Kľúčovým a najviac zastúpeným odborom bolo obrábanie a tvarovanie. Svoje expozície pripravili aj firmy venujúce sa automatizácii, elektronike, priemyselným robotom, meracej technike, zváraniu, povrchovým úpravám, hydraulike alebo materiálom a komponentom. Medzi hlavné témy tohto ročníka patrila digitalizácia, manažment energií aj udržateľný a efektívny priemysel. Sprievodný program sa venoval aj témam ako kybernetická bezpečnosť, jadrová energetika alebo podpora exportu.

Redakčný prieskum ATP Journal

Okrem osobného kontaktu s vystavovateľmi priamo na veľtrhu sme mali možnosť načerpať množstvo informácií a inšpirácií. Po skončení podujatia sme oslovili viacerých významných vystavovateľov a požiadali o ich hodnotenie. Pýtali sme sa ich nielen na účasť, ale aj na aktuálne témy a novinky, s ktorými na veľtrh prišli.

Na naše otázky odpovedali:

  • Lenka Křížová, account manager, dataPartner, s. r. o.
  • Cyril Svozil Jr., predseda, Fenix Trading, s. r. o.
  • Michal Kucman, konateľ, TECH-K, s. r. o.
  • Jiří Hartman, konateľ, YASKAWA Czech, s. r. o.

Ako by ste zhodnotili vašu tohtoročnú účasť na veľtrhu MSV 2023 z pohľadu získania nových kontaktov? Naplnili ste ciele, ktoré ste si ako firma stanovili?

L. Křížová: Tohtoročný ročník MSV 2023 naplnil naše očakávania, hodnotíme ho ako veľmi vydarený. Podarilo sa nám získať mnoho nových kontaktov a dokonca aj nadviazať spoluprácu.

C. Svozil: Na MSV sme vystavovali prvýkrát s tým, že sme chceli priemyslu predstaviť veľkokapacitné batériové úložiská, ktoré šetria výrobným závodom výdavky za elektrinu. Jedným z najobletovanejších vystavovaných riešení bol náš nový univerzálny kontajner MES (Middle Energy Storage) s výkonom 150 kW a kapacitou 576 kWh.

M. Kucman: Sme veľmi radi, že sa nám tento rok podarilo byť súčasťou projektu ministerstva hospodárstva a spolu s ďalšími slovenskými firmami vystavovať pod názvom GOOD IDEA SLOVAKIA. Pravdaže, išli sme do tohto projektu s tým, že sa zviditeľníme a získame nových zákazníkov. Je ťažké v tejto chvíli povedať, či získané kontakty budú aj našimi zákazníkmi, ale už teraz vieme s istotou povedať, že sme získali veľa informácií, ktoré nám pomôžu v našom ďalšom rozvoji.

J. Hartman: Tohtoročný ročník MSV prekonal naše očakávania z pohľadu nových kontaktov. Oproti predchádzajúcim ročníkom, keď sme sa stretávali najmä s existujúcimi zákazníkmi, sme počas výstavy stretli množstvo pre nás nových spoločností, ktoré aktuálne pripravujú automatizačné projekty vo výrobnom procese.

Hovorili ste s návštevníkmi o konkrétnych projektoch? Rastú požiadavky zákazníkov na znižovanie energetickej náročnosti riešenia, termín dodania, náklady?

L. Křížová: Niektorí návštevníci prichádzajú po inšpiráciu, mapujú trh a vývoj v oblasti strojárstva. Mnoho z nich však už hľadá riešenie konkrétnych projektov.

C. Svozil: Áno, mali sme možnosť prebrať niekoľko konkrétnych projektov a tiež sa na mieste finalizovala jedna konkrétna objednávka do priemyselného areálu na Morave.

M. Kucman: Áno, našich zákazníkov trápia narastajúce náklady na výrobu, ale na druhej strane sme radi, že popri týchto problémoch spojených s výrobou nezabúdajú na bezpečnosť strojov, na ktorú musia dbať výrobcovia aj prevádzkovatelia strojov.

J. Hartman: Celým veľtrhom sa prelínala zreteľná línia rastúceho záujmu v oblasti kolaboratívnych robotov. Pri riešení konkrétnych aplikácií sa však často ukazuje, že nosnou potrebou nie je samotná kolaborácia človeka s robotom, ale požiadavka na jednoduché programovanie a obsluhu stroja. Veľa aplikácií s kolaboratívnym robotom je potom navrhovaných s dodatočnou bezpečnostnou výbavou a prínos samotného kolaboratívneho robota spočíva iba v možnosti jednoduchého programovania pomocou ručného ťahania robota a rôznych intuitívnych sprievodcov na ovládacom paneli robota, napr. aplikácia zvárania s kolaboratívnym robotom.

Pociťujete pokles záujmu o vaše produkty/riešenia z dôvodu rastúcich nákladov na energie/prevádzku/služby?

L. Křížová: Práve naopak. Naša spoločnosť sa zaoberá vývojom a dodávkami výrobných informačných technológií, ktorých využitie optimalizuje procesy vo výrobe, zvyšuje ich efektivitu a v konečnom dôsledku tak prináša potrebné úspory.

C. Svozil: Ponúkame riešenia na tento problém. Napriek tomu sa od jari stretávame s iným problémom a to je ten, že naši zákazníci stále čakajú na sľubovaný nový dotačný program NPO, a preto čakajú s objednávkami.

