V rámci dvoch dní (15. – 16. november) bolo možné vidieť zhruba 150 výstavných miest zameraných na niektorú z tém automatizácie. Prím hral predovšetkým americký priemysel, t. j. ropný, energetický, potravinársky, banícky aj automobilový. V rámci programu sa konalo aj niekoľko desiatok technických sekcií a odborných fór, dokonca bola možnosť vyskúšať si niektoré technológie v rámci organizovaných laboratórií. Všetko bolo zorganizované na vysokej úrovni, návštevník mal naozaj postarané o bohatý program.

Novinári mali možnosť absolvovať niekoľko kôl po výstavisku s profesionálmi z RA, čím odbornosť prezentovaných tém získala na atraktivite. Jednou z týchto aktivít bol aj akýsi pomyselný výlet do minulosti, kde bolo možné dozvedieť sa históriu spoločnosti a jej postupne narastajúce aktivity. Ďalšie okruhy už boli odbornejšie a sústreďovali sa predovšetkým na procesnú automatizáciu, IoT riešenia a všade zasahujúcu digitalizáciu. Na každom rohu boli prezentované predovšetkým novinky od RA – FactoryTalk Analytics a Project Scio.

Súčasťou FactoryTalk Analaytics nie je len analýza výkonu a vlastností strojov, ale aj časť určená pre ľudských pracovníkov – FactoryTalk TeamONE. Okrem nástrojov prediktívnej údržby a plánovania servisných zásahov vo výrobe boli predstavené aj možnosti starostlivosti o zdravie samotných ľudských pracovníkov práve pomocou tejto aplikácie. Jednoducho aj ľudský pracovník je spojený so všetkým a analyzovaný v širokej škále vlastností. Dominantnou vlastnosťou tejto aplikácie je teda prepojenie ľudí a strojov tak, aby dosahovali optimálne vlastnosti výroby. To všetko bolo predstavené hneď v niekoľkých stánkoch.

Inou zaujímavou inováciou bolo predstavenie možností využitia virtuálnej a rozšírenej reality vo výrobe. Jedným z prezentovaných pracovísk bola baliaca linka. Hlavnou časťou riešenia bol práve produkt samotnej linky, pričom zákazníkovi možno ukázať, ako bude linka vyzerať, a vykonať na nej prvotné analýzy (napr. bezpečnosť, produktivita). Škoda len, že pri tomto pracovisku nebolo možné zistiť viac o technických detailoch, napríklad ako je určená poloha človeka prezerajúceho si virtuálny model v samotnom modeli. V každom prípade riešenie už teraz naznačilo mnoho výhod oproti bežnému prezeraniu si virtuálnych modelov na monitoroch počítačov.

Z pohľadu nastupujúcej digitalizácie priemyslu boli predstavené predovšetkým cloudové a IoT riešenia. Rockwell Automation poskytuje v tejto sfére aj možnosť otestovať bezpečnosť na zákazníkovom cloude alebo údržbu siete u zákazníka. To môže byť výhodou pre zákazníkov, ktorí už pracujú na existujúcej infraštruktúre a hľadajú ďalšie inovácie. Ak RA použije vlastné riešenia, tak garantujú reakciu svojich cloudov do 10 minút, inak berú zodpovednosť za spôsobené škody. V rámci týchto riešení RA pracuje aj na vytvorení knižnice správania zariadení. To umožní poskytnúť zákazníkom služby v rámci prediktívnej alebo aj preskriptívnej diagnózy. Takže zákazník, ktorý nie je v tejto problematike zbehlý a uvedomuje si nutnosť takýchto inovácií, môže si takúto službu od RA kúpiť.

Z pohľadu východoeurópskeho priestoru boli nemenej zaujímavé aj prezentácie jednotlivých univerzít, ktoré spolupracujú s RA. Univerzity tu mali zastúpenie len v podobe malých stánkov, v ktorých sa prezentovalo štúdium. Nemali teda stánky s rôznymi zariadeniami, ako je to bežné u nás. Keďže je tam zapojenie univerzít do spolupráce so súkromnými spoločnosťami bežné, nepotrebujú to prezentovať. Avšak aj v školstve za oceánom vznikajú problémy. Súkromné firmy nemajú dostatok nových technicky vzdelaných pracovníkov. Tento problém je aj u nás. Napriek tomu tam navrhujú úplne iné riešenie ako u nás. Záujem o techniku sa snažia vzbudiť v ľuďoch už v mladom veku, konkrétne od šiestich rokov. K takýmto organizovaným aktivitám výrazne prispieva aj RA. Príkladom sú robotické súťaže na stredných školách, ku ktorým RA dodá materiál, ceny a umožní aj tréning. Na vysokých školách to potom pokračuje diplomovými prácami, ktoré sú skôr v štýle škola hrou ako vo forme konkrétnych riešení pre prax. Aký to rozdiel oproti nášmu duálnemu vzdelávaniu, národným stratégiám, programom a pod. V USA sa človek už v mladom veku oboznámi s technológiami; veď aj dobrý futbalista začína s prvými tréningami od šiestich rokov. V USA neoddelia učiteľa od nových technológií, technológie prichádzajú na školy od súkromných spoločností, nie naopak. Vedia, že už teraz si musia zabezpečiť novú generáciu ľudí pripravených na život s týmito technológiami. Možno by sme si od nich mali brať príklad a talentovaných technikov vychovávať už od mladého veku. A zároveň sa pokúsiť dostať nové technológie už na základné a stredné školy tak, aby sa mohol dovzdelávať aj samotný učiteľ. Tak môžeme dosiahnuť pokrok v technickom vzdelaní aj na vysokých školách, pretože výstup z vysokých škôl je už len dôsledok, a nie príčina.

Automation Fair Event sa niesol v priateľskom duchu, príjemnej atmosfére a v znamení nových technológií. Tie umožnia masívnu digitalizáciu výroby, jej následnú optimalizáciu, prediktívnu analýzu, jednoducho svet bez človeka. Novodobí odborníci však nebudú vylúčení z tohto prostredia, budú akousi sivou eminenciou v pozadí. To však vyžaduje zvládnuť kopu nových technológií a pripraviť budúce generácie na takúto budúcnosť. Aj toto všetko ukázala táto výstava. Sme pripravení?

doc. Ing. František Duchoň, PhD.
člen redakčnej rady ATP Journal