Hodnotenia vystavovateľov

automatica získala vynikajúcu spätnú väzbu od svojich vystavovateľov. 94 % vystavovateľov udelilo veľtrhu v prieskume inštitútu pre prieskum trhu Gelszus výborné až dobré hodnotenie. Ocenili najmä kvalitu návštevníkov (91 %) a nárast akvizícií nových zákazníkov (85 %).

„Pre nás ako automatizačnú spoločnosť je automatica najdôležitejším veľtrhom už 20 rokov. Tento rok sa opäť zvýšil počet návštevníkov, čo bol pre nás ako vystavovateľov pozitívny indikátor. Mali sme veľa dobrých rozhovorov a príležitostí na udržanie našej siete,“ uviedol Frank Konrad, predseda predstavenstva združenia VDMA Robotics + Automation a generálny riaditeľ HAHN Automation.

Kai Udo Modrich, vedúci oddelenia Inline Inspection & Metrology v ZEISS Industrial Quality Solutions, súhlasí s F. Konradom: „Tohtoročná automatica sa dostala do centra relevantných podujatí zameraných na inteligentné továrne budúcnosti, čím splnila svoje poslanie, že je svetovou výstavou robotiky a automatizácie.“

Marc Segura, prezident ABB Robotics, je ďalším spokojným vystavovateľom: „Robotika a umelá inteligencia sú kľúčové technológie pre úspešné desaťročie transformácie. Vďaka tomu je automatica ako vedúci výstavný a trendový barometer o to dôležitejšia pre spoločnosti, ktoré prispôsobujú svoje výrobné zariadenia budúcnosti, t. j. flexibilné, prepojené a udržateľné.“

Okrem etablovaných kľúčových hráčov sa tento rok na veľtrhu prvýkrát prezentovala aj dcérska spoločnosť Google. Henrike Neulen, Account Executive, vysvetľuje, prečo si spoločnosť Alphabet vybrala veľtrh automatica ako svoju prvú veľtržnú prezentáciu vo svojej histórii: „Naším cieľom je uľahčiť a sprístupniť robotiku poskytovateľom aj používateľom. Preto je automatica tým správnym prostredím na to, aby sme prvýkrát predstavili našu spoločnosť a produkty veľkému medzinárodnému publiku.“

A aby zaznel hlas aj zo strany niektorých vystavovateľov zo Slovenska, ktorí sa tento rok zúčastnili na veľtrhu automatica, oslovila redakcia ATP Journal dvoch z nich – spoločnosť VÚEZ, a. s., ktorá sa na veľtrhu zúčastnila spolu s Ústavom robotiky a kybernetiky (ÚRK) Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, a spoločnosť Photoneo, s. r. o. Na redakčné otázky odpovedali:

  • Ing. Zuzana Kovaríková, PhD., garant výskumno-vývojových projektov, VÚEZ, a. s.
  • Tomáš Michalík, Sales Director Sensors, Photoneo, s. r. o.

Prečo ste sa rozhodli zúčastniť na veľtrhu automatica a aké exponáty/riešenia/témy ste prezentovali?

Z. Kovaríková: Rozhodnutie o spoločnej účasti s ÚRK vzišlo prirodzene zo spoločnej efektívnej spolupráce v projektoch IZVAR a DIROZ, ktoré VÚEZ v partnerstve s ÚRK FEI STU aktuálne realizuje. Na veľtrhu automatica sme prezentovali riešenie robotickej ultrazvukovej diagnostiky v imerzii IDIAG. IDIAG je určený na automatickú nedeštruktívnu vnútornú kontrolu kvality zvarov a materiálov. Súčasťou inštalovanej expozície bol kolaboratívny robot, ultrazvuková sonda, bodové laserové skenery na robotické polohovanie sondy v kvapaline, softvér na zobrazovanie nameraných údajov v reálnom čase a webový portál na prehliadanie point cloudov z uskutočnených meraní. V stánku bol umiestnený aj exponát na meranie geometrie zvarovej medzery 2D laserovým snímačom vrátane ukážky vyhodnocovacieho softvéru. Na dvoch monitoroch boli návštevníkom premietané videá robotických pracovísk IZVAR a IDIAG z výskumno-vývojového centra v Tlmačoch. Prezentovaný exponát preukazoval funkčnosť v spojení s robotom od firmy FANUC. Niekoľko fajnšmekrov si zo stánku odnieslo aj vedeckú publikáciu o inteligentnom robotizovanom zváraní (dostupná v angličtine po naskenovaní QR kódu na konci článku).

