Betón je v súčasnosti jedným z najvyužívanejších materiálov na Zemi a vytvára asi 8 % celosvetových emisií uhlíka. Jeho produkcia však rýchlo rastie, čo môže mať pre našu planétu nepriaznivé environmentálne následky. Tvárou v tvár tejto ekologickej dileme sa niekoľko priemyselných podnikov zameralo na betónovú 3D tlač, aby znížili svoj vplyv tým, že ponúkajú menej škodlivé alternatívy.

Ako spoločnosť Iberdrola expanduje a stavia kilometre elektrického vedenia na distribúciu obnoviteľnej energie, snaží sa vyvinúť ďalšie a lepšie siete na prenos takzvanej zelenej energie. Spoločnosť sa preto obrátila na betónovú 3D tlač, aby navrhla efektívnejšie spôsoby, ktoré sú menej škodlivé pre našu planétu.

Spoločnosť Hyperion Robotics prišla s 3D tlačenými optimalizovanými základovými doskami, ktoré využívajú o 75 % menej konštrukčného betónu ako tradičné stavebné metódy. Okrem nízkej spotreby konštrukčného materiálu sa zachováva rovnaká pevnosť konštrukcie. Pri výrobe základových pilierov sa využívajú robotické ramená na vytláčanie betónu vrstvu po vrstve. Výrobca používa pri výrobe materiály ako popol, zvyšky z ťažby a odpad z demolácií, čím znižuje emisie CO2 a náklady o 90 %.

www.3dnatives.com