Automation Fair sa začal v utorok 14. novembra sériou prednášok v podaní vedúcich predstaviteľov spoločnosti. Už v prvom momente zaujala veľkosť celého podujatia, kde aj tieto prednášky boli poňaté veľkolepo, tak ako to poznáme z televízií spoza oceánu. Prvým vystupujúcim bol Blake Moret, prezident a CEO Rockwell Automation. Okrem prezentovaných výsledkov spoločnosti za minulý rok zazneli aj zaujímavosti zo zákulisia. Spoločnosť Rockwell Automation napríklad získala ocenenie Catalyst Award za zamestnávanie talentovaných žien alebo intenzívnu pomoc v Houstone pri obnove bežného života po hurikáne Harvey. Z odborného hľadiska zaujalo hlavne upriamenie pozornosti na výzvu v podobe IoT a IIoT riešení, ktoré prinesú vyššiu produktivitu a bezpečnosť ľudí vo výrobe.

Druhým vystupujúcim bol Frank Kulaszewicz, senior viceprezident Rockwell Automation, ktorý očakáva zmeny vo výrobe najmä vďaka väčšej prepojenosti výroby a výrobných procesov ako takých. Dnes sa už takmer dá hovoriť o prepojenosti všetkého, tzv. everything connected. Tento koncept dnes privádza výrobné spoločnosti pred potrebu digitálnej transformácie. Tá môže mať podobu digitálneho návrhu alebo digitálnej prevádzky. Obe súhrnne pokrýva tzv. digitálne dvojča. A práve na tieto riešenia pripravila spoločnosť Rockwell Automation produkt Rockwell Software Studio 5000. Riešenie digitalizácie sa však nemôže skončiť samotnou digitalizáciou, ale musí pokračovať analýzou. V rámci tejto prednášky tak boli v skratke predstavené dva nástroje na potrebnú analýzu vo výrobe. Prvým je nástroj Factory Talk TeamOne, ktorý je určený pre pracovníkov vo výrobe. Aktuálne má v tomto systéme Rockwell Automation zapojených vyše 200-tisíc zariadení. Druhým nástrojom je Factory Talk Analytics for Devices, ktorý je primárne určený na analýzu problémov samotných zariadení. Aktuálne je v ňom zapojených 25-tisíc zariadení a bolo rozpoznaných už vyše 16-tisíc problémov, ktorých optimalizácia vedie k vyššej produktivite, efektivite a pod.

Tretím vystupujúcim bol Andrew Ellis, manažér Rockwell Automation, ktorý nadviazal na predchádzajúcu prednášku predstavením Project Scio, ktorý má za úlohu integrovať všetky riešenia pre problematiku IoT. Project Scio sa vyznačuje tromi prístupmi k získaným dátam z výroby: 1. prístup k dátam (data ingress), 2. vizualizácia údajov (data visualization) a 3. inštrumentácia dát (data orchestration). Project Scio sa oproti konkurenčným riešeniam vyznačuje predovšetkým jednoduchosťou používania. Tá bola demonštrovaná na príklade výroby čokoládových koláčikov a optimalizácie spotreby energie z hľadiska samotných strojov. V ďalšej časti bol Project Scio predstavený ako prediktívny a preskriptívny nástroj na optimalizáciu výkonu veterných turbín.

Štvrtá prednáška v podaní Gavina Rennicka, prezidenta spoločnosti Schumberger, sa niesla predovšetkým v znamení čísel a dôkazov, ako zasahujú digitálne technológie do výroby. Aktuálne sa hovorí o ôsmich miliardách spojených zariadení, do 10 rokov je predpoklad 10 biliónov spojených zariadení. Zaujímavou bola myšlienka vytvorenia akéhosi ekosystému digitálnych technológií, na ktorom spolupracovali s univerzitami MIT alebo Cambridge a bolo vytvorených vyše 18 vývojových centier, napríklad v Osle alebo v Houstone. V rámci tohto ekosystému sa vytvárali štúdie realizovateľnosti, pričom niektoré zlyhali. To všetko vytvorilo akúsi znalostnú databázu, ktorá zefektívnila procesy digitalizácie. Najväčším poznatkom z tejto prednášky bolo uvedomenie si flexibility hľadania riešení v USA. Táto krajina je jednoducho taká dynamická, že to dáva predpoklad vytvárania inovatívnych riešení. Zatiaľ čo v EÚ o tom len hovoríme, vymýšľame zákony a postupy.