T. Michalík: Pre Photoneo bola účasť na veľtrhu automatica jasnou voľbou, keďže ide o jednu z najvýznamnejších výstav zameraných na automatizáciu a robotické riešenia. Toto podujatie vnímame nielen ako fascinujúcu prezentáciu najmodernejších technológií a inovatívnych prístupov k automatizácii, ale aj ako skvelú možnosť stretnúť sa s našimi partnermi a diskutovať s návštevníkmi o ich projektoch a možnostiach, ako zefektívniť a zlepšiť ich procesy. Na veľtrhu sme prezentovali naše najnovšie produkty a riešenia, napríklad farebnú 3D kameru MotionCam-3D Color, ktorá ako jediná na svete poskytuje vysokokvalitné 3D dáta aj pri skenovaní v pohybe. Návštevníkom sme tiež ukázali plne automatizované vytváranie 3D modelov pomocou kamery a nášho špeciálneho meshovacieho softvéru. Veľký záujem vzbudili tiež naše riešenia na automatizované odoberanie predmetov: Locator Studio na odoberanie úplne alebo čiastočne orientovaných dielcov v prostredí bez rizika kolízie, Bin Picking Studio na odoberanie náhodne rozhádzaných dielcov z kontajnera pomocou pokročilého plánovania trasy robota a depaletizačný systém na odoberanie škatúľ z paliet.

Ako by ste zhodnotili vašu účasť z hľadiska počtu/zamerania/kvality návštevníkov?

Z. Kovaríková: Z hľadiska počtu a kvality návštevníkov výstavu hodnotíme veľmi pozitívne. O náš spoločný stánok bol veľký záujem. Skonštatovali sme, že bolo rozumným rozhodnutím zobrať so sebou ukážku robotickej ultrazvukovej diagnostiky, ktorej súčasťou je nádrž s vodou a robotické polohovanie sondy v kvapaline. Ľudí spojenie robot – voda zaujalo a motivovalo k otázkam. Od prvotného záujmu tak už nebolo ďaleko k úvahám o využití ponúkaného robotického systému v prevádzkach budúcich zákazníkov a tiež k odborným diskusiám o princípe merania. Kto sa zaujíma o princíp merania jednou metódou, tomu sú už väčšinou blízke aj iné metódy. Aj preto tieto diskusie pokračovali ukážkou 2D laserového merania a nami vyvinutého softvéru na vyhodnotenie geometrie profilu. Diskutované boli aj možnosti využitia robotického laserového merania na automatizovanú kontrolu kvality vo výrobných podnikoch. Návštevníkom sme formou videoprezentácie ukázali aj implementáciu laserového meracieho systému na automatizované robotické polohovanie spájaných súčastí. Kvalita návštevníkov bola pomerne vysoká z pohľadu odbornosti aj z pohľadu vizionárstva a určovania stratégie tvorby a implementácie inovácií. Diskutovali sme s investormi, novinármi, riaditeľmi podnikov, obchodníkmi, personalistami, výskumníkmi a vývojármi, inžiniermi, so študentmi, ale napríklad aj so zvedavými deťmi.

T. Michalík: Tohtoročný veľtrh automatica vnímame ako obrovský úspech. Počas celých štyroch dní náš stánok doslova praskal vo švíkoch. Sme nesmierne vďační za také obrovské množstvo návštevníkov z najrôznejších odvetví a ich úprimný záujem o naše technológie.

O čo bol v stánku najväčší záujem a o čom boli rozhovory s návštevníkmi?

Z. Kovaríková: Záujem bol o všetky uvedené témy približne rovnaký. Prekvapujúce pre nás bolo to, že sa návštevníci zaujímali aj nad rámec vystavovaných exponátov, napr. o zahraničnú spoluprácu v nukleárnej oblasti, ktorá je vo VÚEZ už dlhé roky úspešne zavedená a máme v nej teda aj dostatok referencií. Na výstave sa otvorila aj otázka spolupráce v oblasti, v ktorej zatiaľ nemáme referenciu, a tou je letectvo. Je možné, že v spojení s novými partnermi sa nám podarí preniknúť aj do tohto segmentu. Výnimkou počas výstavy neboli ani rozhovory o výskumno-vývojových partnerstvách pri riešení nových tém. Myslím si, že na podujatí sme ukázali našu kompetentnosť nielen v komerčnej, ale aj vo výskumno-vývojovej sfére. Do stánku za nami prišli diskutovať odborníci aj z oblasti mobilnej robotiky a implementácie dronov v defektoskopii.

