Prvý deň sa konalo pravidelné výročné zasadnutie euRobotics. Okrem klasického programu (voľba vedenia, schválenie rozpočtu a nových členov a pod.) sa diskutovalo najmä o využití robotiky v prostredí armád a silnejúcich hlasoch v Európe snažiacich sa nasmerovať veľké prostriedky práve týmto smerom.
Bude ROS štandardom?
V rámci prvého dňa sa konali aj sprievodné programy, ako napríklad ROS meetup, kde zaznelo viacero prezentácií orientovaných na výskum, vývoj a využitie systému ROS2 v priemyselnej praxi. Diskutovalo sa o aj výhodách systému, jeho modularite a možnostiach efektívnej abstrakcie s dôrazom na kreatívnu implementáciu bez potreby opakovaného riešenia nízkoúrovňových problémov v rôznych aplikáciách. Zaznela tiež požiadavka presadzovať systém ako štandard v priemysle. Sú firmy, ktoré ROS2 používajú a podporujú a sú firmy, ktoré sa mu bránia a odmietajú ho používať. Systém ROS2 je neustále vo vývoji, má svoje výhody aj nevýhody, ale komunita dospela ku konsenzu, že pre efektívny vývoj v robotike je vhodné, ak sa stane celosvetovým štandardom.
euRobotics je príležitosťou aj pre slovenské firmy
Nezisková organizácia euRobotics AISBL je najvýznamnejšou platformou združujúcou priemysel a akademikov v robotike z celého priestoru EÚ. V súčasnosti má vyše 400 členov a, žiaľ, Slovensko zastupujú len dva akademické subjekty – Technická univerzita Košice a Národné centrum robotiky. Určite by bola vítaná aj účasť slovenských firiem pôsobiacich vo vývoji a výskume v robotike. Nemáme ich vzhľadom na počet obyvateľov málo.
Tieto firmy by mali využiť možnosť tohto fóra a prezentovať svoje výsledky, pretože v mnohých príspevkoch počas celého týždňa zaznievalo, že je dôležité v témach ako robotika a umelá inteligencia (UI) v Európe spojiť sa. Len spoločnými silami dokážeme byť konkurencieschopní v rámci celého sveta. Ak slovenské firmy tieto možnosti spojenia sa s významnými európskymi expertmi a technologickými lídrami nebudú využívať, svoj potenciál rásť len utlmujú.
EÚ je v oblasti výskumu a vývoja v robotike svetový líder, len to nevie pretaviť do zmysluplných riešení
Počas ďalších dní sa konalo európske robotické fórum, tento rok s vyše 1 500 účastníkmi. Účasť bola rekordná a ukazuje rastúci záujem o vývoj a výskum v robotike v Európe. To potvrdil v rámci jedného panelu aj prof. Alin Albu-Schäffer (z nemeckého DLR – jedného z lídrov výskumu v robotike v EÚ). Podľa vykonaných analýz publikácií v robotike Európa prevyšuje dokonca aj také krajiny ako USA alebo Čínu, čo bola prekvapujúca informácia aj pre autorov tejto analýzy. Profesor A. Albu-Schäffer však zdôraznil, že nám chýbajú nástroje a spôsoby, ako tento intenzívny výskum pretaviť do zmysluplných riešení pre priemysel a prax. Takisto vyzval, aby sa priemysel viac otvoril voči novým technológiám v robotike, ako sú humanoidné roboty alebo UI modely využiteľné v tomto sektore.
Podobné myšlienky predniesol aj ďalší výborný panelista Patrick Schwarzkopf, zástupca VDMA Robotics. Uviedol, že robotici v EÚ sa správajú ako skvelí vynálezcovia, vymyslia MP3, ale zabudnú k tomu dodať iTunes. Prízvukoval, že nevieme naše riešenia škálovať a dostať ich do praxe. Ako zástupca firemného sektora však upriamil pozornosť na fakt, že v EÚ máme obrovskú byrokratickú a legislatívnu záťaž a to brzdí aj inovácie v robotike. Veľmi tvrdo komunikoval, že ak to bude pokračovať, bude musieť zbaliť firmu a odísť z priestoru EÚ. Takéto myšlienky zaznievali na viacerých workshopoch počas ERF 2025. V rámci jedného zaznela výhrada voči veľmi prísnej bezpečnosti v oblasti robotiky v EÚ. Zazneli prirovnania, že už v autobuse sa na vás ľudia viac tlačia ako naše roboty pri kolaboratívnych aplikáciách.
