Na podujatí, ktoré sa konalo v termíne 16. – 19. mája, sa zúčastnilo 615 odborníkov z radov systémových integrátorov, koncových zákazníkov či zástupcov vzdelávacích inštitúcií. Už tradične skvelo pripravenú akciu sprevádzali odborníci spoločnosti Siemens z jednotlivých produktových oblastí, takže na svoje si prišli zástupcovia všetkých typov odvetví a aplikácií.

Riadiace systémy

Účastníci podujatia sa mohli zoznámiť s novým variantom programového prostredia TIA Portal vo verzii 18 a novinkami, ktoré s tým úzko súvisia. Nová generácia CPU vo verziách 1511 až 1516 založených na novom vnútornom procesore prináša dvojnásobné zrýchlenie výpočtového aj komunikačného výkonu pri zachovaní plnej spätnej kompatibility. Naživo bol predstavený redundantný systém založený na riadiacom systéme S7-1518H, ktorý svoje uplatnenie nájde napríklad v dopravnej infraštruktúre, ako sú tunely a diaľnice.

Svojím výkonom v oblasti priemyselných počítačov určite zaujal najnovší člen radu microbox IPC BX-39A. Spomenúť môžeme aj ďalšie predstavené novinky, ako je napr. nová hardvérová platforma PLC S7-1500 s FW 3.0, Simatic S7-1500V – Virtual Controller, SIMATIC ET-200SP R1 redundancia pre S7-1500H, Unified Comfort panel PRO, Unified Comfort panel Hygienic, SIMATIC Unified AR, WinCC v8.0, RackPC RS-828A, BoxPC BX-39A, Panel PC: PX-39A, PX-39A PRO či Xcelerator. Účastníci sa vo zvýšenej miere zaujímali aj o nastupujúce 5G produkty a riešenia pre priemysel, komunikačnú technológiu WiFi 6 či koncepty kybernetickej bezpečnosti pre stroje a výrobne linky. V oblasti veľkých (distribuovaných) riadiacich systémov spoločnosť predstavila PCS NEO 4.0 s novými funkciami, novú generáciu systému AS-4100 pre PCS NEO a PCS7, nové V/V moduly rodiny ET-200SP HA či komunikačnú bránu CN4100.

Pohony

V apríli bol na veľtrhu Hannover Messe predstavený vysokovýkonný frekvenčný menič SINAMICS G220 charakterizovaný vyššou účinnosťou, zjednodušeným inžinieringom a rýchlejším uvedením do prevádzky. Ide o prvý frekvenčný menič, ktorý zapadá do portfólia Siemens Xcelerator, osadený modulom priemyselného internetu vecí (IIoT) na ľahkú integráciu do edge a cloudových aplikácií. Predstavený bol aj nový pohonný servosystém pre štandardné servo aplikácie Sinamics S200 či inovovaný pohon SINAMICS S210 s integrovaným bezpečnostným čipom, disponujúci vyššou triedou bezpečnosti kategórie SIL3.

Prevádzkové meracie prístroje

Účastníkov podujatia v tejto kategórii zaujali najmä nový príložný prietokomer SITRANS FS230 s výnimočnou periódou vzorkovania 100 Hz či nové moduly na meranie hmotnosti SIWAREX WP 341 pre pásové váhy a SIWAREX WP 351 pre dávkovacie procesy, ktoré možno pripojiť cez decentrálnu perifériu ET-200SP do nadradeného systému.

Spínacia a istiaca technika

Tradične zaujímavú ponuku predstavovali aj riešenia na meranie a riadenie spotreby energií. Prezentovaný bol celý prierez portfólia a nové prístroje na meranie elektrickej energie PAC či nové signalizačné stĺpy SIRIUS 8WD46. V rámci praktickej ukážky sa mohli účastníci zoznámiť so softvérovými nástrojmi SIRIUS Safety ES, SIRIUS Sim ES a SENTRON powermanager V6.

Témy, ktoré na podujatí dominovali

Na živých ukážkach boli prezentovane prípady a možnosti digitalizácie v témach ako umelá inteligencia, rozšírená realita či digitálne dvojča. Návštevníkov zjavne ukážky inšpirovali a priamo na stretnutí zaznievali podnety do každodennej praxe. Veľký záujem bol aj o praktický dosah inovácií v riadiacich systémoch a novej verzii vizualizácie WinCC Unified. Spoločnosť Siemens inšpirovala svojich zákazníkov ukážkovým riešením bezpečnosti strojov a deterministickej komunikácie v prezentačných demo vozidlách venovaných téme bezpečnosti a riešeniam Profinet.

Mariána Hricu, obchodného riaditeľa divízie Digital Industries, sme sa spýtali, ako by hodnotil tohtoročné podujatie a aké trendy z hľadiska realizácie projektov a nových investícií bolo možné vypozorovať z rozhovorov s návštevníkmi podujatia. „Som veľmi spokojný zo zvyšujúcou sa účasťou slovenských technikov na našom podujatí. Teší ma hlavne nárast počtu mladých kolegov, pričom evidentne stúpa záujem špecialistov z oblasti riadiacich systémov. Sú to tridsiatnici na vysokej odbornej úrovni, ktorí prichádzajú zo slovenských technických univerzít, kde získavajú veľmi dobrý základ a po päťročnej spolupráci so staršími kolegami úspešne preberajú štafetu v napredovaní automatizácie na Slovensku. Veľmi pozitívne hodnotím zvýšený záujem o aktuálne témy, ktoré riešia vo svojich prevádzkach, ako sú integrácia kybernetickej bezpečnosti, príprava na digitalizáciu či zvyšovanie kategórie funkčnej bezpečnosti. Celkovo sa situácia na trhu s automatizáciou viac-menej stabilizuje. Pomaly, ale iste sa končí obdobie panického objednávania spôsobeného celkovou situáciou vo svete. Podniky sa dostavajú do zdravého tempa inovácií a postupne zvyšujú úroveň automatizácie a digitalizácie,“ zhodnotil M. Hrica.

Vydarené podujatie bude mať svoje pokračovanie zase o rok.