T. Michalík: Najväčší záujem vzbudzovala naša bunka s robotom ABB, kde sme jedným veľkým demom ukázali vyberanie dielcov z koša a v ďalšom kroku sme sa snažili inšpirovať systémových integrátorov a robotických distribútorov, že presné výrobné procesy vykonávané robotmi sa môžu diať aj v pohybe. Čiže manipulácia s dielcami na pohybujúcom sa dopravníkovom páse alebo dynamické zakladanie dielcov naznačujú možnosti produkcie bez nutnosti zastavovania, čím sa dá dosiahnuť jej zvýšený výkon pri zachovanej kvalite. Rovnako naša MotionCam-3D patrí už tradične k čerešničke na torte svojou unikátnou schopnosťou reprodukovať scénu v 3D, vo farbe a v pohybe. Tak približujeme možnosti strojového spracovania obrazu inštalovanom na robote na ľudské videnie.

Podarilo sa vám na veľtrhu dohodnúť novú spoluprácu/projekty alebo aspoň námety?

Z. Kovaríková: Na veľtrhu sa podarilo otvoriť diskusie vedúce k dohodám a objavili sa aj námety na nové projekty. Personálne obsadenie partnerského stánku VÚEZ-ÚRK FEI STU umožňovalo internú diskusiu aj o stratégii výberu partnerov už počas výstavy, priamo na mieste a samozrejme aj pri spoločných pracovných posedeniach vo večerných hodinách.

T. Michalík: Zo stoviek návštevníkov v našom stánku máme desiatky veľmi zaujímavých obchodných príležitostí, keďže na veľtrh automatica prichádzajú odborníci z nášho odvetvia. Stretli sme našich existujúcich partnerov a zákazníkov, ale zároveň sa nám podarilo nadviazať nové kontakty, či už priamo u nás v stánku, návštevou iných stánkov, alebo na našom partnerskom podujatí po skončení tretieho dňa výstavy, keď sme sa neformálne stretli s návštevníkmi veľtrhu a v uvoľnenej atmosfére sme preberali možnosti spolupráce. Náš biznis je vo veľkej miere o dobrých partnerských vzťahoch.

Aké nové skúsenosti/poznatky ste si z veľtrhu priniesli, čo bolo pre vás na veľtrhu najviac inšpirujúce?

Z. Kovaríková: Nová skúsenosť pre nás bola prezentácia na výstave, keďže naša marketingová stratégia je zameraná viac na aktívne hľadanie príležitostí ako na prezentáciu ponuky portfólia na veľtrhoch. A práve z tejto oblasti si odnášame aj najviac poznatkov. Inšpiratívny bol pre nás záujem investorov o prezentované produkty. Zameranie na výskum/vývoj v téme robotiky, kybernetiky a IT bolo pre VÚEZ správnou voľbou. Umožnilo rozvoj aj našej spoločnosti v zmysle konceptu Priemyslu 4.0. Veľmi zaujímavé boli mobilné robotické systémy, keďže sú súčasťou budúcnosti robotiky aj vo VÚEZ. Každého z tímu inšpirovalo niečo iné. Mňa napríklad zaujal robotický pes a aréna s mobilnými robotickými vozíkmi. Inšpiratívne a príjemné boli aj prijatia v stánkoch našich krajanov vo firmách Photoneo a Schunk, s ktorými sme už mali možnosť spolupracovať, a tiež vo firmách Spinea a eRobot, kde sme diskutovali o možnostiach budúcej spolupráce. Osobne ma tešilo, že v rámci svojho zamerania sa navzájom dopĺňame a sme kompetentní byť partnermi na Slovensku aj v zahraničí.

T. Michalík: Videli sme, že téma Vision-guided robotics, čiže navigovanie robotov pomocou strojového videnia, rastie a firmy sú oveľa otvorenejšie investovať do inovatívnych technológií. Oblasť logistiky zažíva zvýšený dopyt po automatizácii v dôsledku nárastu e-commerce, preto považujeme naše rozhodnutie sústrediť sa na vývoj riešení pre depaletizáciu za správne a už v súčasnosti máme rozpracovaných viacero projektov zameraných na manipuláciu so škatuľami alebo s celými vrstvami na palete.