Veľmi zaujímavým vystúpením bola prednáška Chrisa Laydena, viceprezidenta Manpower Group. Prednáška niesla názov Kríza dostupnosti pracovnej sily. Zdá sa, že vysoká produktivita a nové technológie prinášajú zvýšené nároky na kvalitu, ale aj kvantitu pracovnej sily. Tento trend je globálny a netýka sa len EÚ. Ch. Layden to dokonca nazval globálna vojna pre talent. Dominantným javom v USA je neschopnosť zamestnávateľov nájsť pracovníkov na ponúkané pozície. Jednou z najťažšie obsadzovaných pozícií je pozícia inžiniera – technika. Z analýzy pracovného trhu vyplýva, že sa zvyšuje podiel lepšie vzdelaných pracovníkov. Zaujímavosťou sú aj štatistiky, ktoré ukazujú, že obsadiť pracovnú pozíciu technika trvá 70 – 120 dní, pričom v roku 2025 budú v USA dva milióny týchto miest neobsadené. Zhoršenie sa predpokladá aj z hľadiska pracovníkov vo výrobe. Najbližších osem rokov ubudne 21 % týchto pracovníkov pre dosiahnutie dôchodkového veku, 24 % má viac ako 55 rokov. A zároveň 75 % zamestnávateľov tvrdí, že zamestnanci budú musieť získať nové zručnosti v najbližších dvoch rokoch, ale nevedia ich definovať. Podobné problémy badať aj v Európe.

Plynule na túto problematiku nadviazala moderovaná diskusia so štyrmi absolventmi AAM (Academy of Advanced Manufacturing). Táto akadémia predstavuje intenzívny šesťmesačný kurz vytvorený spoločnosťou Rockwell Automation. Absolventi sa zúčastnili na kurzoch automatizácie, regulácie, riadenia pohonov, senzoriky a pod. Kurz bol organizovaný najskôr v podobe prezentácií, kde bola predstavená teória. Tieto prezentácie boli veľmi intenzívne, konali sa každý deň. Neskôr študenti prechádzali na laboratórne experimenty, kde absolvovali predovšetkým scenáre typu zákazník zmenil systém alebo zákazník má takéto požiadavky na riadenie tohto systému. Dôležitým aspektom vyučovania bol prístup učiteľov. Tí deklarovali, že spravia všetko pre to, aby študenti uspeli. Aký rozdiel oproti Slovensku, však? U nás je za neúspech našich študentov vinný najskôr žiak, potom rodičia, systém, ministerstvo, ale nikdy nie učiteľ. Je zrejmé, že tento americký systém funguje. Absolventi, bývalí americkí vojnoví veteráni, získali nové schopnosti a zručnosti, ktoré im umožnili kvalitne sa uplatniť na trhu práce. Mnohí z nich teraz pracujú ako technickí inžinieri na rôznych pozíciách, boli uvedené napríklad firmy zaoberajúce sa výrobou papiera alebo iné strojárske firmy. Určite by stálo za to, aby si na Slovensku sadli kompetentní zamestnávatelia s predstaviteľmi univerzít, vysokých a stredných škôl a definovali, čo zamestnávatelia od svojich zamestnancov potrebujú a vyžadujú. Ak takéto stretnutie nemožno zorganizovať na globálnej úrovni, určite ho treba organizovať aspoň na lokálnej úrovni, v jednotlivých študijných programoch.

Na záver tejto časti Automation Fair vystúpil John McDermott, ktorý zdôraznil, čo všetko bude možné na veľtrhu navštíviť – 19 laboratórií, viac ako 140 expozícií, deväť diskusných fór a viac ako 90 technických rokovaní. To však nebolo všetko, v rámci úvodného dňa mali novinári možnosť porozprávať sa s vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti Rockwell Automation. Naša redakcia sa stretla s Frankom Kulaszewiczom a porozprávali sme sa na tému Vytváranie vášho digitálneho vlákna počas celého životného cyklu a s Arvindom Raom v rozhovore na tému Spolupráca a vyvíjanie v IIoT svete. Obsah týchto rozhovorov aj reportáž zo samotného veľtrhu prinesieme v ďalších číslach.

doc. Ing. František Duchoň, PhD.
člen Redakčnej rady ATP Journal