15. a 16. októbra sa uskutočnil v Žiline deviaty ročník konferencie Výrobný manažment, ktorú organizuje spoločnosť IPA Slovakia s partnermi Technia, Anasoft, B2A, Inseko, SCHUNK, gx solutions, Bartech Slovakia a IBM. Vyše 150 manažérov a expertov diskutovalo o nových trendoch v manažmente výroby, leadershipe, digitalizácii a budovaní excelentnej firmy. Ed Koch, z Competitive Capabilities International hovoril o integrovanom systéme zlepšovania a úlohe senior lídrov, Sebastian Schlund, Fraunhofer Austria Research, ukazoval príklady digitálnych dvojčiat, adaptívnych systémov práce a umelej inteligencie vo výrobe. Radoslav Palacka, zo spoločnosti Nemak prezentoval skúsenosti z Toyota Kata a Marcel Karpinský, z firmy Whirpool Poprad zdieľa skúsenosti z digitalizácie a zvyšovania výkonnosti výroby. Daniela Petríková a Zuzana Callant s dámskym šarmom hovorili o tom, ako budujú kultúru spolupráce vo firme Lear Prešov. Aj zakladateľ spoločnosti MTS Krivá, Juraj Habovštiak, zdôrazňoval slušné prostredie a morálne hodnoty vo firme ako základ jej výkonnosti. K Jurajovi Habovštiakovi sa svojimi témami pridali zakladateľ a majiteľ firmy ICE Industrial Solutions, Tomáš Vránek a generálny riaditeľ firmy KraussMaffei Sučany, Martin Štěpánek, ktorí hovorili o hodnotách firmy, tímovej spolupráci a spolupodnikaní.

Digitálne koncepty vo výrobe prezentovali Jan Sklenář, B2A Zlín a Peter Bilík z firmy Anasoft Bratislava. Radim Bullawa z Dormer Pramet, Jiří Kundrata a Pavel Michalčík z Českej Zbrojovky, Jiří Kovář z Robe Lighting zdieľali praktické skúsenosti zo zvyšovania výkonnosti výroby.

Na konferencii Výrobný manažment zazneli v diskusiách aj tieto názory:

  • Do desať rokov bude nasadených desaťkrát viac robotov ako je dnes a budú chýbať odborníci na ich nasadzovanie a prevádzku.
  • Nové technológie výroby a podnikania nie sú iba podporou zvyšovania výkonnosti, ale šetria prírodu – redukcia spotreby energie a materiálov, recyklácia, redukcia zbytočnej prepravy a emisií a pod.
  • V riadení projektov sa nasadzujú agilné techniky a sprinty.
  • Technológie sú dostupné pre všetkých, konkurenčnú výhodu z nich robia ľudia svojimi schopnosťami a prístupom k práci.
  • Popri tradičných KPI (Key Performance Indicators) rastie význam BPI (Behavioural Performance Indicators), ktoré sú zamerané na ľudí a ich postoje k práci.
  • Zložité veci nefungujú – od tradičných hierarchických štruktúr, ktoré pripomínajú stroje, sa prechádza k sieťam a bublinám, ktoré fungujú ako živé organizmy a firmy vo firme.
  • Firma už neučí a neriadi ľudí, učí sa od nich a necháva sa nimi riadiť.
  • Tradičná funkcia CEO (Chief Executive Officer) sa mení Chief Emotional Officer – šéfa, ktorý vytvára ľuďom podmienky na prácu a buduje vzťahy.
  • Kľúčové sú hodnoty, ktoré ľudia v podniku skutočne žijú – dôvera, čestnosť, flexibilita, profesionalita, spolupráca, otvorenosť.

Tomáš Hajzler hovorí, že do práce ľudia nastupujú s tým, že chcú uspieť. Nechcú nadávať, flákať sa alebo kradnúť. U ľudí, ktorí v práci vydržia, sa však približne do pol roka stane jedna z troch vecí:

  • 20 % spolupracovníkov svoju prácu miluje a venuje sa jej naplno s nasadením.
  • 50 % ľudí „chodí do práce“. Radšej by boli inde. Práca ich, čiastočne alebo úplne, nebaví a nenapĺňa.
  • 30 % pracovníkov svoju prácu „aktívne neznáša“. Nadávajú na ňu, často škodia.

Gary Hamel, hovorí, že slová krása, pravda, láska, služba, múdrosť, spravodlivosť, sloboda a súcit nemajú veľa miesta v podnikovom jazyku. Sú to však morálne príkazy, ktoré prebúdzajú ľudské bytosti k mimoriadnym výkonom.

Zdá sa, že si manažéri slová Tomáša a Garyho uvedomujú a k novým technológiám pridávajú do svojich výrobných závodov aj srdce.

Ján Košturiak
www.ipaslovakia.sk