Pri predstave elektrárne sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou vybaví bzučanie obrovských turbín, transformátorov a kilometre káblov a drôtov, ktoré spolupracujú na zabezpečení toho, aby zákazníci dostali elektrickú energiu vtedy, keď ju potrebujú. V modernej dobe si možno dokonca predstaviť rady veterných turbín alebo solárnych panelov, ale len málokto si predstaví rozľahlé siete nezávislých batérií, solárnych panelov a energeticky úsporných budov, ktoré sú spojené a diaľkovo ovládané softvérom a dátovými systémami.

Virtuálne elektrárne v podstate fungujú tak, že spájajú rôzne zdroje energie – solárne, veterné a kombinované systémy na výrobu tepla a elektrickej energie – prostredníctvom centrálneho systému riadenia IT, ktorý by mohol zahŕňať technológiu blockchain. Tento centrálny systém je schopný realizovať prenos dát medzi všetkými elektrárňami, ktoré sú pripojené v sieti. Po vzájomnom prepojení môže centrálny riadiaci systém monitorovať, predpovedať očakávanú spotrebu a odosielať údaje týkajúce sa pripojených zariadení. Tento systém zase umožňuje obchodníkom s energiou využívať živé údaje na lepšie predpovedanie a obchodovanie s obnoviteľnými energiami.

Schopnosť lepšie predpovedať a obchodovať s obnoviteľnou energiou teoreticky spôsobí zníženie spotreby energie spotrebiteľov v čase špičky a poskytne viac obnoviteľnej energie konkrétnym oblastiam v čase, keď to dokážu efektívne využiť. Virtuálne elektrárne majú tiež potenciál znížiť závislosť od konvenčných zdrojov energie a zabrániť narušeniu siete.

Tlačová agentúra Yonhap cituje kórejských úradníkov, ktorí tvrdia, že s novou virtuálnou elektrárňou „sa mesto Busan stane lídrom vo futuristickom obchodovaní s energiami a na trhu platforiem pre virtuálne elektrárne“.