri podávaní valcovaného materiálu. Analógový snímač len sleduje hrúbku materiálu, ale teraz môže byť využitá inteligentná funkcia IO-Link, ktorá zabezpečí riadiacemu systému dáta s užitočnými a spoľahlivými stavovými a diagnostickými informáciami.

Alternatívne môže byť dodatočný spínací výstup nastavený ako indikátor limitnej hodnoty, ktorý umožňuje zmenu valcov bez potreby komunikácie IO-Link. Konštantná presnosť merania, pri pomalých teplotných výkyvoch, je zabezpečená pomocou integrovanej teplotnej kompenzácie, ktorú je možné zapínať a vypínať pomocou IO-Link. Ultrazvukové senzory US série multi I/O majú dĺžku telesa 75 mm (puzdro M12) alebo 65 mm (puzdro M18). Bez ohľadu na to, či sa nové ultrazvukové senzory používajú tradične ako analógové alebo ako inteligentné s funkciou IO-Link, vždy je používaný štandardný 4-vodičový kábel so štandardnými konektormi. (Obr. 3)

PDF č.2   

Video č.2

Nové strojové a signálové osvetlenie od di-soric už aj s IO-Link

Nové kombinované LED svetlá MB-RGBW (farebné/biele) majú dve funkcie - osvetľovať pracovný priestor a súčasne signalizovať požadovaný informačný stav. Svetlá SB-RGB (farebné) majú signalizačnú funkciu. Vďaka inštalovaným farebným sadám (prednastavené vo výrobe) sú pripravené na použitie priamo po vybalení. Už dobre známe LED svetlá di-soric série MB-N, ktoré boli predstavené v článku v ATP Journal 3/2016, tak dostali nové varianty obohatené o farebné RGB moduly a o komunikačné rozhranie IO-Link.

Svetlo s označením MB-RGBW spája modul vysoko intenzívneho bieleho svetla s modulom farebného signálneho svetla, pre farebnú indikáciu stavu zariadenia, pomocou voľne konfigurovateľného prvku RGB. Vysoká kvalita podania farieb zaručuje maximálnu bezpečnosť na pracovisku podľa DIN EN 12464-1. Pre užívateľov, ktorí potrebujú len signálne svetlo, je k dispozícií farebné a voľne prispôsobiteľné svetlo SB-RGB. Vysoko výkonné LED RGB svetlo indikuje stav stroja alebo procesu v maximálnom farebnom rozsahu, viditeľnom na veľkú vzdialenosť. Dlhú životnosť zabezpečuje inteligentná regulácia vnútornej teploty zariadenia.

Obe svetlá MB-RGBW a SB-RGB ponúkajú rozšírenie funkcií pri použití rozhrania IO-Link. Všetky nastavenia farieb môžu byť voľne konfigurovateľné. Osvetlenie aj signalizácia na stroji môžu byť naprogramované v celom farebnom spektre a pri rôznych úrovniach jasu. Svetlá môžu byť použité ako nepretržité, blikajúce alebo zábleskové. IO-Link uľahčuje proces údržby. Umožňuje rýchlu a jednoduchú výmenu komponentu s obnovením nastavenia z centrálnej databázy komponentov. Jeden typ zariadenia pre všetky úlohy šetrí náklady na skladovanie. Svetlá sú dostupné v robustných čiernych eloxovaných puzdrách s dĺžkou 480 mm, 700 mm a 910 mm. SB-RGB aj v dĺžke 250 mm. (Obr. 4, Obr. 5)

PDF 3, PDF 4 

Video č.3, Video č.4

Produkty firmy di-soric prináša na český a slovenský trh firma AMTEK spol. s r.o.

Filozofiou firmy AMTEK je nadštandardná technická podpora zákazníkov, zabezpečovaná prostredníctvom vyškolených odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami z oblasti vývoja a výroby priemyselných zariadení. Prehľad zastupovaných spoločností a stručná charakteristika ich produktov je publikovaná v brožúre, ktorú je možné stiahnuť v PDF verzii

Pri tvorbe článku boli použité materiály firmy di-soric.

Pozývame Vás na expozíciu firmy AMTEK spol. s r.o., na veľtrhu AMPER 2018 v Brne, hala V , stánok 6.12