Po trojročnej prestávke spôsobenej celosvetovou pandémiou Covid-19 sa 14. ročník medzinárodnej konferencie Robotics in Education (RiE 2023) uskutočnil opäť prezenčne. Účastníkov konferencie zo štyroch kontinentov hostila Cyperská technická univerzita v Limassole. Hoci je to pomerne mladá inštitúcia, ktorá vznikla v roku 2004, v jej architektúre sa esteticky snúbia historické časti pôvodných budov starého mesta s modernými časťami. Na univerzite študuje v súčasnosti približne 3 000 študentov na všetkých šiestich fakultách vrátane Technicko-technologickej fakulty.

Dozvuky pandémie Covid-19 sa odzrkadlili v časti príspevkov sumarizujúcich skúsenosti s touto etapou vyučovania. Mali sme možnosť porovnať si navzájom množstvo poznatkov s on-line štúdiom a vzdelávaním len pomocou modelov a simulátorov. Väčšinou však neboli veľmi pozitívne a skonštatovali sme značné ochudobnenie voči štandardnej výučbe.
Neprekvapivo v publiku najviac zarezonovali články spojené s prienikom metód umelej inteligencie, ako aj so skúsenosťami s ChatGPT. Zaujímavé je, že sa v tejto súvislosti objavilo hneď niekoľko príspevkov, ktoré sa zaoberali prácou s chybami a poruchami, ich hľadaním, identifikáciou a odstraňovaním. Hoci vieme, že je to prirodzená súčasť každodennej práce inžiniera, v osnovách jej nechávame len veľmi malý priestor a len zriedka je vo vzdelávacom procese vítaná. Tieto témy však o to nástojčivejšie vystupujú do popredia práve v spojitosti s nástupom umelej inteligencie a chybami, ktoré generuje.

Dôležitosť rozvoja mäkkých zručností (soft skills) potrebných pre 21. storočie zaznela hneď v niekoľkých príspevkoch. Zarážajúci je neustále sa rozširujúci zoznam žiadaných zručností a kompetencií pre oblasť robotiky. Často boli skloňované pojmy ako informatické myslenie (computational thinking), dizajnové myslenie (design thinking) a kreativita, ktoré sú potrebné pre hľadanie riešení komplexných problémov súčasnosti.

V prezentáciách i kuloárnych diskusiách sa porovnávali študijné programy z celého sveta a vymieňali sme si skúsenosti. Zistili sme, že učitelia na celom svete majú principiálne podobné problémy týkajúce sa slabého záujmu o STEM oblasti, nízkej úrovne a kvality vedomostí študentov. Ukázalo sa tiež, že nie vždy sa dá lacnými hračkárskymi produktmi nahradiť skutočne kvalitný produkt nevyhnutný pre poctivú výchovu budúcich inžinierov. Nemenej dôležitá je dostupnosť modernej a kvalitnej techniky pre mládež za primeranú cenu pre ich mimoškolskú a domácu tvorivú činnosť. Tieto zistenia síce nie sú samy o sebe optimistické, ale zistenie, že s našimi problémami nie sme sami, dáva nádej, že môžeme spoločne hľadať riešenia pre budúcnosť.

Na trojdňovej konferencii odznelo celkovo 35 príspevkov účastníkov z viac ako 20 krajín sveta. Zborník z konferencie vyjde vo vydavateľstve Springer na jeseň tohto roku.

Richard Balogh
spolupredseda konferencie RiE

Ústav automobilovej mechatroniky
Fakulta elektrotechniky a informatiky
STU Bratislava
richard.balogh@stuba.sk