Celkovo 82 účastníkov pracujúcich priamo alebo ako integrátori v takých odvetviach, ako je automobilový, strojársky, gumárenský, plastikársky, elektrotechnický či potravinársky priemysel, malo možnosť zoznámiť sa s novinkami v portfóliu ABB, napr. s vylepšeniami v simulačnom softvéri RobotStudio, novými kolaboratívnymi robotmi ABB GoFa s nosnosťou 10 a 12 kg, ako aj novinkami týkajúcimi sa rozšírenia portfólia ABB Robotika. Servisné oddelenie ABB Robotiky predstavilo najzaujímavejšie zážitky a príbehy, aby mali zákazníci a integrátori predstavu aj z tejto oblasti. Veľký úspech mala prednáška k téme kybernetickej bezpečnosti v priemysle, kde pozvaný expert Ľubomír Kopáček zo spoločnosti ISECO, s. r. o., predstavil, čo používateľov priemyselnej automatizácie a robotiky čaká v nasledujúcom období a na čo si už dnes treba dávať pozor.

V rámci februárového stretnutia so systémovými integrátormi sme si k redakčnému mikrofónu pozvali Martina Nemečka, riaditeľa robotiky ABB, s. r. o. Porozprávali sme sa o tom, ako sa v súčasnosti zmenili požiadavky zákazníkov na robotiku, pre aké aplikácie odporúča kolaboratívne roboty ABB a ako podľa neho vyzerá najbližšia budúcnosť rozvoja robotiky.

Čo bolo cieľom stretnutí so zákazníkmi a integrátormi, ktoré ABB zorganizovala v prvých dvoch mesiacoch tohto roku?

Cieľom zimného seminára pre zákazníkov a integrátorov, organizovaného spoločnosťou ABB v prvých dvoch mesiacoch tohto roku, bolo uskutočniť neformálne stretnutie v príjemnom prostredí so zameraním na prezentáciu inovácií v aktuálnom portfóliu ABB. Toto podujatie opierajúce sa o dlhoročnú tradíciu slúžilo nielen na predstavenie noviniek, ale aj na otvorenie diskusie o nových perspektívach a príležitostiach v oblasti robotiky a automatizácie. Zimný seminár poskytol prehľad o súčasnom stave technologických trendov v odvetví a vytvorenie príležitosti na interakciu so zákazníkmi a integrátormi. Vytvoril sa priestor na dialóg, kde sa mohli účastníci podeliť o svoje skúsenosti a potreby v oblasti automatizácie. Týmto spôsobom sme posilnili vzájomné partnerstvo, poďakovali za doterajšiu spoluprácu a vytvorili platformu na budúce inovácie a spoluprácu v oblasti robotiky.

Ako sa zmenili požiadavky zákazníkov na robotické technológie za posledné roky? Čo zákazníci v súčasnosti od robotiky očakávajú?

V posledných rokoch sme zaznamenali dynamickú evolúciu požiadaviek zákazníkov na robotické technológie na Slovensku. Hoci je robotizácia už pevne zakorenená, nové aplikácie otvárajú dvere rozšírenému využitiu robotov v rôznych odvetviach priemyslu vrátane logistiky a kontroly kvality. Tento vývoj prilákal nových zákazníkov, ktorí v minulosti nemali skúsenosti s robotikou. Zákazníci v súčasnosti prejavujú zvýšený záujem o objektívne hodnotenie vhodnosti automatizácie pre ich konkrétne potreby. V ABB sme sa aktívne zapojili do tohto procesu, využívajúc naše bohaté skúsenosti. Naša filozofia spočíva v individuálnom prístupe k novým klientom, ktorí hľadajú spôsoby, ako optimalizovať svoje procesy prostredníctvom robotizácie. S úctou k ich jedinečným požiadavkám im poskytujeme nezávislú a objektívnu konzultáciu a pomoc pri identifikovaní najvhodnejšieho typu automatizácie pre konkrétnu situáciu.

Jedna vec je robot predať, druhá vec sú doplnkové služby a popredajná podpora. Akú filozofiu má v tejto oblasti vaša spoločnosť a čo všetko používateľom robotov ABB ponúkate?

V oblasti doplnkových služieb a popredajnej podpory sa spoločnosť ABB riadi filozofiou, ktorá reflektuje našu angažovanosť v poskytovaní vysokokvalitných služieb po celý životný cyklus produktov. Na Slovensku disponujeme výnimočným tímom aplikačných a servisných technikov, ktorí prekračujú hranice znalostí o samotných robotických systémoch. Naši odborníci nie sú iba znalí samotnej technológie robota, ale sú schopní ponúknuť komplexné vedomosti v oblasti aplikácií a integrácie. Týmto spôsobom sa stávajú skutočným partnerom pre našich zákazníkov, ktorí ocenia ich pridanú hodnotu nielen v efektívnosti, ale aj v ekonomickej efektivite.

Práca nášho tímu sa začína už vo fáze ponuky, kde využívame výpočty a simulácie na dôkladnú analýzu kľúčových parametrov potrebných na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Následne sa venujeme starostlivosti o roboty prostredníctvom preventívnej údržby, kde predchádzame potenciálnym poruchám a zabezpečujeme optimálne fungovanie systémov.

Významnou súčasťou našej filozofie je aj monitorovanie stavu robotov formou predikcie, ktoré umožňuje predvídať a riešiť problémy ešte predtým, než sa stane neplánovaná odstávka. Celkový prístup k popredajnej podpore a doplnkovým službám reflektuje našu snahu o dlhodobé a úzke partnerstvo so zákazníkmi zamerané na poskytovanie komplexných riešení a maximalizáciu hodnoty investície do robotiky od spoločnosti ABB.

