Ilustračný obrázok

V súťažnej disciplíne Stopár, ktorou sa história súťaže Istrobot začala, sa tento rok zišlo 17 robotov, pričom však iba jedenástim z nich sa aspoň raz podarilo prejsť niektorou z troch úrovní náročnosti. Tú najľahšiu prešiel robot Lukáša Parižu z Trstenej Nite 4 za skvelých 5 sekúnd, ďalší robot v poradí Čárobot potreboval viac ako dvojnásobok. V strednej úrovni náročnosti bol najrýchlejší motoko aftermath, ktorého zostrojil Michal Chovanec zo Žiliny. Najnáročnejšiu a najkomplikovanejšiu dráhu, na ktorej striehlo najviac nástrah, však dokázali prejsť iba tri roboty, pričom s časom 53 sekúnd zvíťazil už druhý rok za sebou robot Cvrček2, ktorého zostrojil Jozef Ondrejovič zo Skleného.

Pozornosť divákov pútala aj druhá najstaršia disciplína, Myš v bludisku. Z celkového počtu 13 prihlásených účastníkov dokázali na vstup do bludiska postaviť svojho robota len deviati. Z tohto neveľkého počtu postúpili do finále len štyria a tam sa ukázalo, že najrýchlejšie si vie cestičku bludiskom nájsť robot Lukáša Parižu Nite 4. Použiť tú istú konštrukciu na dve súťažné kategórie a v oboch zvíťaziť je naozaj úctyhodný výkon.
"Divácky najvďačnejšia je zrejme súťažná kategória V sklade kečupu. Je to unikát, ktorý iné súťaže vo svete nemajú, hoci sa od nás už inšpirovali aj organizátori podobného podujatia v Prahe. Súťaž prebieha veľmi dynamicky, proti sebe stoja vždy dva roboty a cieľom je nazbierať čo najviac plechoviek s paradajkovým pretlakom. Hoci sa všetci doma svedomito pripravujú, nikto nedokáže predvídať, ako sa bude na ihrisku správať súperov robot. Aj preto je to súťaž plná zvratov a prekvapení,“ hovorí Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Najviac tých plechoviek nazbieral ostrieľaný favorit z minulého ročníka, robot Veterobot, ktorého zostrojili žiaci krúžku robotiky na ZŠ Veternicova v Bratislave. Spolu s robotom LNX transbot (Tomáš a Radoslav Kováčovci), ktorý skončil na druhom mieste, pôjdu reprezentovať aj na podobnú súťaž s názvom Robotický den, ktorá sa uskutoční v júni v Prahe.
V minulom roku mala premiéru aj nová kategória s názvom Lietajúca výzva. Keďže táto kategória je nesmierne náročná a programátor drona by mal vedieť implementovať veľmi komplikované riadiace algoritmy, je v nej ako v jedinej dočasne povolené aj diaľkové ovládanie lietajúceho stroja. Celú trať tak zvládol najrýchlejšie preletieť dron Juraja Dudáša z Bratislavy DAL 210. Zaznamenali sme však už aj prvý pokus o autonómny, ľudskou rukou neriadený prelet. Robot quaduav síce trasu zatiaľ nezvládol, ale za pokus získali jeho autori M. Florek, J. Bošanský, O. Kamenický a J. Halaj cenu poroty.

Istrobot však nie sú len súťaže, záujemcovia si mohli pozrieť aj roboty v Národnom centre robotiky na FEI STU. Podľa Ľuboša Chovanca, ktorý návštevníkov po centre sprevádzal, ich najviac zaujímalo kreslenie manipulátorom IRB120 a humanoidný robot Nao, ktorý recitoval Marínu. Tí skôr narodení mali zasa možnosť zaspomínať si na počiatky výpočtovej techniky u nás. Malú výstavku zo zbierok Slovenského múzea dizajnu pod názvom Od PMD po Didaktik prinieslo Slovenské centrum dizajnu aj so zámerom nájsť nové prírastky do zbierky či ľudí ochotných a schopných tieto staré počítače znova oživiť. Pre konštruktérov robotov bola istotne motivujúca aj ukážka možností prepojenia Matlabu s hardvérom Lego EV3, Arduino a Raspberry, ktorú prezentovala firma Humusoft. No a mnohých návštevníkov inšpirovali a možno aj povzbudili k vlastnej tvorivosti možnosti laboratória FabLab, ktoré prezentovalo svoje technológie prístupné širokej verejnosti.

Zaujímavé projekty sme videli aj v kategórii Voľná jazda. Najmenších divákov oslovila zostava niekoľkých robotov z Lega pod názvom Q-PizzaBot. Autori Filip a František Barancovi z Bratislavy postavili model zariadenia na automatickú výrobu pizze z rôznych kombinácií surovín. Azda sa o niekoľko rokov takéto zariadenie bude dať kúpiť aj do kuchyne. Odbornú porotu však najviac zaujal robot Riley Miroslava Pivovarského z Giraltoviec, ktorý o svojom diele hovorí: ,,Robot je navrhnutý na autonómne vytváranie mapy priestoru. Systém súčasne obsahuje detekciu chybnej hardvérovej časti a jej autonómne nahradenie.“
Porota ocenila rozmanitosť súťažiacich robotov. „Zaregistrovali sme, že technologické možnosti konštruktérov rastú – roboty si nesú čoraz väčší výpočtový výkon a s rastúcou dostupnosťou NC fréz a 3D tlačiarní sa zvyšuje aj kvalita a zložitosť mechanickej konštrukcie robotov,“ povedal na záver predseda poroty prof. Ing. Peter Hubinský, PhD., z FEI STU.

Súťaž Istrobot 2016 by ani tento rok nebolo možné zorganizovať bez podpory dobrovoľníkov a sponzorov. Ceny do súťaže venovali Aerobtec, ATP Journal, ktorý bol zároveň aj mediálnym partnerom podujatia, Avir, Elso, Microrisc, MicroStep-MIS, ME-Inspection, RLX components a Uavonic. Tento rok súťaž mimoriadne štedro podporila firma Mathworks, ktorá súťažiacim v rámci prípravy poskytla bezplatne licencie na známy softvér na výpočty a modelovanie Matlab/Simulink.

Podrobné výsledky jednotlivých kategórií, opis súťažiacich robotov a fotografie sú k dispozícii na stránkach http://www.robotika.sk/ , odkiaľ si môžete stiahnuť aj túto tlačovú správu.