Jednou z najväčších výziev, ktorej v súčasnosti výrobcovia automobilov musia čeliť, je nepochybne riadenie dodávateľských vzťahov. Výrobcovia a veľkí dodávatelia na vyšších úrovniach dodávateľského reťazca využívajú typicky odolné systémy ERP, dodávatelia na nižších stupňoch reťazca väčšinou menej sofistikované systémy či dokonca kancelárske aplikácie. Heterogénnosť a (ne)prepojenosť IT prostredí a nedostatočná dostupnosť a vizualizácia relevantných informácií medzi jednotlivými účastníkmi dodávateľského reťazca sú hlavné technické problémy, na ktoré treba reagovať.

Ako jedno z možných riešení sa javí využitie inovatívnej technológie blockchain, ktorá prináša možnosti spoločne využívaného registra transakcií, zabezpečenie dôvery bez potreby centrálnej autority, princíp distribuovaného konsenzu, presnú časovú značku a v neposlednom rade je schopná zabezpečiť dostupnosť, škálovateľnosť, nezvratnosť a spätnú overiteľnosť transakcií prostredníctvom najmodernejších kryptografických algoritmov. Na konkrétnom koncepte využitia technológie blockchain v riadení dodávateľského reťazca v automobilovom priemysle spoločne pracujú spoločnosti EY, jedna z najvýznamnejších globálnych poradenských spoločností na svete, a Equidato, technologická spoločnosť vyvíjajúca pokročilú platformu SophiaTX Blockchain zameranú na integráciu technológie blockchain s podnikovými systémami typu ERP. Spoločnosti predstavili svoj koncept aj na konferencii NEWMATEC 2018, ktorá sa uskutočnila v dňoch 13. a 14. marca 2018 v hoteli Partizán na Táloch.

„Slovensko je významnou krajinou v produkcii automobilov. Je domovom kľúčových výrobných miest prevádzkovaných spoločnosťami Volkswagen, Kia Motors a PSA Peugeot Citroën, ku ktorým pribudne Jaguar Land Rover v druhej polovici roka 2018. Konferencia NEWMATEC 2018 ponúka výbornú príležitosť na predstavenie nášho inovatívneho konceptu, keďže ide o rešpektované znalostné fórum zamerané na nové materiály, technológie a inovácie určujúce trendy v automobilovom priemysle. Prihliadajúc na skutočnosť, že na konferencii sa zúčastnili zástupcovia výrobcov automobilov a širokej palety dodávateľov automobilových súčiastok, nemohli sme na demonštrovanie našej vízie vybrať lepšie podujatie,“ vysvetľuje Jaroslav Kačina, generálny riaditeľ spoločnosti Equidato.

Hlavnou pridanou hodnotou spoločného projektu EY a Equidato je transparentnosť v riadení dodávateľského reťazca, ktorá do celkového procesu vnáša viac efektívnosti a nezanedbateľný potenciál úspory nákladov. Riešenie sa sústredí na objednávateľsko-dodávateľský cyklus automobilových súčiastok, umožňujúci „viditeľnosť“ relevantných informácií pre všetky zapojené subjekty (výrobcov automobilov a dodávateľov všetkých úrovní) s cieľom zlepšiť ich individuálne, ale aj spoločné rozhodovanie. Od budúceho riešenia sa očakáva zníženie nadbytočných nákladov spojených s oneskoreniami, vynechaním, nepresnosťami, nezrovnalosťami či presúvaním problému na partnera z inej úrovne dodávateľského reťazca. Výsledkom by tak malo byť zníženie ceny konečného produktu a zvýšenie konkurencieschopnosti na trhu.

Okrem toho budúce riešenie ponúkne ďalšie výhody, ako je prístup všetkých subjektov k aktuálnym a spoľahlivým údajom o udalostiach v dodávateľskom reťazci, harmonizácia údajov z rôznych systémov ERP, adresnejšie nastavovanie výrobných plánov zo strany tovární OEM, lepšia overiteľnosť toku tovarov so zreteľom na princíp just in time, optimalizácia stavu zásob a v neposlednom rade aj zlepšenie schopnosti celého dodávateľského reťazca reagovať na zmeny objednávok či analyzovať príčiny dodávateľských výkyvov. Riešenie má dokonca potenciál využiť údaje uložené v sieti blockchain ako základ na vytváranie účtovných záznamov v rámci tzv. cyklu order-to-pay (objednávka, dodací list, akceptačný protokol, faktúra).

„Za najväčší prínos nášho spoločného úsilia považujem snúbenie hlbokého technologického know-how Equidato s globálnym konzultantským potenciálom spoločnosti EY, ktoré vyústilo do unikátneho konceptu uplatnenia disruptívnej technológie blockchain a jej integrácie s riešeniami ERP v oblasti riadenia a monitorovania dodávateľského reťazca v automobilovom odvetví. Ani najmenej nepochybujem o tom, že táto fantastická kombinácia technologického a poradenského umenia bude zaujímavá nielen pre samotných výrobcov automobilov, ale aj pre všetky podniky, ktoré sú súčasťou košatého reťazca automotive nielen na území Slovenskej republiky,“ konštatuje Peter Borák, partner pre poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti spoločnosti EY na Slovensku.

www.ey.com/sk