„Sme radi, že Slovensko vďaka svojej centralizovanej polohe a hlavne orientácii na automobilový priemysel dokázalo prilákať tak veľký počet účastníkov. Už prvý ročník nášho podujatia je dôkazom, že automobilový priemysel má stále potenciál na rozvoj a je otvorený novým obchodným príležitostiam. Trh dodávateľov v automobilovom priemysle v strednej Európe je pomerne vysoko koncentrovaný a dlhodobo vykazuje rastúcu tendenciu,“ povedal za organizátorov Róbert Šimončič, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu.

Veľký záujem o toto podujatie, nielen z okolitých krajín, ale aj od firiem z celej Európy, potvrdilo 385 účastníkov z 12 rôznych krajín. CEE Automotive Supply Chain im poskytlo okrem možností na stretnutia a networking aj dohodnúť si priamo na podujatí obchodné rokovanie s inými účastníkmi. Organizátori na svojej webovej stránke tak umožnili vopred naplánovať 669 B2B stretnutí, ktoré sa konali v druhý deň podujatia. Najväčší záujem o obchodné stretnutie zaznamenali zástupcovia piatich automobilových výrobcov a ich priami dodávatelia. „Je ťažké sa presadiť do tak saturovaného dodávateľského reťazca akým je automobilový. Momentálne vidím priestor pre menšie spoločnosti, ktoré však musia spĺňať prísne kritéria kvality a podmienku inovatívnosti. Aktuálnym trendom je elektromobilita a dodávatelia, ktorí svoj vývoj a technológie prispôsobujú novým požiadavkám, majú stále možnosť preraziť,“ povedal Juraj Sinay zo Zväzu automobilového priemyslu.

O nových trendoch, požiadavkách a svojich skúsenostiach z praxe prednášalo v prvý deň konferencie 10 profesionálov z odvetvia. Medzi najzaujímavejšie patrili prednášky zástupcov spoločností Volkswagen Slovakia, Kia Motors Slovakia a PSA Group, ktorí hovorili o budovaní vzťahov s dodávateľmi, nákupných stratégiách a nevyhnutných podmienkach pre dlhodobú spoluprácu. Michal Lábaj z Kia Motors sa vyjadril: „Kritickým faktorom je trh s ľuďmi a schopnosť firiem ich prilákať alebo nahradiť technológiami a vôbec schopnosť a ochota firiem aplikovať nové technológie do výrobných procesov. Tu vidno rozdiely medzi firmami, ktoré boli schopné, alebo videli ďalej do budúcnosti a pripravovali sa na to. To je pre nás ukazovateľ úrovne dodávateľskej firmy a takisto jeho schopnosti udržať sa v silnom konkurenčnom prostredí vpredu. Tým je takýto partner žiadaný a dôveryhodný pre každého zákazníka.“

Svoj názor pre ATP Journal prezentoval aj Marek Mašláni, vedúci organizačnej zložky spoločnosti B+R automatizace, spol, s r. o., ktorý potvrdil, že účasť na konferencii bola pre neho určite prínosom. „Z prednášok ma zaujala úvodná panelová diskusia, kde som mal šancu konfrontovať moje vnímanie súčasného stavu v automotive s aktuálnym stavom a cieľmi prezentovanými predstaviteľmi šiestich organizátorov. V ďalšej časti to bola hlavne prednáška spoločnosti MANZ, J. Knie o výrobných a montážnych technológiách pre e-mobilitu. Jednoznačne veľkým pozitívom bola spoločenská stránka, kontakt a networking s účastníkmi konferencie, ktorá druhý deň vyústila do množstva zaujímavých B2B rozhovorov s reálnym výstupom pre ďalšie kroky v našej práci. Usporiadať takúto spoločnú automotive konferenciu je určite jeden z dôležitých krokov v kooperácii automobiliek a ich subdodávateľov aj s ohľadom na ich budúce požiadavky a možnosti,“ konštatoval M. Mašláni.

A prinášame aj názory ďalších účastníkov:

Denisa Brighton, riaditeľka Britskej obchodnej komory na Slovensku: „Bolo to skvelé podujatie. Všetci kľúčoví hráči v automobilovom priemysle a pridružených priemysloch sa stretli pod jednou strechou a mali možnosť dialógu, zdieľať spoločné témy a nachádzať riešenia problémov.“

Kyuchul Choi, riaditeľ, Kórejská agentúra na podporu obchodu a investícií Bratislava (KOTRA): „Automobilový priemysel prechádza veľkou zmenou z tradičných spaľovacích motorov na elektromotory, autonómne automobily, robotické vozidlá a podobne. Znamená to, že menší dodávatelia sa stávajú dôležitejšími ako doposiaľ. Na tomto podujatí sa prezentujú výrobcovia a veľkí dodávatelia TIER 1 a 2, ktorí sa navzájom poznajú a poznajú a aj napĺňajú nové požiadavky zákazníkov. Chcem zdôrazniť, že komunikácia medzi OEM a TIER 1 a TIER 2 by mala posunúť z vertikálne do horizontálnej roviny. To znamená, že dodávateľ už nie je len dodávateľom, ale mal by byť viac partnerom ako dodávateľom.“

Viac informácií možno nájsť na nižšie uvedenej stránke.

www.casc.sk