Prečo je dôležité o tom hovoriť?

Odvetvie priemyslu zastrešuje 22 % HDP Slovenska. V priemyselných podnikoch pracuje vyše 420-tisíc zamestnancov. Sektor okrem výziev spôsobených pandémiou bojuje s enormným nárastom ceny elektrickej energie, ktorý je nepriamym dôsledkom predaja emisných povoleniek. Ak štát urgentne nezmení výšku finančnej kompenzácie, výrobcom, ktorí patria k najväčším odberateľom elektrickej energie v štáte, hrozí, že neudržia svoju produkciu a pracovné miesta. Ekonomicky sú preto ohrozené stovky slovenských domácností.

Európska únia chce znižovať emisie CO2. Zaviedla preto emisné povolenky, ktoré dostávajú jednotlivé členské štáty a tie ich ďalej predávajú miestnym výrobcom. Keďže elektrárne sú tiež nútené kupovať emisné povolenky, tieto náklady pretavili do ceny energie. Cena elektriny sa tak za ostatné mesiace enormne zvýšila. Zdraženie pocítili nielen domácnosti či služby, ale najmä priemyselníci. Ide predovšetkým o výrobcov z hutníckeho odvetvia, ktorí pracujú so železom, hliníkom či oceľou. Firmy však zvýšené náklady nedokážu preniesť do ceny produktov, pretože ich cena sa určuje na globálnom trhu. Tieto výdavky má preto podľa pravidiel EÚ priemyselníkom kompenzovať štát z výnosu z predaja emisných povoleniek, ktorý sa generuje v Environmentálnom fonde.

„Žiadame štát, aby sa príjmy z predaja emisných povoleniek férovo vracali späť do priemyslu. Práve v tom spočíva ich zmysel. Zabojovať chceme za konkurenčnú schopnosť našich firiem, pracovné miesta Slovákov a v konečnom dôsledku aj za ekologickú výrobu.“
Andrej Lasz, generálny sekretár APZD

Tisíce ľudí môžu prísť o prácu a planéta o ekologických výrobcov

Slovenským výrobcom so špičkovou ekologickou výrobou preto hrozí vytlačenie z trhu, v horšom prípade zánik. Slováci tak môžu prísť o prácu a na globálnom trhu začnú dominovať producenti, ktorí si s ekológiou ťažkú hlavu nerobia. Ujmu by pocítil aj štát. Zánikom dlhoročných výrobcov by straty počítal v stovkách miliónov eur.

Ako môžete podporiť iniciatívu a slovenský priemysel?

Podporné áno slovenskému priemyslu môže vyjadriť ktokoľvek a kedykoľvek priamo na uvedenom odkaze. Stačí vyplniť krátky dotazník či zanechať odkaz. Odborným garantom iniciatívy je INESS.

www.podporslovenskypriemysel.sk