M. Kucman: Sme malá firma, ktorá ponúka služby a našimi zákazníkmi sú prevádzkovatelia a firmy, ktoré vyrábajú jednoúčelové zariadenia, takže náš trh je pomerne široký. Musia dodržiavať predpísanú legislatívu a normy, my im v tom pomáhame, keď nás oslovia.

J. Hartman: Naopak. Trvalo nízka nezamestnanosť, rastúce nároky na kvalitu produkcie a snaha o zvyšovanie konkurencieschopnosti vedú k rastúcemu záujmu o automatizáciu výroby.

S akými novinkami ste prišli na tohtoročný veľtrh? O ktoré produkty/riešenia bol zo strany návštevníkov vo vašom stánku najväčší záujem?

L. Křížová: Návštevníkom sme tento rok prezentovali efektívne riadenie údržby s novými diagnostickými a prediktívnymi metódami, a to najmä v oblasti vibrodiagnostiky. Záujem bol tiež o náš modulárny informačný systém MES Patriot na sledovanie, vizualizáciu a riadenie výrobných procesov.

C. Svozil: Veľký záujem je na podobnom type výstav vždy o kontajnerové úložiská SAS, ktoré sú priamo určené pre priemysel, a požiadavky s ním spojené. Teda energetický back-up proti výpadkom, vyhladzovanie odberových špičiek (tzv. peak-shaving), akumulácia ziskov z FVE, obchodovanie na spotovom trhu a podporné služby. Ako som už hovoril, veľký záujem vzbudilo aj stredné riešenie MES, ktoré je určené pre administratívne budovy, developerské projekty, supermarkety, čerpacie stanice a pod.

M. Kucman: Vzhľadom na blížiacu sa zmenu smernice o strojových zariadeniach 2006/42/ES, ktorá je v platnosti do 19. 1. 2027, veľa otázok smerovaných na nás sa týkalo dokumentu Nové nariadenia o strojových zariadenia (EÚ) 2023/1230.

J. Hartman: Hoci v našom stánku bolo možné vidieť rad kolaboratívnych robotov a aplikácie s nimi, naším cieľom bolo ukázať jednoduchosť programovania kolaboratívnych i klasických priemyselných robotov. Naše roboty je možné vybaviť inteligentným ovládačom (Smart Pendant), ktorý umožňuje inštaláciu aplikácií na jednoduché programovanie. Pomocou intuitívneho sprievodcu potom nie je problém pre menej skúsenú obsluhu naprogramovať napr. aplikáciu paletizácie (s aplikáciou Yaskawa Smart Pattern) či zváranie (s aplikáciou Yaskawa Weld Builder). Ďalším okruhom záujmu je digitalizácia. Prezentovali sme prepojenie všetkých robotov systémom Checkbot od spoločnosti OK System. Checkbot získava a vizualizuje všetky údaje z našich robotov. Zákazník má tak možnosť vidieť dôležité informácie o produkcii, servisných potrebách, spotrebe elektrickej energie a pod. a optimalizovať produkciu iba v prípade, že má tieto dáta k dispozícii – a to Checkbot garantuje.

Aký je vzťah vašej firmy k výstavám a veľtrhom všeobecne?

L. Křížová: Veľtrhy a výstavy považujeme za skvelú príležitosť nielen na predstavenie našej práce, ale najmä na osobné stretnutia, prehlbovanie vzťahov s existujúcimi zákazníkmi a nadväzovanie nových vzťahov. Sme radi, že po období Covidu je opäť možné sa na takýchto akciách zúčastňovať.

C. Svozil: Keďže ponúkame batériové úložiská, ktoré pomáhajú našim zákazníkom prekonať extrémne vysoké ceny energií, naša angažovanosť na výstavách rastie exponenciálne. V energetike panuje všeobecne veľká zotrvačnosť a na dobu, keď budeme opäť schopní dosiahnuť na rozumné ceny za kWh, si počkáme. Preto je nutné myslieť na určitú mieru energetickej sebestačnosti a nezávislosti. A to sa dá jedine s baterkou.

M. Kucman: Prvýkrát sme vystavovali a je nám teda ťažko hodnotiť, ako to bolo pred pandémiou a teraz, ale s istotou môžeme povedať a väčšina vystavovateľov bude s nami súhlasiť, že podujatia takéhoto typu sú na prospech všetkým. Chceli by sme sa poďakovať Slovenskej agentúre SARIO, ktorá sa postarala o celý priebeh a organizáciu projektu.

J. Hartman: Spoločnosť Yaskawa starostlivo zvažuje svoju účasť na všetkých výstavách. Už dlhší čas je viditeľný trend presunu zákazníkov k virtuálnym prezentáciám. Účasť na akciách tohto typu je pre spoločnosť veľmi nákladná. Avšak naďalej razíme stratégiu aktívnej účasti na vybraných veľtrhoch, odborových konferenciách a pod. Tieto aktivity dopĺňame o dni otvorených dverí v našich priestoroch, kde môžeme ukázať zákazníkom oveľa viac. Koncom tohto roku nás čaká sťahovanie do nových priestorov, kde budeme môcť tieto aktivity zintenzívniť.

Toľko názory viacerých vystavovateľov. Ak vás inšpirovali, tak si poznačte termín nasledujúceho Medzinárodného strojárskeho veľtrhu, ktorý sa bude konať 8. – 11. 10. 2024.

Ďakujeme všetkým účastníkom nášho prieskumu za poskytnuté informácie.