Hannover Messe je rok čo rok výkladnou skriňou priemyslu a katalyzátorom budúcich tém, ako je umelá inteligencia, udržateľná výroba a 5G. Ako čisto digitálna udalosť tohtoročný Hannover Messe splnil dve úlohy: odhalil nielen budúcnosť priemyslu, ale demonštroval, ako by mohli vyzerať veľtrhy budúcnosti.

Celosvetovo uznávaný veľtrh Hannover Messe mal tento rok v apríli odštartovať po ročnej pauze sezónu veľtrhov. Z dôvodu nepredvídateľnej pandemickej situácie boli usporiadatelia pripravení na analógovú, digitálnu aj hybridnú formu veľtrhu, teda ako s možnosťou fyzickej účasti vystavovateľov a návštevníkov, tak aj s možnosťou prezentácie v digitálnom prostredí, prípadne v kombinácii oboch. S ohľadom na aktuálny vývoj však padlo rozhodnutie usporiadať popredný svetový veľtrh len digitálne, a to v pôvodnom termíne od 12. do 16. apríla 2021.

„Digitálna realizácia veľtrhu Hannover Messe ukázala silu inovácií v strojárskych, elektrotechnických a IT spoločnostiach. Zároveň sa ukázalo, že veľtrhy budúcnosti sú hybridné,“ uviedol Jochen Köckler, generálny riaditeľ Deutsche Messe AG. „Spolu s našimi vystavovateľmi a partnermi sa nám podarilo posilniť kvalitu najdôležitejšej priemyselnej výstavy na svete: inovácie, inšpirácie a nadväzovanie kontaktov v dobe priemyselnej transformácie – to je skrátka Hannover Messe.“

V rámci podujatia sa uskutočnilo viac ako 80 sprievodných podujatí v podobe konferencií, seminárov, diskusných fór a workshopov. Pod hlavnou témou Priemyselná transformácia prezentovali hlavní predstavitelia priemyslu svoje technológie a riešenia pre závody, energetické systémy a dodávateľské reťazce budúcnosti. K top témam sa radili digitálne platformy, Priemysel 4.0, robotika, elektromobilita, IT bezpečnosť, priemyselné 5G siete, CO2 neutrálna výroba, umelá inteligencia, ľahké strojárstvo, ale aj logistika 4.0.

Bohatý program

Nemecká kancelárka Angela Merkelová otvorila popredný svetový veľtrh pre priemysel spolu s prezidentom Indonézskej republiky Jokom Widodom. Indonézia bola tohtoročná partnerská krajina. Konferenčný program prvého dňa veľtrhu bol zameraný na hospodársko-politické otázky, napr.: Aký vplyv má pandémia koronavírusu na globalizáciu? Akú rolu hrá Európa medzi svetovými veľmocami?

Nasledujúce dni sa v rôznych panelových diskusiách a na konferenciách hľadali odpovede na otázky: Akú rolu hrá umelá inteligencia v priemysle? Ako vytvárajú údaje pridanú hodnotu? Aký potenciál ponúka vodík pre priemysel? Prečo potrebujú roboty mäkké zručnosti? Aké benefity prináša inteligentná továreň 4.0? O tom diskutovali napríklad legenda v odbore umelej inteligencie Toby Walsh, Eugene Kaspersky, zakladateľ IT bezpečnostnej spoločnosti Kaspersky Lab, Herbert Diess, výkonný riaditeľ spoločnosti Volkswagen AG, alebo Roland Busch, generálny riaditeľ spoločnosti Siemens AG.

Pod mottom RESET.RETHINK.RESTART bol v posledný deň veľtrhu usporiadaný kongres Women Power, ktorý predstavil inšpiratívne ženy aj mužov. Na programe boli workshopy, panelové diskusie a nové riešenia nadväzovania kontaktov.

Hannover Messe v číslach

Približne 1 800 zúčastnených spoločností predstavilo viac ako 10 000 produktov a inovácií až 90 000 zaregistrovaným účastníkom. Počas piatich dní konania veľtrhu si 90 000 účastníkov zobrazilo stránku viac ako 3,5 miliónkrát a zadalo 700 000 vyhľadávacích dotazov vo vyhľadávaní vystavovateľov a produktov. Okrem toho konferencie a priame prenosy vystavovateľov, na ktorých sa zúčastnilo 1 500 odborníkov, prilákali približne 140 000 účastníkov.

„Pozitívna reakcia na digitálne dianie Hannover Messe prekonala naše očakávania. Zároveň sme videli, že digitálny veľtrh nemôže nahradiť kúzlo fyzickej udalosti,“ informoval J. Köckler s odvolaním sa na osobné stretnutia, počas ktorých sa budovala dôvera a predstavovali konkrétne produkty priamo v stánku na výstavisku, ale aj na náhodné stretnutia, ktoré viedli k novým obchodným partnerstvám. Dodáva: „Osobný kontakt tam jednoducho chýbal.“

Zaujalo nás

Tradičný veľtrh v netradičnej dobe, taký bol online veľtrh Hannover Messe 2021 zameraný na budúcnosť automatizácie. Odborné prednášky, panelové diskusie alebo prezentácie výrobkov – priemyselné spoločnosti z celého sveta poskytli náhľad do tém budúcnosti plných užitočných informácií.

