Cieľom predmetu komplexný návrh a testovanie elektrických zariadení (KTEZ), ktorý v tomto roku vyvrcholil praktickým školením v modernom sídle spoločnosti Rittal v Zdiboch pri Prahe, je oboznámiť študentov so základnými normami, legislatívou, spôsobom návrhu, konštrukciou, výrobou a overovaním rozvádzačov. „Študenti dnes nemajú záujem o chladnú teóriu, ale zaujímajú ich najmä praktické poznatky. Pri odbornej praxi, na ktorej sa zúčastňujú v treťom ročníku, sa stretávajú s technológiami, ktoré sa používajú v oblasti projektovania nízkonapäťových rozvádzačov,“ vysvetľuje Petr Orság, vyučujúci na VŠB-TUO. Podľa jeho slov tak študenti majú možnosť vidieť, že to, čo sa naučia, tiež v praxi použijú. „To by som videl ako zásadnú vec. Poznatky študentov nie sú postavené iba na báze teoretickej, ale hlavne na skúsenostiach, ktoré im sprostredkovali prednášajúci v sérii prednášok počas semestra,“ dodáva.

Podpora technického vzdelávania je pre firmy kľúčová

Ešte väčšiu porciu praxe pripravili pre študentov firmy, vďaka ktorým je kurz nabitý rozmanitými a pestrými informáciami. Spoločnosti Eplan a Rittal pripravili v závere semestra praktické školenia priamo v modifikačnom centre v Zdiboch blízko Prahy. Okrem toho firmy Eplan, Rittal a aplikačná firma Ingeteam poskytli škole svojich konzultantov a prichystali spoločne niekoľko stretnutí, ktoré zavŕšila práve aktívna návšteva centra. Samotné firmy potom cítia, že takáto podpora už počas štúdia prináša pozitívny efekt aj neskôr pri prechode absolventov na pracovný trh. „Dôvodov na spoluprácu s univerzitami je hneď niekoľko. Tým hlavným je snaha prispieť k zvyšovaniu vzdelanosti pracovníkov v priemysle a k tomu, aby sme sa ako republika posúvali od aktivít s nižšou pridanou hodnotou k aktivitám, v ktorých sme schopní ponúknuť Európe a svetu výrobky s vyššou pridanou hodnotou.

Druhým dôvodom samozrejme je, že s rastom a rozširovaním firmy hľadáme aj my ďalších schopných zamestnancov. Vďaka úzkej spolupráci s univerzitami môžeme ovplyvňovať vzdelanie týchto študentov a môžeme im ponúknuť už vo fáze štúdia zaujímavú a lukratívnu prácu aj určitý posun v ďalšom vzdelávaní,“ vysvetlil priamo v Zdiboch Jaromír Zelený, konateľ spoločnosti Rittal. Aj firma Eplan sa zaujíma o to, aby zo škôl vychádzali ľudia znalí projektovania. So školami sú preto v úzkom kontakte, dodávajú im softvér Eplan na projektovanie a nielen to. Súčasťou dodávok je vždy všetko know-how, prípravné materiály na školenie, odporúčanie, čo a kedy majú študenti precvičovať, akým spôsobom prebieha skúšanie.

Na záver študenti získavajú certifikát minimálnej znalosti, aby mohli nastúpiť do praxe ako začínajúci projektanti. „Firma Eplan je primárne známa tým, že dodáva na trh softvér a služby pre oblasť elektrotechniky, automatizácie a mechatroniky. Okrem toho výrazne investujeme do vzdelávania na stredných a vysokých školách, aby z technických odborov vychádzali mladí ľudia, ktorí vedia projektovať. Prečo to robíme? Pre Eplan nie, skôr všeobecne pre celý priemysel, pretože dobre vieme, že v ňom skutočne chýba veľké množstvo projektantov. Tých je potrebné dopĺňať, pretože ak celý ekosystém bude správne fungovať, bude dobre všetkým,“ vysvetľuje Petr Pospíšil, konateľ spoločnosti Eplan.

Úloha firiem Eplan, Rittal a Ingeteam vo výučbe predmetu

Komplexný návrh a testovanie elektrických zariadení je nový predmet, ktorý sa na VŠB-TUO prednáša v spolupráci firiem Eplan, Rittal a Ingeteam. Rittal ako jasný špecialista v dodávkach rozvádzačov a Eplan s kľúčovou softvérovou podporou pre ich projekciu. Firma Ingeteam je spoločnosť zaoberajúca sa automatizáciou technologických procesov, sídli priamo v Ostrave a v tomto roku oslávila tridsiate výročie otvorenia pobočky. Pôsobí v oblasti priemyslu, dopravy materiálu a pripravuje špecifické riešenia pre svojich zákazníkov.

„V rámci spolupráce s VŠB-TUO firma Ingeteam pôsobí už dlho ako partner, ktorý pripravuje študentov pre odbornú prax. Vo svojich priestoroch ponúkame študentom bakalársku prax, pripravujeme rôzne semináre, možnosti sú aj pri diplomových prácach,“ vysvetľuje svoje zapojenie Pavel Tannert, vedúci oddelenia projekcie firmy Ingeteam, ktorý tiež verí, že predmet študentom ponúka možnosť zoznámiť sa s modernými trendmi výroby a projektovaním rozvádzačov. „Myslím si, že je to podnet, ktorý ukáže študentom aj všetkým firmám v blízkom okolí spôsob, ako využiť rýchle nasadenie študentov do praxe,“ dodáva.

