Jeho zakladatelia potrebovali mať veci vo svojich rukách a chceli mať možnosť pružne reagovať na požiadavky svojich partnerov. V tom čase to na pôde univerzity takmer nebolo možné. Často bolo potrebné na podpisy rôznych jednoduchých dokumentov ako memorandá o spolupráci alebo pôžičky čakať aj dva týždne.
Ďalším dôvodom bol v tom čase jeden realizovaný medzinárodný projekt, v ktorom vystupovali tri slovenské technické univerzity zaoberajúce sa robotikou. V recenzii na projekt bolo uvedené, že je tam príliš veľa subjektov z jednej krajiny.
Tretím dôležitým dôvodom bolo, že bol záujem pružnejšie podporovať aj študentov. Tiež nebolo v tej dobe jednoduché zakúpiť vybavenie pre študenta na realizáciu bakalárskej alebo diplomovej práce. Vo všetkých bodoch založenie NCR prácu uľahčilo. A ako to bolo so slovom národné?
„Zo začiatku sme nemali príliš ambíciu pôsobiť ako entita združujúca všetkých robotikov na Slovensku. Tak povediac bolo vtedy v móde mať nejaké národné centrum niečoho. A trošku sme tým naštvali aj našich kamarátov z východu, ktorí boli vždy v robotike excelentní. História však ukázala, že pomenovanie národné malo zmysel a teraz sa dá povedať, že väčšina relevantných odborníkov v robotike z univerzít je našimi členmi a môže sa touto značkou prezentovať,“ hovorí prof. František Duchoň, jeden zo zakladajúcich členov NCR.
Zameranie na priemyselnú a servisnú robotiku
Po organizačnej stránke funguje NCR ako občianske združenie, ktoré má svojho predsedu a volený výkonný výbor vrátane trojčlenného kontrolného výboru. Riadnym členom združenia môže byť len zamestnanec Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) STU. Ostatní môžu byť len čestnými členmi. Majú podobné právomoci a povinnosti, len nemôžu rozhodovať o smerovaní NCR. Z odborného hľadiska pokrývame robotiku a príbuzné odbory ako spracovanie signálov, riadenie motorov, umelú inteligenciu a pod. Orientujeme sa predovšetkým na priemyselnú a servisnú robotiku.
Vývoj v medzinárodnom meradle
Platforma NCR vstupuje do projektov najmä vtedy, keď to má naozaj zmysel. Príkladom je projekt EXPANDI4.0, kde sa pod vedením NCR realizuje vzdelávanie ING4.0. Do toho bolo potrebné zapojiť vyše 20 odborníkov z troch univerzít. „To by sa nám veľmi ťažko realizovalo cez domácu univerzitu. Nehovorím, že by to nešlo, ale cez NCR to zvládame, ako sa hovorí, ľavou zadnou,“ vysvetľuje F. Duchoň. V roku 2024 sa riešil aj projekt Better Factory, v rámci ktorého NCR vyvíjalo modul na optimalizáciu počtu agentov v logistike, čo bolo potvrdením, že NCR sa vie prezentovať aj vývojom na medzinárodnej pôde.
„Získali sme si u našich partnerov v konzorciu takú dôveru, že nám počas riešenia projektu pribudla zodpovednosť za celú jednu oblasť vývoja. Bolo celkom zaujímavé riadiť a organizovať vývoj takých inštitúcií ako Fraunhofer. Projekt je úspešne obhájený, takže si dovolím tvrdiť, že aj v takejto náročnej úlohe sme obstáli,“ dopĺňa F. Duchoň. Na prezentáciu projektov výskumu a vývoja, ktoré riešia členovia NCR, by nestačil priestor celého jedného vydania ATP Journal. Preto odporúčame sledovať novinky na stránke NCR alebo na profile LinkedIn. Na stránke NCR sú uvedené oblasti vývoja, ktorým sa venujú, pričom výsledky sú prezentované aj v krátkych videách na YouTube.
Podpora mladých talentov
NCR aktívne podporuje mladé talenty realizujúce rôzne robotické projekty a v tomto trende by radi pokračovali aj v roku 2025, podobne ako v nedávnej minulosti. Veď len posúďte. Študent Strednej priemyselnej školy v Dubnici nad Váhom Michal Lajčiak, držiteľ ocenenia NCR za najlepšiu stredoškolskú prácu v oblasti robotiky a umelej inteligencie za rok 2024, získal 1. miesto na najprestížnejšej celosvetovej projektovej súťaži stredoškolákov v oblasti vedy a techniky v kategórii Robotics and Intelligent Machines, Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF) 2024, ktorá sa konala v Los Angeles v Kalifornii v USA.
Na súťaži sa zúčastnilo 1 699 študentov zo 67 krajín z celého sveta s 1 357 vedeckými projektmi. Projekt získal aj špeciálnu cenu kráľa Abdulaziza a jeho nadácie zo Saudskej Arábie. Tento významný úspech bol dosiahnutý aj vďaka podpore NCR a jeho člena doc. Ing. Jána Vachálka, PhD., ktorý sa podieľal na jeho príprave. Národné centrum robotiky finančne podporilo aj tím Robotgirls, ktorý reprezentoval Slovensko na svetovej olympiáde v Paname v dňoch 7. až 9. novembra. Z 82 družstiev z celého sveta sa tím Robotgirls umiestnil na 51. mieste. Na tím z malej základnej školy vo Vozokanoch je to tiež skvelý úspech.
Zmysluplná a koordinovaná spolupráca v robotike na Slovensku
Z hľadiska výhľadu do budúcnosti je vedenie NCR rado, že túto značku začínajú vnímať celkom zreteľne už aj v európskom priestore. NCR je členom najväčšej a najlepšej profesijnej organizácie v robotike v EÚ euRobotics. Pravidelne v marci sa členovia NCR zúčastňujú na zasadnutí tejto organizácie. Súčasťou tohto zasadnutia je aj týždeň, počas ktorého sa koná European Robotics Forum. Na ňom sa stretne zhruba tisíc najlepších robotikov z celej EÚ. NCR má jeden hlas, ktorým spolurozhoduje o smerovaní euRobotics.
V rámci plánov na najbližšie obdobie by NCR chcelo pôsobiť ešte viac národne. V súčasnosti vzniká najmä pričinením NCR významná stratégia o robotike na Slovensku. NCR je hlavným partnerom pre VAIA (Výskumná a inovačná autorita) pri príprave tejto stratégie. V súčasnosti pripomienkovalo túto stratégiu vyše 20 akademických odborníkov z celého Slovenska a väčšina z nich boli nominovaní práve cez NCR. „V ďalších krokoch chceme osloviť, samozrejme, aj firmy a ja osobne verím, že by to mohlo sústrediť naše „robotické sily“ do zmysluplnej a koordinovanej spolupráce,“ konštatuje na záver F. Duchoň.