Najstaršia kategória Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka, zrejme súťažiacich zaskočila svojou dĺžkou a počtom prekážok. Najlepšie a najrýchlejšie si s nimi poradil robot Motoko Ice Dragon, ktorý zostrojil ostrieľaný konštruktér Michal Chovanec zo Žiliny. Súťažnú dráhu dokázal spoľahlivo prejsť oboma smermi vo všetkých troch pokusoch, pričom ten najrýchlejší stihol len za 40 sekúnd. Na druhom mieste sa umiestnil robot Pinokio6 Petra Hvizdoša a tretí skončil po napínavej jazde robot Pinky Pie Hanky a Katky Šandovej z Poličky v ČR. A takto hodnotí kategóriu jej rozhodca Andrej Lúčny z FMFI UK: „Zaujalo ma, že v tomto ročníku sme mali až štyri roboty, ktoré na snímanie čiary používali kameru. Pritom dva z nich použili pomerne netradičné riešenie: na riadenie robota mobilný telefón a motory ovládali cez jeho zvukový výstup frekvenčným signálom.“

Do obnovenej kategórie Myš v bludisku nastúpilo síce len päť robotov, ale zato všetkým sa podarilo úspešne nájsť cestu von. Hlavný rozhodca súťaže Martin Dekan z FEI STU uviedol: „Konštruktéri sa už naučili, že po bludisku nestačí len presne a spoľahlivo jazdiť, ale je dobré vytvárať si v pamäti aj mapu a obchádzať tak slepé uličky. To sa jasne ukázalo aj na stupňoch víťazov.“ Najkratšiu aj najrýchlejšiu trasu bludiskom našiel napokon robot Mobot rodinného tímu Klikarovcov z Berouna. Druhý bol Explorer Jána Gaňu zo Žiliny a na treťom mieste sa umiestnil robot Ratzenhirn Jonasa Wühra, ktorý na súťaž pricestoval až z Deggendorfu v Nemecku.

Naša unikátna kategória V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom, mala tento rok presne troch súťažiacich, ktorí zabojovali v celkovo troch kolách, pričom v každom absolvovali zápas každý s každým. Z nich napokon víťazne vyšiel robot IRIS autorov Wiktor Nowacki a Dominik Gołemberski, ktorí pricestovali z poľskej Poznane.

Celkom nová súťažná kategória s názvom Dron záchranár tento rok oslovila len dva tímy, ktoré dokázali naprogramovať svoj dron tak, aby zo vzduchu sledoval vyznačenú trasu a na nej identifikoval zraneného a pokúsil sa ho aj priviezť naspäť na základňu. V tomto premiérovom ročníku tak napokon zaslúžene zvíťazil dron Bzučák tímu CaeliVictores zo SPŠE Zochova v Bratislave v zložení Katarína Drobná a Juraj Kopičiar. Avšak aj druhý dron Letí-letí Samuela Gramatu a Daniela Kavoňa z Košíc svojimi schopnosťami presvedčil o dobrej pripravenosti na ďalší ročník tejto súťaže.

Organizátori s napätím očakávali záujem o obnovenú kategóriu robotov sumo, ktoré sa navzájom vytláčajú z kruhového ringu. Na rozdiel od minulosti sme však do tejto kategórie pripustili len roboty zostavené zo známej stavebnice Lego. Napokon tu súťažilo v štyroch ringoch spolu až 38 robotov. Najviac ich priviezli študenti Strednej technickej školy v poľskom Rybniku. Celkovým víťazom súťaže sa stal robot Kody Martina Hollého a Teodora Vysokého z Banskej Bystrice. Záver podujatia si súťažiaci spestrili ešte zápasom všetkých robotov súčasne, z čoho napokon vznikla veru riadna skrumáž.

Posledná súťažná kategória s názvom Voľná jazda je určená pre všetky robotické projekty, ktoré nezapadajú do pravidiel tých ostatných. V tomto ročníku porotcov najviac zaujali tri asi technicky najvyspelejšie roboty v tejto kategórii, ktoré priniesli Tomáš Kováč, Matúš Mišiak a Mathias Suroviak zo stredoškolského tímu LNX Robots. Tento tím s nimi súťaží v robotickom futbale RoboCup Junior, kde tento rok získal napríklad prvé miesto v turnaji v Chorvátsku. Ich roboty obsahujú nezávisle riadené všesmerové kolesá tretej generácie, ktoré sami vyvinuli. Navigáciu zabezpečuje niekoľko typov senzorov vrátane kamery a inerciálnej jednotky.

Niekoľkovrstvový softvér beží na počítači Raspberry Pi a okrem iného obsahuje aj pokročilý systém spracovania obrazu z kamery. Vtipný bol aj Kif Kroker, teda robotická hlava, ktorá prejavuje mimikou a rečou názory poručíka Kifa Krokera z Futuramy. Bola umiestnená na pohyblivom podvozku a dokázala reagovať na prítomnosť okoloidúcich. Postavili ju Oliver Žirko, Viktor Belko, Matej Šujan, Filip Kardoš a Martina Siekliková zo Žiliny. Na treťom mieste sa umiestnil kolaboratívny robot Mateja Šujana postavený z Lega.

Podujatie by sa nedalo uskutočniť bez podpory našich verných sponzorov – firiem Alef, AVIR, Airvolute, Aston ITM, Elso, RLX a TechFun, ktorí aj venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Organizátori sa už teraz pripravujú na ďalší ročník a trúfajú si prekonať aj magickú hranicu 100 prihlásených robotov.

Ing. Richard Balogh

organizátor súťaže
richard.balogh@robotika.sk 
www.robotika.sk