O hodinové on-line vysielanie na webe zoomattechnology.com malo záujem 650 odborníkov zo 42 krajín z Európy, Austrálie, Indie, Japonska, Číny, Turecka, Mexika či Južnej Kórey. „Už pred vysielaním sme mali informácie o tom, že nás budú sledovať zahraničné firmy z celého sveta, ktoré majú o našu technológiu záujem, napríklad v oblasti ťažobného priemyslu,“ hovorí Vladislava Česáková, členka predstavenstva ZAT. Záštitu nad jedinečnou medzinárodnou konferenciou, ktorú ZAT usporiadala ako jedna z prvých firiem v Českej republike, zabezpečili aj veľvyslanectvá a CzechTrade v 25 krajinách sveta.

Diváci boli súčasťou živého vysielania

Pre divákov v štúdiu boli k dispozícii štyria odborníci ZAT, ktorí predstavili súčasné trendy v oblasti riadiacich systémov v celosvetovom meradle a novinky z dielne vývojárov ZAT. Diváci vstúpili do vysielania aktívne formou chatu. „V rámci živého prenosu prišlo vyše tridsať otázok,“ dodáva V. Česáková.

A čo zaujalo najviac? Častou témou boli nové riešenia ZAT v IoT technológiách. „Okrem vývoja riadiaceho systému SandRA pre odolné systémy sa venujeme aj vývoju technológií z oblasti internetu vecí a Priemyslu 4.0. V minulom roku sme uviedli na trh novú platformu SimONet na bezdrôtový príjem, prenos a spracovanie veľkého množstva dát cez siete IOT, napríklad LORA, Sigfox, IQRF alebo NB. Prvú inštaláciu u klientov už máme za sebou. Systém sme nasadili napríklad na zber dát v teplárenstve. Pripravujeme aj pilotný projekt v doprave,“ hovorí Václav Janoch, riaditeľ divízie Smart systémy. Aplikácia SimONet je určená pre oblasť plynárenstva, koľajových systémov, bioplynových staníc, vodární, teplární atď. V oblasti inteligentných systémov pripravuje ZAT v tomto roku vývoj inteligentných snímačov na nasadenie v priemysle, systémy na správu či analýzu údajov, ako aj webové a mobilné zobrazovacie aplikácie. Tieto novinky chce ZAT začleniť do tradičných produktov pre banský priemysel alebo dopravu, čo sú systémy pre dispečerskú a riadiacu techniku a diaľkovú diagnostiku.

Novinky pre klasickú energetiku

Hlavnou témou zákazníckeho dňa pod názvom Zoom At Technology boli systémy pre jadrovú a klasickú energetiku, na ktoré sa ZAT dlhodobo špecializuje. Firma dodáva svoje riešenia na riadenie rozsiahlych technologických celkov typu energetického bloku, ako aj na riadenie malých technológií, ako sú čistiarne odpadových vôd či regulačné stanice.

Firma v rámci zákazníckeho dňa Zoom At Technology predstavila nový kompaktný regulátor turbíny SandRA Z210 CTC vyvinutý vo vývojovom centre ZAT. Ide o riešenie pre turbíny s menším výkonom. Jeho výhodami sú najmä jednoduchá a rýchla inštalácia, nízka cena a rovnaká výpočtová výkonnosť ako pri odolných systémoch. V oblasti klasickej energetiky pokračuje v tomto roku aj certifikácia výbušného systému synchrónnych generátorov s kontrolérom SandRA Z110 AVR pre bezpečnostnú kategóriu SIL3.

ZAT v jadrovej energetike

Jadrová energetika je kľúčovou oblasťou spoločnosti ZAT, kde objem zákaziek dosahuje 55 % obratu spoločnosti. Ovládacie systémy a know-how ZAT sa v súčasnosti využívajú v 10 % jadrových elektrární v rámci celého sveta a 30 % v Európskej únii. „Poznáme legislatívne požiadavky štátov prevádzkujúcich jadrové elektrárne vrátane nárokov na bezpečnostné funkcie riadiacich systémov v najvyšších bezpečnostných kategóriách a dokážeme sa im prispôsobiť. Naše digitálne procesné stanice SandRA Z100 obsahujú špeciálne bezpečnostné funkcie určené pre najvyššiu bezpečnostnú kategóriu, ktoré umožňujú riadiť technológiu primárnych častí jadrovej elektrárne,“ spresňuje Karel Stočes, riaditeľ divízie Energetika.

Zoom At Technology bol umiestnený vo výrobných priestoroch spoločnosti ZAT, kde v jednej z výrobných hál prebiehali testy FAT na dodávku systému DCS a riadenie turbínového ostrova pre I. blok elektrárne Felton na Kube.

Bezpapierová výrobná dokumentácia v ZAT

Ďalšou témou, ktorá zaujala účastníkov konferencie, boli bezpapierové riešenia výroby, ktoré ZAT nasadila v minulom roku. Podľa Martina Brašnu sa vďaka tomu zefektívni proces výroby, pracovníci majú zároveň prístup k on-line dokumentácii a vždy pracujú s jej najnovšími verziami. Na lepšiu manipuláciu na pracovisku spoločnosť vyvinula bezdrôtový terminál elektronickej dokumentácie TED 22.

„Medzinárodný zákaznícky deň formou on-line konferencie a prenosu zo štúdia na pracovisku ZAT sme realizovali prvýkrát. Výsledok a záujem zo sveta prekonal naše očakávania. Sme radi, že novinky z oblasti riadiacich systémov a Priemyslu 4.0 sledovali naši partneri aj noví záujemcovia o spoluprácu zo štyridsiatich dvoch krajín sveta,“ dodal na záver I. Tichý.

www.zat.cz