Organizátor konferencie, Zväz elektrotechnického priemyslu SR, sa tohtoročným výberom tém a spíkrov rozhodol upriamiť pozornosť podnikateľov na zmeny. Také, ktoré sa skôr či neskôr stanú súčasťou podnikania bez ohľadu na veľkosť firmy či objem jej produkcie. Na konci dňa môže byť práve schopnosť včas zareagovať tým, čo bude úspešných odlišovať od tých menej úspešných.

„Slovo zmena rezonovalo tento rok v samotnom programe, ale aj počas príprav konferencie. Našim účastníkom sme chceli priniesť sviežejší koncept. Program sme preto rozdelili na tri tematické bloky, do ktorých boli rôznymi formami po celý čas zapájaní. Na záver sme si zadefinovali, v čom by samotný zväz mohol byť svojim členom nápomocný v jednotlivých otázkach, ktorých spoločným menovateľom je práve slovo zmena,“ vysvetľuje generálny sekretár ZEP SR Andrej Lasz.

Konferenciu otvoril blok Ako na ľudí? pod taktovkou egokoučky a certifikovanej konzultantky organizačných vzťahov a systémov Andrey Vadkerti, ktorá podnikateľom načrtla zlaté pravidlá harmónie multigeneračných tímov. Na pracovný trh totiž prichádza čoraz viac ľudí z generácie Y. Mileniáli, ako ich inak nazývame, prinášajú do pracovného kolektívu iný prístup k samotnej práci v porovnaní s predošlými generáciami. Odlišné sú aj ich požiadavky či očakávania. Od zamestnávateľa žiadajú, okrem iného, najmä väčšiu voľnosť a flexibilitu a viac času na súkromné aktivity. Téma je o to dôležitejšia, že zamestnanci s rokom narodenia 1980 až 1995 budú onedlho tvoriť najpodstatnejšiu časť trhu práce.

Pozvanie prijali aj dvaja páni, ktorí hovorili najmä o zmenách vo výrobných procesoch. Prezident Elektrotechnickej asociácie ČR Jiří Holoubek predstavil slovenským kolegom aplikáciu Ako na robota, ktorá vznikla s cieľom zjednodušiť prvý kontakt záujemcov o robotické pracovisko s dodávateľmi. Na podujatí sa predstavil aj analytik magazínu Revue priemyslu Martin Jesný, ktorý spolu so svojimi hosťami v bloku Ako na zmenu výroby? demonštrovali na konkrétnych príkladoch z praxe odvahu pristúpiť k zmenám vo výrobe, ktoré napokon viedli k vyššej produktivite či lepšej efektivite práce.

Dôležitou a obľúbenou súčasťou podujatia býva už tradične spoločenský večer spojený s networkingom. „Do jeho programu boli zapojení aj samotní podnikatelia. Veľmi si vážime, že sa s nami podelili o svoje failure stories z pracovného života. Veríme, že si z ich zaujímavých príbehov každý odniesol domov niečo pre seba,“ doplnil A. Lasz.

Bodka za oficiálnym programom mala tento rok hudobný charakter, avšak v netradičnom stvárnení – bez hudobných nástrojov. Postarali sa o ňu bratia Jobusovci so svojím hudobným zoskupením Vrbovskí víťazi. Na ropovode Družba či metle predviedli skutočné muzikantské umenie s nádychom priemyselného folklóru.

„Záver konferencie je pre nás začiatkom plánovania ďalšieho ročníka. Zisťovali sme, aké témy by na konferencii podnikatelia privítali o rok. Zaujímala by ich napríklad kybernetická bezpečnosť, transformácia administratívy či psychologicko-sociologický dosah digitalizácie. Nápadov máme veľa, čoskoro sa pustíme do práce,“ uzatvára výkonná riaditeľka ZEP SR Simona Prílesanová.

www.zep.sk