Veľká spokojnosť medzi návštevníkmi

V prvej desiatke návštevníckych krajín po Nemecku boli Rakúsko, Taliansko, Švajčiarsko, Česká republika, Južná Kórea, Čína, Poľsko, Holandsko, Slovinsko a USA. Podiel zahraničných návštevníkov bol 33 %.

automatica 2023 potešila svojich návštevníkov. 98 % opýtaných ohodnotilo veľtrh výborne až dobre. Okrem toho 97 % návštevníkov ocenilo prítomnosť lídrov na trhu a 95 % potvrdilo vedúcu úlohu automatica. 65 % návštevníkov je optimistických, pokiaľ ide o budúcnosť a očakávajú, že význam veľtrhu automatica bude ešte rásť.

Trendové témy zdôrazňujú inovatívnu silu veľtrhu automatica

Zatiaľ čo roboty boli v minulosti často považované za zabijakov práce, teraz sa stali majákom nádeje v boji proti nedostatku zručností, ktorý postihuje takmer všetky sektory. Robot na pečenie prezentovaný v stánku FANUC je toho skvelým príkladom: zautomatizuje monotónne pracovné kroky v priemyselných pekárňach a supermarketoch. Vedúci marketingu Nils Terstegen považuje podujatie v Mníchove za povinnú účasť: „automatica je pre nás najdôležitejším veľtrhom robotiky na európskej aj globálnej úrovni.“

Automatizácia je tiež dôležitou pákou na zníženie emisií CO2 vo výrobe. Montážna a manipulačná technika má v tomto kontexte rôzne prístupy k recyklácii a obehovému hospodárstvu. Ďalšou dominantnou témou počas štyroch veľtržných dní bola umelá inteligencia. Je to spôsobené najmä veľkou rýchlosťou vývoja v tejto oblasti, ktorá otvára novú éru automatizácie.

Podporný program stanovuje nové štandardy

Okrem výstavnej plochy rozloženej do šiestich hál mali návštevníci opäť možnosť rozšíriť si svoje vedomosti v rámci tohtoročného rozsiahleho sprievodného programu s fórami a špeciálnymi prehliadkami. Medzi najvýznamnejšie patrili subvýstavy Service Robot City a Mobile Robots in Production.

„Mobilná robotika spustí v najbližších rokoch veľké zmeny vo výrobe a intralogistike. Mesh-up na tohtoročnej automatice bola pôsobivou ukážkou toho, ako by mohla vyzerať interoperabilná výrobná logistika budúcnosti zahŕňajúca autonómne mobilné roboty od rôznych výrobcov, spolupracujúce vďaka uplatneniu spoločnej normy VDA 5050 a štandardizovaným riadiacim staniciam,“ uviedol Klaus Kluger, člen organizačného tímu špeciálnej výstavy Mobile Robots in Production.

Thomas Hähn, generálny riaditeľ United Robotics Group, vidí v špeciálnej výstave Service Robot City veľký potenciál: „Potešilo nás, že na tohtoročnej automatice bolo zastúpených viac spoločností a start-upov zaoberajúcich sa servisnou robotikou v porovnaní s minulými podujatiami. Intenzívnejšia spolupráca medzi start-upmi a dobre etablovanými spoločnosťami má potenciál urýchliť budúci vývoj.“

munich_i Hightech Summit – Think Tank umelej inteligencie

High-tech platforma munich_i je popredným formátom pre robotiku a umelú inteligenciu, ktorý bol súčasťou podujatia automatica už tretíkrát. Mníchovský inštitút robotiky a strojovej inteligencie (MIRMI) na Technickej univerzite v Mníchove aj tento rok poskytol orientáciu v oblasti umelej inteligencie a robotiky a súčasne zasadil súvisiaci vývoj do kontextu etiky a spoločenskej zodpovednosti. munich_i zahŕňa Hightech Summit, špeciálnu show robotiky a AI AI.Society a hybridnú robotickú súťaž Robothon®.

Ďalší ročník veľtrhu automatica sa bude konať od 24. do 27. júna 2025. Podrobnejšie informácie nájdete na www.automatica.de.

Vedecká publikácia o inteligentnom robotizovanom zváraní.