Podujatie v Bratislave zahŕňalo odbornú konferenciu, výstavu a kooperačné rozhovory. Vyše 100 účastníkov z nemecko-slovenských obchodných kruhov sa tu stretlo s približne 30 zástupcami slovenských startupov. Desať vystavovateľov prezentovalo novinky zo svojej inovačnej činnosti, 14 startupov predviedlo svoje riešenia, väčšinou pre Priemysel 4.0. „Projekty niekoľkých startupov, ktoré sme tu dnes videli, by naozaj mohli byť zaujímavé pre naše globálne aktivity v oblasti Priemyslu 4.0 a digitalizácie,“ zhrnul Gerhard Müller, country manager spoločnosti BASF Slovensko. Ako jeden z príkladov uviedol systém na rozpoznávanie zvukov strojov a zariadení, ktorý predstavila firma Neuron soundware. „Toto know-how extrahovať a využívať ho pri strojoch – to je principiálne veľmi zaujímavá myšlienka,“ konštatoval G. Müller.

Počas konferencie predstavili popredné firmy, ako BASF, Manz, Scheidt & Bachmann alebo Volkswagen, aktuálne inovačné projekty a hovorili o svojich inovačných stratégiách. Diskusia s účastníkmi z radov startupov ukázala, že oslovovanie etablovaných firiem predstavuje pre startupy závažnú výzvu. Jürgen Knie, konateľ spol. Manz Slovakia, uviedol: „Pre mňa dnes jedným z najväčších poznatkov bolo, ako startupy vôbec nadväzujú kontakt s podnikmi.“ J. Knie to nepovažuje len za povinnosť startupov. „Myslím si, že niektoré podniky, ktoré by radi spolupracovali so startupmi, ešte majú čo doháňať.“ Preto konateľ spol. Manz koncept Slovensko-nemeckého inovačného dňa hodnotí „v každom prípade“ pozitívne. G. Müller z BASF mu dáva za pravdu: „Platforma, ako je táto, poskytuje vynikajúcu príležitosť na nadviazanie kontaktov medzi podnikmi a startupmi.“

SNOPK následne vyhlásila víťaza ocenenia Slovak-German Start-up Award. Účastníci konferencie zvolili za najinovatívnejší startup podujatia firmu Ridelo. Ridelo vyvíja špeciálne cyklonabíjačky, pomocou ktorých možno pri bicyklovaní nabíjať smartfóny. Majiteľ firmy Filip Tomáška prevzal cenu v hodnote 2 000 eur. „Finančnú odmenu chceme investovať do ďalšieho vývoja,“ vyhlásil pri preberaní ceny. Pre jeho mladú firmu predstavuje aktuálne najväčšiu výzvu nájsť investora, ktorý by podporil spustenie výroby. „Máme už obchodných partnerov na Slovensku, v Česku a Poľsku. Aktuálne hľadáme partnerov aj vo vzdialenejšom zahraničí, aby sme mohli obchody realizovať v rámci celej Európy. Preto je fantastické, že sme sa na Slovensko-nemeckom inovačnom dni mohli prezentovať,“ vyhlásil F. Tomáška.

J. Knie je presvedčený, že vystavujúce startupy majú potenciál na obchodný úspech. „Osobne som dnes videl jeden, ku ktorému by som sa rád ešte vrátil,“ uviedol šéf spol. Manz Slovakia. A nebol jediný: zástupcovia z oblasti hospodárstva a radov startupov preberali potenciálne formy spolupráce počas 132 individuálnych rozhovorov.

www.dsihk.sk