Južná Kórea vybuduje virtuálnu elektráreň využívajúcu blockchain

Virtuálnou elektrárňou bude sieť prepojených energetických zdrojov riadených centrálnym informačným systémom. Podľa správy tlačovej agentúry Yonhap plánuje vláda Južnej Kórey investovať do vytvorenia virtuálnej elektrárne. Projekt, ktorý bude stáť približne 3,5 milióna USD, navrhlo kórejské mesto Busan, kde majú kórejskí predstavitelia v úmysle vybudovať blockchain uzol ako konkurenčný projekt podobného uzlu v meste Zug vo Švajčiarsku. Na projekte sa podieľajú aj Nuri Telecom, Busan National University, Busan City Gas a Korean Industrial Complex Corporation. Podľa dostupných informácií bude nová virtuálna elektráreň založená na technológii blockchain s cieľom uľahčiť prepojenie dát medzi rôznymi zdrojmi energie a určená na prevádzku ako jedna elektráreň využívajúca výkon z viacerých distribuovaných zdrojov energie.
Južná Kórea vybuduje virtuálnu elektráreň využívajúcu blockchain

Pri predstave elektrárne sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou vybaví bzučanie obrovských turbín, transformátorov a kilometre káblov a drôtov, ktoré spolupracujú na zabezpečení toho, aby zákazníci dostali elektrickú energiu vtedy, keď ju potrebujú. V modernej dobe si možno dokonca predstaviť rady veterných turbín alebo solárnych panelov, ale len málokto si predstaví rozľahlé siete nezávislých batérií, solárnych panelov a energeticky úsporných budov, ktoré sú spojené a diaľkovo ovládané softvérom a dátovými systémami.

Virtuálne elektrárne v podstate fungujú tak, že spájajú rôzne zdroje energie – solárne, veterné a kombinované systémy na výrobu tepla a elektrickej energie – prostredníctvom centrálneho systému riadenia IT, ktorý by mohol zahŕňať technológiu blockchain. Tento centrálny systém je schopný realizovať prenos dát medzi všetkými elektrárňami, ktoré sú pripojené v sieti. Po vzájomnom prepojení môže centrálny riadiaci systém monitorovať, predpovedať očakávanú spotrebu a odosielať údaje týkajúce sa pripojených zariadení. Tento systém zase umožňuje obchodníkom s energiou využívať živé údaje na lepšie predpovedanie a obchodovanie s obnoviteľnými energiami.

Schopnosť lepšie predpovedať a obchodovať s obnoviteľnou energiou teoreticky spôsobí zníženie spotreby energie spotrebiteľov v čase špičky a poskytne viac obnoviteľnej energie konkrétnym oblastiam v čase, keď to dokážu efektívne využiť. Virtuálne elektrárne majú tiež potenciál znížiť závislosť od konvenčných zdrojov energie a zabrániť narušeniu siete.

Tlačová agentúra Yonhap cituje kórejských úradníkov, ktorí tvrdia, že s novou virtuálnou elektrárňou „sa mesto Busan stane lídrom vo futuristickom obchodovaní s energiami a na trhu platforiem pre virtuálne elektrárne“.