Megatrendy autonómneho riadenia, konektivity, prechodu na elektrické pohony a zdieľanej mobility vyžadujú zásadné zmeny v auto-mobilovom priemysle. Digitalizácia zároveň ukazuje významný potenciál tvorby nových príjmov v celom hodnotovom reťazci. Veľtrh electronica 2022 upozorňuje na najdôležitejšie trendy a výzvy v tomto rýchlo sa meniacom prostredí, či už na veľtržných stánkoch, alebo v sprievodnom programe na odborných fórach a konferencii electronica Automotive.

Automobilový priemysel je jedným z najdôležitejších hospodárskych odvetví v mnohých krajinách. Na svojom vrchole v roku 2017 zišlo z montážnych liniek na celom svete 97,3 milióna vozidiel. Kvôli pandémii klesol od roku 2020 počet vyrobených kusov výrazne pod 60 miliónov. Skutočnosť, že mnoho výrobcov automobilov stále dosahuje rekordné zisky, neodzrkadľuje skutočnú situáciu, pretože pandémia, slabšie fungujúce dodávateľské reťazce, inflácia, vojna na Ukrajine a sprísňovanie klimatických cieľov zasahujú automobilový priemysel v najväčšej fáze zmien v jeho histórii. To, čo sa ukazuje ako trend, je prechod na elektrický pohon áut, nárast funkcií autonómneho riadenia, alternatívna koncepcia mobility a automatizácia a sieťové prepojenie výroby.

Prechod zo spaľovacieho na elektrický motor pozorne sleduje aj verejnosť. Zásadnú úlohu v tom hrajú vystavovatelia na veľtrhu electronica 2022. Napríklad spoločnosti ako Bosch, Infineon, Renesas, Rohm, STMicroelectronics a Vishay budú prezentovať riešenia pre túto oblasť z pohľadu výkonovej elektroniky. Polovodiče vyrobené z karbidu kremíka (SiC) a nitridu gália (GaN) nastavujú nové štandardy z hľadiska spínacej frekvencie, účinnosti, intenzity prierazného poľa, tepelných strát a veľkosti. Pre elektrické a hybridné vozidlá to znamená vyššiu energetickú účinnosť, dlhší dojazd a kratší čas nabíjania. A vývoj pokračuje aj pri výkonovej elektronike na báze kremíka.

Okrem prechodu na elektromobilitu sa na najvyšších postoch v automobilkách diskutuje aj o nových formách služieb v oblasti mobility. Platformy digitálnej mobility sľubujú individuálnu mobilitu bez vlastného auta a hrozí, že odrežú výrobcu od priameho prístupu k zákazníkom. Ak sa výrobcovia automobilov nechcú stať dodávateľmi nadnárodných mobilných skupín, budú sa sami musieť zmeniť na poskytovateľov mobility. V tejto súvislosti zohráva zásadnú úlohu autonómne riadenie. Pretože najneskôr od úrovne 4 sa vozidlo premení na inteligentné zariadenie internetu vecí. V dôsledku toho sa podiel polovodičov vo vozidlách opäť výrazne zvýši.

www.electronica.de