„Rittal dostal fantastickú možnosť, aby študentom, ktorí sú na začiatku svojej kariéry, odovzdal prehľad o tom, čo obnáša výroba rozvádzačov. Vďaka tomu sú schopní preniknúť do základov celej problematiky. Rittal bol schopný študentom ukázať a vysvetliť problematiku výroby rozvádzačov, čo sa týka noriem a legislatívy. Išlo možno o menej záživnú záležitosť, napriek tomu veľmi dôležitú. Študenti si urobili predstavu o tom, aký zložitý môže byť proces dokazovania bezpečnosti rozvádzačov. Hovorili sme aj o praxi, púšťali sme si rôzne videá, ako vyzerá skrat, skúška skratu, čo to je skratová odolnosť rozvádzača. Prešli sme všetky overovania na dokazovanie bezpečnosti rozvádzačov,“ približuje konkrétne témy Rittalu určené študentom Pavel Škoch, systémový konzultant firmy Rittal.

„Spolupráca s VŠB-TUO je určite špecifická, pretože obvykle spolupracujeme s našimi zákazníkmi, teda s výrobcami rozvádzačov a projekčnými kanceláriami. Táto spolupráca je iná v tom, že hovoríme k študentom, čo môžu byť budúci zákazníci, prípadne môžeme z ich radov vyberať budúcich kolegov do našej firmy,“ upresňuje ešte detaily špecifickej spolupráce Leoš Blažek, Business Development Manager spoločnosti Rittal.

Úloha firmy Eplan bola ukázať študentom možnosti, ako digitalizovať návrh rozvádzača vo väzbe na výrobné stroje a zariadenia. „Pozrime sa na situáciu, keď študent opustí vysokú školu a nastupuje do spoločnosti, ktorá vynaloží nemalé finančné náklady na zaškolenie nováčika do svojich princípov. My môžeme už teraz – vďaka prepojeniu s vysokou školou a konkrétnymi spoločnosťami – študentom ukázať, aké požiadavky na nich budú v zamestnaní kladené na pozícii projektanta,“ pripomína opäť hlavnú motiváciu Ivan Matušák, Solution Account Manager firmy Eplan.

Od Vzdelávania 4.0 k Priemyslu 4.0

Zmyslom projektu spolupráce s dôrazom na zavedenie predmetu KTEZ je prepojenie zákazníkov so spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú výrobou a konštrukciou rozvádzačov podľa Priemyslu 4.0. VŠB-TUO zaviedla vo štvrtom ročníku magisterského študijného programu projektovanie elektrických systémov a technológií možnosť vybrať si nový predmet, ktorý sa bude zaoberať konštrukciou a výrobou. Študenti sa učia do hĺbky pracovať s platformou Eplan, ktorej základy získali na predmete projektovanie elektrických zariadení I, a s možnosťami, ako ju rozvíjať. Jedným zo základných problémov je, že spoločnosti majú veľký nedostatok projektantov – pri návrhu aj vo výrobe. Cieľom by preto malo byť zamerať sa na digitalizáciu výroby a jej budúci rozvoj. „Prínosom pre študentov je pokročilá znalosť platformy Eplan. Získajú tiež predstavu, ako presne navrhnúť digitálne dvojča rozvádzača alebo ako dáta posunúť ďalej k výrobným strojom spoločnosti Rittal,“ dodáva Ivan Matušák.

Veľký záujem spomedzi študentov už v prvom ročníku navyše všetkých zúčastnených utvrdzuje v tom, že tento druh praktických vedomostí je prijímaný pozitívne. „Štúdium tohto predmetu sme si vybrali predovšetkým preto, že sa v praxi stretávame s návrhom rozvádzačov a tento predmet nám naozaj pomáha. Veľmi často sa stretávame so spoločnosťami Eplan a Rittal – ide o jedných z najlepších dodávateľov výrobkov aj softvéru na trhu. V praxi sú získané vedomosti veľmi užitočné a uľahčujú nám prácu,“ vysvetľuje svoju motiváciu výberu predmetu jeden zo študentov a tiež jeden z jeho prvých úspešných absolventov.

„Nedá sa povedať, že po absolvovaní nášho kurzu sú naši študenti v tejto oblasti 100 % pripravení,“ krotí mierne prehnaný optimizmus vyučujúci P. Orság a jedným dychom dodáva: „Vplýva na to celý komplex nadväzujúcich predmetov, ktoré musí študent absolvovať v priebehu štúdia. Jedným z nich je práve ten, ktorý mu z hľadiska budúceho uplatnenia v praxi umožní zoznámiť sa s trendmi a digitalizáciou.“

Študenti na VŠB-TUO získavajú náskok v komplexnom návrhu a testovaní elektrických zariadení 

www.eplan-sk.sk