Spoločnosť KUKA sa na veľtrhu prezentovala s radom aktuálnych tém o technológiách budúcnosti – od robotiky po digitálne služby, od riešení a regulátorov až po softvér a inteligentné systémy. „Pandémia urýchlila rad procesov: stávame sa rýchlejšími, digitálnejšími a nachádzame nové riešenia. To je presne to, čo KUKA predstavila na virtuálnom veľtrhu v Hannover,“ povedal Peter Mohnen, generálny riaditeľ spoločnosti KUKA group. „Technológie, ako je digitalizácia, robotika a automatizácia, ponúkajú veľké príležitosti do budúcnosti. V strednodobom horizonte vzrastie požiadavka po automatizačných riešeniach. Už teraz sprevádzame našich zákazníkov správnymi technológiami a riešeniami,“ uzatvára.

Jednoduchý prístup k robotike – to je ambiciózny cieľ, ktorý spoločnosť KUKA sleduje, a preto prvý deň veľtrhu predstavila náhľad s prvými prvkami operačného systému budúcnosti, ktoré sa stanú súčasťou celého ekosystému. Cieľ tejto „misie 2030“ je jednoduchá obsluha a intuitívny prístup k automatizačnom riešeniam. Z dlhodobého hľadiska má byť každý produkt KUKA vybavený novým operačným systémom, ktorý súčasným aj novým zákazníkom umožní ich jednoduchú obsluhu. Spoločnosť tak vychádza v ústrety automatizácii aj v priemyselných odvetviach, kde je v súčasnosti málo robotov.

Spoločnosť Bosch okrem iného prezentovala vývoj „10 rokov Priemyslu 4.0“ a predstavila továreň budúcnosti: technicky flexibilnú, inteligentne prepojenú, ekologicky udržateľnú a ekonomicky úspešnú. Bosch je jedným zo zakladateľov Priemyslu 4.0, ktorého myšlienku predstavili na veľtrhu v Hannoveri v roku 2011. „Záujem o Priemysel 4.0 je stále veľký, ale orientuje sa naň príliš málo podnikov,“ hovorí Rolf Najork, člen predstavenstva spoločnosti Bosch. Pokračuje: „Priemysel 4.0 nie je samoúčelný, ale udržuje konkurencieschopnosť. V budúcnosti to bez digitalizácie už nepôjde. Ak chceme využiť potenciál Priemyslu 4.0, musíme skoncovať s izolovanými riešeniami. Technické systémy, ktoré fungujú iba v rámci svojich vlastných hraníc, brzdia inovácie.“

V dobe Priemyslu 4.0 čelia výrobcovia strojov veľkým výzvam. Digitálna transformácia závisí od užšieho prepojenia dostupných údajov – nielen počas prebiehajúcej výroby, ale už počas vývoja strojov a systémov. Spoločnosť Lenze predstavila na veľtrhu Hannover Messe 2021 svoje prvé digitálne dvojča. Lenze sa výskumu digitálneho dvojčaťa venuje už niekoľko rokov a teraz podniká ďalšie kroky k jeho uplatňovaniu.

Vývojári a dizajnéri môžu vytvoriť prvý digitálny obraz stroja pomocou webovej služby EASY System Designer. Ďalšie webové služby potom túto štruktúru obohacujú priamo o technické údaje a dokumentáciu použitého zariadenia. Výsledné digitálne dvojča vytvára novú štandardizovanú a automatizovanú konzistenciu údajov a informácií a je základom použitia v ďalších nástrojoch a aplikáciách. A to sú iba prvé kroky.

Vo virtuálnej aréne vytvorenej spoločnosťou Lenze nájdete kľúčové témy z oblasti strojárstva, ako aj odpoveď na to, ako uviesť digitálne dvojča do života, a mnoho iného. Virtuálna aréna je dostupná tu.

Zástupcovia spoločnosti Beckhoff usporiadali konferenciu, na ktorej predstavili aktuality a nové funkcionality svojich produktov a riešení. Boli prezentované inovatívne riešenia a možnosti ďalšieho vývoja vo všetkých produktových a technologických oblastiach spoločnosti Beckhoff. Predviedli nové výkonnejšie procesory pre priemyselné počítače, nové typy vstupno-výstupných modulov a tiež zbernicové terminály optimalizované z hľadiska výkonu a nákladov. Medzi ďalšie dôležité prvky patrí novo rozšírený rad rotačných a lineárnych motorov, ako aj príslušné pohony, rozšírenia v transportných systémoch XTS a XPlanar a nové softvérové funkcie TwinCAT.

Pozrite si video, kde sa dozviete viac o aplikáciách a výhodách inteligentného transportného systému XTS.

Spoločnosť SCHUNK predstavila v priamom prenose nové možnosti automatického odstraňovania otrepov, brúsenie a leštenie pomocou robota z ich nového aplikačného centra SCHUNK CoLab. Návštevníci mali možnosť naučiť sa, ako z obrábania vyťažiť maximum pomocou inovatívnych technológií alebo ako vybaviť robot produktmi z portfólia Plug & Work.

Neobišli ani nové trendy v robotike a automatizácii. SCHUNK otvára nové oblasti použitia bionicky inšpirovaných adhéznych mechanizmov na uchopovanie rôznych materiálov. Výhody uchopovacej technológie ADHESO sú revolučné, od uchopovania bez odtlačkov cez citlivé uchopenie bez mechanického pôsobenia sily až po žiadne externé napájanie energiou.

Detailné informácie o novej uchopovacej technológii SCHUNK ADHESO, ako aj video ukážky použitia nájdete tu.

Aj takýto bol tohtoročný digitálny veľtrh Hannover Messe 2021. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník, ktorý je naplánovaný od 25. do 29. apríla 2022. Partnerskou krajinou bude Portugalsko.

Fotografie (Zdroj: Deutsche Messe)