Robotika v inflexnom bode
Okrem niekoľko desiatok workshopov na rôzne témy z robotiky sa v rámci ERF vždy objavujú aj výborné pozvané (zásadné – keynote) prednášky od významných odborníkov. Tento rok najviac zaujal prof. Dieter Fox. V rámci prednášky poukazoval na vplyv LLM (Large Language Models) na robotiku. V názve prednášky uviedol pojem RobotGPT a prezentoval výskum v tejto oblasti v spoločnosti NVIDIA. Prednáška bola skvele štruktúrovaná a prezentovala učenie sa robotov na základe dát, ktoré boli vytvorené v simuláciách.
Táto problematika sa nazýva Sim2Real a predpokladá sa ešte väčšia akcelerácia takéhoto riadenia na báze UI v robotike. To má v konečnom dôsledku priniesť veľmi úspešné aplikácie bez nutnosti realizovať zložité algoritmy riadenia robotov. Použitie generatívnej UI v robotike výrazne mení pohľad na robotiku ako takú. Mnoho významných expertov potvrdilo, že sa im zdá, že sme vďaka tomu v inflexnom bode. Čiže v takom stave, kde sa mení smerovanie robotiky.
Humanoidná a servisná robotika – silné témy
V rámci mnohých diskusií rezonovalo obrovské zrýchlenie Číny v robotike, ktorá masívne zavádza robotiku nielen do výroby. Za posledné štyri roky zdvojnásobila počet nasadených robotov a aktuálne má 38 % priemyselných robotov na planéte. Na porovnanie USA má 9 %, Nemecko 7 %. Plánom Číny je do roku 2030 preniesť 5 % pracovnej sily v priemysle na humanoidné roboty, čo znamená desiatky miliónov humanoidných robotov nasadených v praxi. Mnoho expertov potvrdilo, že humanoidná robotika sa stáva veľkou témou aj pre nedostatok pracovných síl takmer v každom segmente každej krajiny v EÚ.
Ďalšou silnou témou, ktorá rezonovala počas ERF, bola servisná robotika. Jej využitie v EÚ výrazne akceleruje najmä v poľnohospodárstve. Táto oblasť sa veľmi intenzívne rozvíja smerom k autonómnym systémom na rôzne úlohy. Problém je, že tieto roboty nie sú ešte dostatočne otestované. Mešká legislatíva, a preto väčšina systémov nie je autonómna, ale majú povinnosť byť riadené s ľudským supervízorom. Preto na európskych farmách stretnete zamestnancov, ktorí dozerajú napríklad na činnosť štyroch robotov, ktoré kosia lúky. Napriek tomu sa zdá, že činnosť takýchto robotov nezaznamenáva žiadne kritické situácie, preto sa možno v blízkej budúcnosti dočkáme plnohodnotne autonómnych robotov aj v tomto segmente.
Európske robotické fórum ponúka mnoho príležitostí, ako sa inšpirovať robotikou, mnoho skvelých stretnutí s najlepšími odborníkmi v robotike z EÚ aj mnoho atraktívneho programu (napríklad prehliadky laboratórií špičkových výskumných inštitútov, ako je Fraunhofer). Každý, kto sa o robotiku zaujíma alebo v nej podniká, si príde na svoje a už teraz sa tešíme na ERF 2026, ktoré sa bude konať v Stavangeri.
Zdroj obrázkov: Source: euRobotics ERF 2023/Visual Outcast
prof. Ing. František Duchoň, PhD.
Ing. Michal Tölgyessy, PhD.
Ústav robotiky a kybernetiky
Fakulta elektrotechniky a informatiky
Slovenská technická univerzita v Bratislave
frantiskek.duchon@stuba.sk
michal.tolgyessy@stuba.sk