Od objavenia sa silovo poddajných robotov (bežne nazývaných kolaboratívnych) sa neustále vedú diskusie o tom, pre aké aplikácie sú a pre aké nie sú vhodné. Máte pre vašich zákazníkov nejaké jasné odporúčanie v tomto smere?

V oblasti kolaboratívnych robotov, ktoré sú známe svojou schopnosťou bezpečne spolupracovať s ľuďmi, existuje neustála diskusia o optimálnych oblastiach ich využitia. Spoločnosť ABB pristupuje k tejto téme systematicky, s presvedčením, že vhodnosť kolaboratívneho robota by mala byť starostlivo zvažovaná v závislosti od konkrétnej aplikácie. V ideálnych podmienkach odporúčame našim zákazníkom individuálne konzultácie, kde si môžu zapožičať kolaboratívny robot na následné praktické testy pre konkrétnu aplikáciu. Táto kategória robotov vyniká svojou rýchlosťou a jednoduchosťou zaškolenia, čo umožňuje operátorom pracovať s nimi bez zložitých znalostí programovania robotov.

Pre zákazníkov, ktorí hľadajú flexibilného spolupracovníka schopného pracovať v blízkom kontakte s ľuďmi, predstavuje kolaboratívny robot atraktívnu voľbu. Pre takéto aplikácie odporúčame praktické testy, ktoré poskytnú konkrétnu skúsenosť s funkčnosťou a umožnia optimálne prispôsobenie technologického riešenia individuálnym potrebám zákazníka. Týmto spôsobom vieme zabezpečiť, že nasadenie kolaboratívneho robota bude nielen bezpečné, ale aj čo najefektívnejšie v danom priemyselnom prostredí.

Otázka kybernetickej bezpečnosti sa donedávna riešila na úrovni IT podnikových systémov, čoraz častejšie je však témou aj v prevádzkových technológiách. Týka sa teda aj robotiky?

Kybernetická bezpečnosť, doteraz zameraná predovšetkým na IT podnikové systémy, získava stále viac na dôležitosti aj v oblasti prevádzkových technológií. Čoraz častejšie sa stretávame s otázkou od našich zákazníkov, či sa táto problematika týka aj robotiky a akým spôsobom sa s ňou v ABB zaoberáme. Oblasť kybernetickej bezpečnosti sa nesporným spôsobom rozvíja v rámci technologického pokroku, pričom povedzme si úprimne, jej znalosť v priemysle ešte stále nedosahuje optimálnu úroveň. Vzhľadom na túto výzvu sme sa preto rozhodli zaradiť túto kľúčovú tému aj do programu nášho zimného seminára.

Spoločnosť ABB sa dlhodobo zaviazala k poskytovaniu vysokých štandardov kybernetickej bezpečnosti v rámci svojho rozsiahleho produktového portfólia. Prioritou je pre nás vytváranie rovnocenných partnerstiev so zákazníkmi, aby sme spoločne mohli riešiť túto komplexnú problematiku a minimalizovať potenciálny negatívny dosah kybernetických útokov. Ako povedal Ľubomír Kopáček zo spoločnosti ISECO, s. r. o., ktorý je odborníkom v tejto téme a vystúpil aj na našom zimnom seminári: „Nie je otázkou, či, ale kedy vás napadnú.“ Táto realistická perspektíva zdôrazňuje potrebu aktívneho prístupu ku kybernetickej bezpečnosti v oblasti robotiky, pričom ABB vynakladá úsilie na vytváranie odolných riešení, ktoré zabezpečia spoľahlivú ochranu pred možnými hrozbami v súčasnom dynamickom kybernetickom prostredí.

Na zrealizovaných stretnutiach ste mali možnosť rozprávať sa so širokou paletou zákazníkov a integrátorov. Aké sú aktuálne investičné náklady v priemysle? Ktoré oblasti sú aktuálne pre robotiku „in“?

Na zimných seminároch sme mali príležitosť priblížiť sa širokej škále zákazníkov a integrátorov, čo nám poskytlo cenný pohľad na aktuálnu situáciu v priemyselnom sektore. S ohľadom na investičné náklady a trendy v oblasti robotiky v slovenskom priemysle je možné pozorovať, že najsilnejším ťahúňom stále zostáva automobilový priemysel. Robotika je kľúčovým prvkom pre výrobcov automobilov aj ich hlavných dodávateľov. Zvlášť pôsobivý je prechod na elektrifikáciu, ktorý momentálne prebieha a generuje významné investície v rámci tohto sektora. Tento trend nepochybne ovplyvňuje rozhodnutia mnohých zákazníkov v snahe prispôsobiť sa novým technologickým výzvam a inovačným potrebám trhu.

Na záver jedna vizionárska otázka: kam sa bude uberať priemyselná a silovo poddajná robotika v nasledujúcom desaťročí?

V kontexte dynamického trhu práce a konštantného nedostatku ľudských zdrojov je zrejmé, že robotika bude naďalej expandovať. Očakávam, že v nasledujúcich rokoch nastanú výrazné zmeny s prepojením s umelou inteligenciou. Mimoriadny dôraz sa bude klásť na vyvíjanie ekosystému okolo robota, ktorý bude schopný generovať významnú pridanú hodnotu pre zákazníka. Tak sa očakáva, že priemyselná a silovo poddajná robotika nebudú len nástrojom efektivity, ale aj katalyzátorom inovácií v priemyselných procesoch.

Ďakujeme za rozhovor.